Facebook Instagram
Facebook Instagram
Partner:

Wybieramy drzwi do małego mieszkania

1

Wygodne, chociaż małe mieszkanie - czy to możliwe? Dzisiaj z pewnością tak. Wystarczy je tylko pomysłowo zaaranżować. Nie zapomnij przy tym o drzwiach!

PORTA
Wybieramy drzwi do małego mieszkania

Sprawdzonym sposobem na optyczne powiększenie małego mieszkania jest otwieranie przestrzeni, a co za tym idzie: eliminacja drzwi wewnętrznych. Jednak nawet przy takim rozwiązaniu nie jest możliwe usunięcie wszystkich drzwi. Naturalna potrzeba intymności sprawia, że trzeba je zamontować w łazience, sypialni czy pokoju dziecięcym. Poznaj sześć sprawdzonych sposobów na komfortowe korzystanie z niewielkiej przestrzeni.

Ważny sposób otwierania

Na znacznie ograniczonym metrażu może się także okazać, że skrzydła drzwi do sąsiadujących ze sobą pomieszczeń będą się ze sobą zderzać podczas równoczesnego otwierania na zewnątrz.

W małym mieszkaniu ważne jest wykorzystanie każdego centymetra, dlatego też istotny jest sposób otwierania drzwi. Od niego zależy bowiem, czy w promieniu otwierania się skrzydła możliwe będzie zagospodarowanie ściany oraz sąsiadującej z nią przestrzeni. Gdy pomieszczenie jest małe, konieczne może być ustawienie tam mebli lub zawieszenie na ścianie półek czy innych przedmiotów. Na znacznie ograniczonym metrażu może się także okazać, że skrzydła drzwi do sąsiadujących ze sobą pomieszczeń będą się ze sobą zderzać podczas równoczesnego otwierania na zewnątrz. Dlatego też często – jeśli przedpokój jest niewielki, a aranżacja pomieszczenia, do którego prowadzą drzwi, na to pozwala – planuje się ich otwieranie do wnętrza lub montaż drzwi przesuwnych albo łamanych.

Bliskie ideału, czyli przesuwne

Drzwi przesuwne pozwalają uniknąć konfliktowych sytuacji, szczególnie jeśli wybierzesz modele montowane w kasecie. System kasetowy gwarantuje możliwość wykorzystania przestrzeni wokół drzwi, gdyż otwarte skrzydło nie przesuwa się na ścianę, tylko chowa w kasecie. Jeśli zdecydujesz się na montaż drzwi naściennych, musisz liczyć się z tym, że w pomieszczeniu, w którym zamontowano prowadnice, ściana będzie „zarezerwowana” dla ich skrzydeł.

Drzwi wtopione w ścianę

Minusem drzwi przesuwnych jest brak odpowiednio wysokiej szczelności, dlatego trudno sobie je wyobrazić w łazience czy sypialni rodziców. W takim przypadku warto rozważyć wybór drzwi skrzydłowych. Najlepszy efekt estetyczny dadzą wtedy, gdy będą miały schowane zawiasy. To drzwi bezprzylgowe, czyli w pełni zlicowane z ościeżnicą. Tworzą one harmonijną całość ze ścianą. W małym mieszkaniu przydatne mogą się okazać modele z odwrotną przylgą, które otwierają się do wewnątrz.

Efekt całkowitego zlicowania ze ścianą dadzą drzwi, w których zastosowano nie tylko chowane zawiasy, ale także „ukryto” w ścianie ościeżnicę – po zamknięciu tworzą one ze ścianą jednolicie gładką płaszczyznę. Dzięki nowoczesnym konstrukcjom na ścianie można zamontować płytę – fornirowaną lub z MDF-u – w kolorze drzwi, co również pozwala im się „wtopić”. Ciekawym rozwiązaniem jest też wykończenie drzwi tym samym materiałem, którym pokryto ścianę: szkłem, lustrem, betonem architektonicznym, a nawet skórą.

