Facebook Instagram
Facebook Instagram
Partner:

Zaskakujące wystawy w muzeum. 5 niezwykłych miejsc

0

Kto pamięta jeszcze muzea, gdzie pani w drzwiach zmuszała wycieczkę do zakładania filcowych kapci? Te czasy minęły już dawno i nawet najbardziej szacowne muzea dwoją się i troją, by w jak najatrakcyjniejszy sposób zaprezentować swoje zbiory. Przybywa też placówek, które eksponują zabytki, jakich nigdy nie spodziewalibyśmy się wśród muzealnych eksponatów. Przedstawiamy kilka z nich.

Materiały prasowe
Zaskakujące wystawy w muzeum. 5 niezwykłych miejsc

Tężnia Sztuki przed Muzeum Narodowym w Krakowie

W prawdziwej tężni możemy pooddychać świeżym, solankowym powietrzem. W tej wybudowanej przed Muzeum Narodowym w Krakowie pooddychamy minionymi czasami. Na drewnianych, kanciastych rusztowaniach zgromadzono przedmioty, które wyszły już z codziennego użytku. W pozornym bezładzie kłębią się stare książki, meble, bibeloty, maszyny, lampy, urządzenia domowego użytku, śmieci. Taką atmosferą instalacja ma wywołać w nas refleksję dotyczącą przemijania. Bezużyteczne już przedmioty jednych zaskoczą, u innych wywołają uczucie nostalgii za dawnymi czasami. To dowód na to, że sztuką może być wszystko, nawet to, co wyrzuciliśmy kiedyś na śmietnik.

Autor instalacji, Robert Kuśnierowski, ma nadzieję, że zwiedzający złapią "bacyla" zbierania niepozornie niepotrzebnych przedmiotów, które kiedyś mogą kogoś wzruszyć. Już samo zestawienie ich w jednej przestrzeni jest zaskakującym zabiegiem artystycznym.

Tężnia przed Muzeum Narodowym postoi do końca października. Inhalować można się codziennie, oprócz poniedziałku, od 10.00 do 18.00, w niedzielę do 16.00.

Wystawa lego w Gdańsku

Eksponaty na wystawę przyjechały w 15 ciężarówkach. By je pokazać, trzeba było aż 2 tys. mkw. Nic dziwnego – trzeba sporo miejsca, by pokazać jedenastometrowy, zbudowany z miliona klocków amerykański Air Force One, księżycową bazę, Soplicowo, zamek Camelot czy twierdzę Erebor z Hobbita. Jest także niszczyciel z "Gwiezdnych Wojen" Venator, a nawet klockowy Robert Lewandowski w skali 1:1. Mieszkańcy Trójmiasta znajdą tam sporo lokalnych budowli – halę ze stoczni Gdańsk, budynek dworca kolejowego w Gdyni czy stadion w Letnicy. By ustawić wszystkie makiety, 15-osobowa ekipa budowniczych pracowała trzy miesiące. Wystawa zachwyci oczywiście najmłodszych, którzy mogą sami pobawić się w konstruktorów, ale także tych, którzy wychowali się z klockami lego, a może tylko o nich marzyli.

Źródło: Materiały prasowe

To czasowa wystawa, można oglądać ją w gdańskiej Galerii Metropolia tylko do 14 maja. Później pojedzie dalej. Na świecie obejrzały ją już miliony osób. Czynna jest codziennie od 9.00 do 20.00. Także w długi majowy weekend.

Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy

To muzeum zaskoczy tych, którzy uważają, że nie ma nic ciekawego w starych baliach i dzbanach na wodę. Kto jednak widział na własne oczy prawdziwą tarę albo kijankę? W bydgoskim Muzeum Mydła i Brudu można spróbować, jak kiedyś wyglądało pranie w rzece, poczuć się jak w średniowiecznej łaźni, posiedzieć w balii czy stuletniej wannie, można także przez chwilę poczuć się jak prawdziwy mydlarz - samemu zrobić i ozdobić swoją kostkę. Ponieważ to nie tylko muzeum czystości, będą tam także i te mniej pachnące eksponaty a przewodnik opowie o podejściu do mycia w różnych kulturach i naszej własnej historii. Na wystawie zgromadzono też wiele ciekawostek związanych mydlarską branżą – przedwojennych opakowań i reklam.

