Facebook Instagram
Facebook Instagram
Partner:

Wnętrza w stylu Westeros. Dom gotowy na kolejny sezon "Gry o tron"

0

"Gra o tron", czyli bijący rekordy popularności serial, powrócił na mały ekran 17 lipca. Przez sześć lat emisji doczekał się milionów fanów, którzy oprócz uwielbienia dla telewizyjnej produkcji kochają równie mocno serię książek o tym samym tytule Georga R.R. Martina. Moda na "Grę o tron" przeniosła się również do świata wnętrz – coraz więcej miłośników produkcji chce mieszkać tak jak ich ulubieni bohaterowie z nieistniejącej krainy Westeros.

Alexandra Fedorova Design
Wnętrza w stylu Westeros. Dom gotowy na kolejny sezon "Gry o tron"

Dla każdego coś innego

Nawet fani serialu (i książki) potrafią się czasem pogubić nie tylko w mocno rozbudowanej fabule, ale też w niekończącej się liczbie postaci. O tytułowy tron rywalizuje ze sobą tak wiele mniej lub bardziej znamienitych rodów z różnych zakątków fikcyjnego świata, że czasem ciężko zapamiętać kto jest kim i czy w ogóle nadal żyje... Każdy ród wyróżnia się również, oprócz krainy, z której pochodzi, sztandarami, hasłami na nich zamieszczonymi i skomplikowaną historią. To wszystko sprawia, że każda rodzina jest inna i żyje w zupełniej odmiennej rzeczywistości. To dobra wiadomość dla tych, którzy chcieliby przenieść namiastkę "Gry o tron" do swojego domu – mogą wybierać między m.in. pełnymi przepychu wnętrzami Lannisterów z gorącego południa czy zimnymi i skromnymi rodu Starków z zimnej północy.

Źródło: Materiały prasowe

Gdy barokowy przepych zderza się z chłodnym umiarem

Raczej mało kto postawi w centrum salonu niewygodny i zbudowany z mieczy żelazny tron (choć maniacy serii są zdolni do wszystkiego), ale już pełne złota, zdobionych mebli i ciężkich zasłon wnętrza znane z Lannisportu mogą przypaść do gustu wielu osobom. Bogaci i zakochani w cennym kruszcu Lannisterowie mogli sobie pozwolić na przepych niemal na każdym kroku.

Zobacz koniecznie: Mieszkanie dla romantyka - tak powinno wyglądać!

To tutaj sprawdzą się ciężkie drewniane meble: wielkie masywne stoły, wygodne krzesła, puchate dywany, fantazyjne świeczniki, ogromne lampy, pikowane, pokryte miłym w dotyku materiałem sofy czy ozdobna miedziana zastawa stołowa. To wnętrze, które dominuje, a z każdego kąta wyłaniają się drogie i unikalne przedmioty. Popijająca regularnie czerwone wino królowa Cersei to także znak, że w domu w stylu lannisterskim powinna znaleźć się dobrze wyposażona piwniczka z winami.

Źródło: PEACE DESIGN

Dom w stylu Starków to zupełnie inna pieśń. Skutą mrozem północ doskonale widać w przestronnych, ale też dość skromnie wyposażonym dworze Winterfell. Zamiast stołów, widzimy tutaj długie drewniane ławy, duże łóżka, wręcz łoża, a na ścianach obrazy z motywem wilka, który jest symbolem rodu Neda Starka. Całości dopełnią imitujące futro zwierzęce dywany, wełniane pledy, kominek, drewniane surowe parkiety i rozstawione w wielu miejscach duże świece. To styl, który słusznie kojarzy się ze stylem skandynawskim.

Źródło: jeffandrews-design.com

Jeszcze inaczej urządzimy dom w stylu Tyrellów - rodu, który w herbie ma różę. To będą dużo bardziej subtelne i barwne wnętrza, oczywiście nie może zabraknąć wspomnianej rośliny w każdej z możliwych odmian. Tyrellowe byli równie zamożni co Lannisterowie, choć nie chełpili się tak swoim bogactwem. Tutaj, zamiast barokowego przepychu na każdym metrze kwadratowym, lepiej postawić na luksusowe i unikalne dodatki – obrazy, gadżety i designerskie przedmioty codziennego użytku. Bo diabeł tkwi w szczegółach.

Źródło: Shutterstock.com

Gadżety dla fanów

W internecie znajdziemy wiele sklepów, które niemal dosłownie inspirują się „Grą o tron”. Oprócz przedmiotów z logiem i słynnymi cytatami z serialu (choćby słynne „Winter is coming”), m.in. kubki, kufle, pościel, poduszki, wycieraczki do butów, herby i mapy Westeros oraz plakaty i obrazy z podobiznami głównych bohaterów, kupimy także gadżety, które wyglądają jakby ktoś ukradkiem wyniósł je z serialowego planu.

Źródło: Brepea.com

W ofercie znajdziemy czarki i zdobione kielichy do picia wina, smocze jaja (kłania się królowa Daenerys i jej smocze dzieci), fiolki i kryształowe karafki z tajemniczymi miksturami (a w rzeczywistości kosmetykami lub przyprawami), z których równie dobrze mógł kiedyś korzystać jakiś uczony maester, sztuczne rogi jelenia do powieszenia na ścianie czy świece aromatyczne. Nie można też pominąć książki kucharskiej z przepisami rodem z "Gry o tron" - "Uczta Lodu i Ognia". Od dziś każdy może przygotować uspokajające mleko makowe, ciasteczka Sansy i Aryi, zupę cebulową czy kandyzowany imbir. Namiastka świata znanego z kultowej serii jest dziś na wyciągnięcie ręki.

Źródło: etsy.com

0

Loda Halama – najlepsza i najbardziej nieszczęśliwa polska tancerka

0

Miała 5 mężów, ale mężczyzna, którego pokochała najbardziej, był dla niej niedostępny. Była dobrą mamą, ale plotkowano, że teściowa chciała ją pozbawić praw do opieki nad synem. Miała status gwiazdy uwielbianej w Polsce i za granicą – nazywano ją "Wezuwiuszem tańca”, ale cierpiała też na depresję. Podobno poroniła na scenie podczas jednego z występów. Mieszkała w Szwajcarii, Anglii, USA, zawsze jednak wracała do ojczyzny. Bywa nazywana dzieckiem szczęścia, ale w jej życiu nie brakowało dramatów.

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Loda Halama – najlepsza i najbardziej nieszczęśliwa polska tancerka
CZYTAJ DALEJ

Ekocelebryci wykorzystują swoją popularność, by uczyć nas ekologii. A może to już ekoterror?

0

Na zakupy chodzicie z własną „reklamówką”, a jeszcze lepiej z bawełnianą torbą? Oszczędzacie wodę? Nie jadacie mięsa? Staracie się żyć ekologicznie? Gwiazdy w swoich pomysłach na bycie eko idą znacznie dalej - Natalie Portman kilka lat temu wypuściła na rynek kolekcję wegańskich butów, z kolei Naomi Watts nosi i zachwala organiczne swetry. A co robią polscy celebryci?

Shutterstock.com
Ekocelebryci wykorzystują swoją popularność, by uczyć nas ekologii. A może to już ekoterror?
CZYTAJ DALEJ