Harmonia kolorów i wzorów

Mieszkanie na niewielkiej przestrzeni wymaga nie tylko uporządkowania funkcjonalnego, ale również dyscypliny estetycznej. Konieczne jest takie dopracowanie aranżacji wnętrz, by kontakt wzrokowy z elementami wyposażenia i wykończenia nie męczył domowników. W małym mieszkaniu szczególnie ważne jest zachowanie ładu przestrzennego, unikaj więc kakofonii barw. Warto, by drzwi nawiązywały do kolorystyki ścian lub rysunku i barw drewnianej podłogi. Uniwersalnym rozwiązaniem są białe drzwi.

Nie przesadzaj z ilością zdobień czy bogactwem frezów. W tym przypadku z pewnością „mniej znaczy więcej”. Może najlepsze będą gładkie skrzydła drzwiowe z dekoracją w postaci dobrze dobranej klamki?

Skrzydła dobrze wypełnione

Szkło, połysk i lustro to sprzymierzeńcy w walce o powiększenie przestrzeni. Wykończone nimi płaszczyzny skrzydeł drzwiowych odbijają światło, a tym samym optycznie powiększają wnętrza i dodatkowo je doświetlają. Jeśli rama skrzydła została wypełniona szkłem, zyskujesz jeszcze więcej. Odpowiednio wykończone skrzydła drzwiowe mogą pełnić także funkcję tablicy informacyjnej lub być instrumentem dziecięcej ekspresji. Wystarczy je pomalować farbą tablicową, by można było na nich pisać i malować, z kolei takie dodatkowo wykończone farbą magnetyczną umożliwią zostawianie informacji na kartkach.

Ważna wysokość

Nie tylko wykończenie drzwi, ale także zmiana ich wysokości wpływa na perspektywę postrzegania wnętrza. Dlatego szczególnie w niewielkich mieszkaniach warto manewrować wymiarami drzwi. Jeśli chcesz, by wnętrze sprawiało wrażenie wyższego, niż jest w rzeczywistości, możesz wybrać ościeżnicę z panelem sięgającym do sufitu. Nowoczesne technologie sprawiają, że można dzisiaj wykonać stabilną konstrukcję drzwi umożliwiającą wykonanie skrzydeł o wysokości nawet 300 cm. Takie „wyciągnięte” drzwi podobnie jak pionowe pasy dodadzą wnętrzu centymetrów. Wyższe niż standardowe modele warto też zastosować w niewielkich mieszkaniach usytuowanych w starych kamienicach, gdzie z zasady wnętrza są wyższe. Pozwolą one zachować odpowiednie proporcje między ścianą a płaszczyzną drzwi.

Więcej o drzwiach łąmanych i przesuwnych przeczytasz TUTAJ – na PORTA Blog

0

W pogoni za ciszą. Jak uciec od hałasu we własnym domu?

0

Żyjemy w "akustycznym smogu”". Na co dzień hałas odczuwa ponad 70 proc. z nas. Atakuje nas w pracy, na ulicy i we własnym domu. Lekarze alarmują - nadmiar hałasu powoduje nie tylko ubytek słuchu czy nawet całkowitą głuchotę, ale także wiele innych dolegliwości zdrowotnych.

Shutterstock.com
W pogoni za ciszą. Jak uciec od hałasu we własnym domu?
CZYTAJ DALEJ

Oryginalne dekoracje do wnętrz w morskim klimacie

1

Styl morski wymaga odpowiednich dodatków. Świeczki w różnych odcieniach niebieskiego to za mało, żeby uczynić wnętrze wyjątkowym. Aby do pomieszczenia wprowadzić morską bryzę, należy trochę się postarać, znaleźć ozdoby, które nie tylko wpiszą się w określoną konwencję, ale też będą do nas pasować. W mieszkaniu musimy się przecież dobrze czuć.

Shutterstock.com
Oryginalne dekoracje do wnętrz w morskim klimacie
CZYTAJ DALEJ