Źródło: Materiały prasowe

Muzeum mieści się przy ul. Długiej 13. Czynne jest codziennie od 10.00 do 18.00.

Muzeum Flipperów w Krakowie

To miejsce to prawdziwa gratka dla tych, którzy z łezką w oku pożegnali przed laty niemodne maszyny do grania, choć w głębi serca nigdy nie przestali ich kochać. W Krakowie mogą nie tylko zobaczyć kilkadziesiąt maszyn, które kiedyś były szczytem ich marzeń, ale nawet na nich pograć. Założyciele muzeum poszukiwali maszyn po całym kraju, jeden z najcenniejszych eksponatów przez wiele lat czekał na swoje drugie życie w stodole. Choć wydawałoby się, że w świecie konsoli czy tabletów dzieciaki nie zainteresują się tak prymitywnymi maszynami, okazuje się, że, tak jak ich ojcowie, uwielbiają na nich grać. Wśród eksponatów znajdują się prawdziwe perełki, choćby wyprodukowany tylko w nieco ponad trzech tysiącach egzemplarzy Tales Of The Arabians Night , Star Trek czy Rodzina Adamsów.

Muzeum znajdziecie w Krakowie w piwnicy przy ul Stradomskiej 15. Czynne jest od 12.00 do 23.00.

Niewidzialna Wystawa w Warszawie

Zwiedzanie tej nietypowej, bo niewidzialnej wystawy, będzie zupełnie nowym doświadczeniem dla zmysłów. Pozbawieni możliwości widzenia, będziemy musieli zaufać słuchowi, zapachowi. Wcale nie jest to łatwe. Po Niewidzialnej Wystawie oprowadzają osoby niewidome i niedowidzące. Jest okazja, by lepiej poznać ich świat – w całkowitej ciemności zmierzyć się z miejskim zgiełkiem, gwarną kawiarnią, obcym mieszkaniem. Nieoczekiwanie okaże się, że świat widziany dłońmi może być zaskakująco piękny, a nasze doznania zupełnie inne niż na co dzień. Także szlaki prowadzone tropem zapachów są zupełnie inne, niż moglibyśmy się spodziewać. Oprócz interaktywnej wycieczki po niewidzialnym świecie możemy zobaczyć także wiele eksponatów używanych przez niewidomych – maszynę do pisania brajlem, mówiący zegarek, a także tyflografiki – dzieła artystyczne wykonane przez niewidomych.

Źródło: Marek Młynarczyk

Wystawa mieści się przy Alejach Jerozolimskich 123a, w budynku Milenium Plaza. Czynna jest codziennie od 10.00 do 20.00.

0

Jakiej muzyki słuchają Polacy?

0

Reporterka WP.TV Kinga Kwiecień sprawdziła, jakiej muzyki słuchają Polacy na ulicach Warszawy. Będziecie zaskoczeni, bo po niektórych byście się tego nie spodziewali.

Shutterstock.com
Jakiej muzyki słuchają Polacy?
CZYTAJ DALEJ

Najsłynniejsze ikony telewizji. O kobietach, które zmieniły media

0

Telewizja zrewolucjonizowała oblicze mediów na całym świecie i w drugiej połowie XIX wieku, tak jak współcześnie internet, była głównym i wiarygodnym źródłem informacji oraz wyznacznikiem trendów, a stacje telewizyjne urosły do rangi ośrodków, które mają wpływ na losy milionów ludzi. Tym większe znaczenie ma fakt, że bardzo często telewizją rządziły kobiety i to one mówiły, co jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