Facebook Instagram
Facebook Instagram
Partner:

Wszystkie grzechy sąsiadów. Jak łatwo poradzić sobie z kłopotliwymi sytuacjami?

0

Sąsiedzi potrafią dać w kość – szczególnie gdy nie przestrzegają ciszy nocnej albo powodują poważne szkody w naszym mieszkaniu, np. w postaci zalania. Bywa również, że we wszystkich pokojach czujemy zapachy dochodzące z sąsiedniego lokum. Co wtedy? Trzeba wziąć sprawy w swoje ręce.

Domena publiczna
Wszystkie grzechy sąsiadów. Jak łatwo poradzić sobie z kłopotliwymi sytuacjami?

Oto proste rozwiązania, które sprawdzą się, gdy sąsiedzi trochę się zagalopują i znacząco obniżą komfort naszego życia.

Zalany sufit

To może przytrafić się każdemu, kto mieszka w bloku lub kamienicy. W przypadku zalania należy jak najszybciej poinformować o problemie sąsiadów, aby mogli zamknąć główny zawór wodny. Często winowajca nie ma świadomości, że w jego mieszkaniu pękła rura. Jeśli zacieki nie są duże, poradzimy sobie z nimi sami – gdy plamy podeschną, wystarczy je zagruntować i pomalować. Uwaga! Malując powierzchnie w szczególnie wilgotnych pomieszczeniach, takich jak kuchnia czy łazienka, należy użyć farb akrylowych dobrej jakości, aby ochroniły sufit i ściany przed zawilgoceniem. Jeśli zalanie jest poważne, potrzebny będzie remont. Pieniądze na jego przeprowadzenie osoby mające ubezpieczone mieszkanie mogą uzyskać z odszkodowania.

Hałas

Sąsiedzi lubią nocne życie? Słuchają głośnej muzyki? Są wyjątkowo głośni? Przede wszystkim warto porozmawiać z nimi o problemie – mogą nawet nie mieć świadomości, że komuś przeszkadzają. Przypomnijmy im o obowiązującej ciszy nocnej. Jeśli to nie pomoże, sprawą warto zainteresować wspólnotę albo spółdzielnię mieszkaniową. A co można zrobić na własną rękę? Dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie drzwi dźwiękoszczelnych – wyposażone w odpowiednie uszczelki zapewnią komfort i ciszę we własnym mieszkaniu.

Źródło: Porta, drzwi antywłamaniowe Granit

Jeśli i to całkowicie nie rozwiąże problemu, można zdecydować się na panele akustyczne, czyli tzw. maty wygłuszające. Jeśli nasz budżet nie przewiduje profesjonalnych, gotowych produktów, możemy samodzielnie je przygotować, np. z ręczników. Kluczowe będzie odpowiednie rozmieszczenie mat w pomieszczeniu. Bez poradników online się nie obędzie, jednak efekt pozwoli się cieszyć ciszą i lepszą akustyką.

Przykre zapachy

Może się zdarzyć, że trafimy na sąsiadów, z mieszkania których będą się wydobywać przykre zapachy. Co wtedy? Warto delikatnie zwrócić im uwagę albo zainteresować sprawą zarządcę budynku. Trzeba się też postarać, żeby przykry zapach nie obniżał komfortu naszego życia. Najłatwiej to osiągnąć przez wprowadzenie przyjemnych zapachów do własnego mieszkania. Pamiętajmy, że zapachy wpływają na układ nerwowy, a nawet mogą leczyć. Woń świeżych kwiatów, ziół, świec i lampek zapachowych, kadzideł oraz cytrusów sprawdzi się praktycznie u każdego. Zapachowym olejkiem można skropić worek w odkurzaczu. W pokojach warto też umieścić woreczki wypełnione suszonymi kwiatami, korą cynamonu, wysuszonymi plasterkami cytryny i pomarańczy.

Pożar

A co, jeśli sąsiad wywoła pożar? Warto być przygotowanym na taką okoliczność i zamontować w mieszkaniu czujnik dymu, natomiast w szafce na czarną godzinę trzymać gaśnicę – nawet niewielką. Uwaga! Instrukcję obsługi gaśnicy należy przeczytać jeszcze przed pierwszym użyciem. Ostatecznie pomóc może spray gaśniczy, którego skuteczność jest podobna jak w przypadku dwukilogramowej gaśnicy proszkowej. Remont mieszkania po pożarze należy zgłosić profesjonalnej ekipie – w pomieszczeniu zgromadzi się znaczna ilość szkodliwych i groźnych dla zdrowia substancji, których trudno pozbyć się na własną rękę. Jeśli mamy ubezpieczenie, możemy postarać się o odszkodowanie.

0

Szał na winyle trwa. Od czego zacząć muzyczną przygodę?

0

Przez kilkadziesiąt lat płyta winylowa była głównym nośnikiem muzyki, jaki posiadano w domach. Single, pocztówki dźwiękowe, płyty długogrające. Ale w latach 90. wszystkie poszły do lamusa. A czasem nawet na śmietnik. Po czasie okazało się, że poczciwy winyl ma nie tylko zalety estetyczne, ale też znakomicie brzmi.

Materiały prasowe
Szał na winyle trwa. Od czego zacząć muzyczną przygodę?
CZYTAJ DALEJ

Najpiękniejsze miejsca na majówkę w Polsce. Aż się roi od zabytków

0

Żeby wypocząć w majówkę, wcale nie trzeba wybierać się w dalekie, ciepłe kraje. Polska również ma wiele do zaoferowania. Niezwykłe zamki i twierdze w otoczeniu dzikiej przyrody to prawdziwa gratka dla tych, którzy lubią przygodę z nutą tajemnicy. Nasze propozycje nie zawiodą cię nawet w brzydką pogodę.

Shutterstock.com
Najpiękniejsze miejsca na majówkę w Polsce. Aż się roi od zabytków
CZYTAJ DALEJ