Facebook Instagram
Facebook Instagram
Partner:

Wszystkie grzechy sąsiadów. Jak łatwo poradzić sobie z kłopotliwymi sytuacjami?

0

Sąsiedzi potrafią dać w kość – szczególnie gdy nie przestrzegają ciszy nocnej albo powodują poważne szkody w naszym mieszkaniu, np. w postaci zalania. Bywa również, że we wszystkich pokojach czujemy zapachy dochodzące z sąsiedniego lokum. Co wtedy? Trzeba wziąć sprawy w swoje ręce.

Domena publiczna
Wszystkie grzechy sąsiadów. Jak łatwo poradzić sobie z kłopotliwymi sytuacjami?

Oto proste rozwiązania, które sprawdzą się, gdy sąsiedzi trochę się zagalopują i znacząco obniżą komfort naszego życia.

Zalany sufit

To może przytrafić się każdemu, kto mieszka w bloku lub kamienicy. W przypadku zalania należy jak najszybciej poinformować o problemie sąsiadów, aby mogli zamknąć główny zawór wodny. Często winowajca nie ma świadomości, że w jego mieszkaniu pękła rura. Jeśli zacieki nie są duże, poradzimy sobie z nimi sami – gdy plamy podeschną, wystarczy je zagruntować i pomalować. Uwaga! Malując powierzchnie w szczególnie wilgotnych pomieszczeniach, takich jak kuchnia czy łazienka, należy użyć farb akrylowych dobrej jakości, aby ochroniły sufit i ściany przed zawilgoceniem. Jeśli zalanie jest poważne, potrzebny będzie remont. Pieniądze na jego przeprowadzenie osoby mające ubezpieczone mieszkanie mogą uzyskać z odszkodowania.

Hałas

Sąsiedzi lubią nocne życie? Słuchają głośnej muzyki? Są wyjątkowo głośni? Przede wszystkim warto porozmawiać z nimi o problemie – mogą nawet nie mieć świadomości, że komuś przeszkadzają. Przypomnijmy im o obowiązującej ciszy nocnej. Jeśli to nie pomoże, sprawą warto zainteresować wspólnotę albo spółdzielnię mieszkaniową. A co można zrobić na własną rękę? Dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie drzwi dźwiękoszczelnych – wyposażone w odpowiednie uszczelki zapewnią komfort i ciszę we własnym mieszkaniu.

Źródło: Porta, drzwi antywłamaniowe Granit

Jeśli i to całkowicie nie rozwiąże problemu, można zdecydować się na panele akustyczne, czyli tzw. maty wygłuszające. Jeśli nasz budżet nie przewiduje profesjonalnych, gotowych produktów, możemy samodzielnie je przygotować, np. z ręczników. Kluczowe będzie odpowiednie rozmieszczenie mat w pomieszczeniu. Bez poradników online się nie obędzie, jednak efekt pozwoli się cieszyć ciszą i lepszą akustyką.

Przykre zapachy

Może się zdarzyć, że trafimy na sąsiadów, z mieszkania których będą się wydobywać przykre zapachy. Co wtedy? Warto delikatnie zwrócić im uwagę albo zainteresować sprawą zarządcę budynku. Trzeba się też postarać, żeby przykry zapach nie obniżał komfortu naszego życia. Najłatwiej to osiągnąć przez wprowadzenie przyjemnych zapachów do własnego mieszkania. Pamiętajmy, że zapachy wpływają na układ nerwowy, a nawet mogą leczyć. Woń świeżych kwiatów, ziół, świec i lampek zapachowych, kadzideł oraz cytrusów sprawdzi się praktycznie u każdego. Zapachowym olejkiem można skropić worek w odkurzaczu. W pokojach warto też umieścić woreczki wypełnione suszonymi kwiatami, korą cynamonu, wysuszonymi plasterkami cytryny i pomarańczy.

Pożar

A co, jeśli sąsiad wywoła pożar? Warto być przygotowanym na taką okoliczność i zamontować w mieszkaniu czujnik dymu, natomiast w szafce na czarną godzinę trzymać gaśnicę – nawet niewielką. Uwaga! Instrukcję obsługi gaśnicy należy przeczytać jeszcze przed pierwszym użyciem. Ostatecznie pomóc może spray gaśniczy, którego skuteczność jest podobna jak w przypadku dwukilogramowej gaśnicy proszkowej. Remont mieszkania po pożarze należy zgłosić profesjonalnej ekipie – w pomieszczeniu zgromadzi się znaczna ilość szkodliwych i groźnych dla zdrowia substancji, których trudno pozbyć się na własną rękę. Jeśli mamy ubezpieczenie, możemy postarać się o odszkodowanie.

0

Wyciszenie domu - skuteczne sposoby. Żyj i daj żyć innym!

7

Jak zapewnić sobie luksus ciszy? Poza tradycyjnymi metodami, jak wytłumianie mieszkań i domów, z pomocą przychodzą również nowe technologie. Hałas zwalczany hałasem? To możliwe!

Poznaj najskuteczniejsze i te najsłabiej działające sposoby na wyciszenie wnętrza
Wyciszenie domu - skuteczne sposoby. Żyj i daj żyć innym!
CZYTAJ DALEJ

Jak dobrze przygotować się do wakacyjnego wyjazdu?

0

Niewielu z nas może pozwolić sobie na spontaniczne wakacje. Zwykle już od wczesnej wiosny polujemy na okazje, szukamy wolnych miejsc w oblężonych kurortach albo leśnej głuszy, dopasowujemy się do kalendarza szkolnego. Także ostatnie przygotowania powinniśmy rozpocząć z wyprzedzeniem, by nic nieprzewidzianego nie zakłóciło naszych planów.

Shutterstock.com
Jak dobrze przygotować się do wakacyjnego wyjazdu?
CZYTAJ DALEJ