Facebook Instagram
Facebook Instagram
Partner:

Wielki powrót fototapet. Dekoracje w wymiarze XXL

0

Amazońska dżungla, paryska uliczka, japoński ogród, a może przestrzeń kosmiczna? Jaki widok wprawi cię w dobry nastrój tuż po przebudzeniu albo przed zaśnięciem? Możesz wybrać, co tylko ci się zamarzy. Fototapety mają bowiem nieograniczone możliwości dekoracyjne. Nic dziwnego, że od kilku sezonów brylują w najbardziej designerskich mieszkaniach!

Insideout.com.au
Wielki powrót fototapet. Dekoracje w wymiarze XXL

Moda jak bumerang

Trendy lubią wskrzeszać przeszłość. Takie powtórki z rozrywki uwielbiają jednak kryć się pod różnymi maskami. Te same rzeczy, które były modne kilka dekad temu, co rusz odkrywa się na nowo, w coraz to nowocześniejszych aranżacjach i zaskakujących połączeniach. Dotyczy to zarówno sfery mody, jak i aranżacji wnętrz.

To cię też zainteresuje: Jak dobrać drzwi do koloru i rodzaju podłogi?

Obecnie obserwuje się renesans nienawidzonego jeszcze jakiś czas temu lastriko, kojarzonego z niskiej jakości podłogami. Z udoskonalonej wersji tego materiału wykonuje się teraz zjawiskowe umywalki. Do łask wracają też elastyczne wykładziny, które jednak nie mają nic wspólnego z dawnym gumoleum. Furorę na nowo robią ponadto lamperie. Młodzi się nimi zachłystują, starsi dziwią się, że nadal kojarzące się im z klatkami schodowymi w blokach czy szkolnymi korytarzami relikty PRL-u mogą prezentować się tak atrakcyjnie w nowoczesnych apartamentach. Wnętrzarskim hitem, mającym licznych admiratorów, jest też boazeria na ścianach. Daleko jej jednak do sosnowych desek rodem z chatki gajowego.

Na miarę naszych czasów

Na nowo odkrytym przebojem są też uwielbiane w latach 80. i 90. i znienawidzone na początku naszego tysiąclecia fototapety na ściany. Co je różni od tych sprzed lat? Otóż dziś chyba nikt już nie zachwyca się widokiem plaży z obowiązkową palmą na pierwszym planie w przejaskrawionych kolorach. Swego czasu takie właśnie krajobrazy zniesławiły fototapety, utożsamiając je z kiczem.

Źródło: viewgo.pl

Zmieniły się też materiały, otwierające fototapetom drogę zarówno do naszych kuchni, jak i łazienek. Jakość dzisiejszych wydruków dzieli przepaść od tych sprzed kilku dziesięcioleci. Dowodzą tego zresztą wielkie nazwiska. Za projektowanie fototapet wzięli się m.in. Christian Lacroix czy Vivienne Westwood. W 2017 roku największe wzięcie mają wielkoformatowe dekoracje w kolorze Greenery wybranym przez instytut Pantone barwą roku, motywy botaniczne i ekologiczne.
Co pozostało bez zmian? Fototapety to nadal dość niedrogi i oryginalny sposób na dekorację ścian.

Źródło: Christian Lacroix dla Designers Guild

Wyborowy zawrót głowy

Fototapety są atrakcyjne z tego powodu, że kolekcja ich wzorów jest niewyczerpana. Nawet płytki ceramiczne zdobione graficznymi motywami przy nich bledną. W kuchni można zastosować typowa fototapetę z motywem owoców, warzyw, kawy czy przypraw. W łazience sprawdzą się wielkoformatowe zdjęcia bambusa, brzozowych pni, wodospadu czy nadmorskiej wioski. Salon umai pole słoneczników czy tulipanów albo parkowa lejka. W pokoju przedszkolaka mogą gościć akcenty bajkowe czy zwierzęce, a u nastolatka – związane z ulubiona muzyką czy sportem. Jednak do tematu można też podejść mniej standardowo.

Źródło: Rajirm.com

W sypialni może pojawić się rafa koralowa albo stacja kolejki linowej, w salonie hangar lotniczy. W łazience wielkie gwiazdy kina lat międzywojennych. Superbohaterowie z komiksów mogą umilić poranną kawę w kuchni miłośnikom takich klimatów. Z kolei wchodząc do przedpokoju możesz każdorazowo wziąć udział w wielkiej paradzie karnawałowej rodem z Rio de Janeiro.

Ciekawe zastosowania znajdują też fototapety na… podłodze. Kroczenie po tafli oceanu, balansowanie nad urwiskiem czy wulkaniczną szczeliną może co rano dostarczać porcji adrenaliny na cały dzień. Wielkoformatowe grafiki pokrywa się przezroczystą posadzką żywiczną, zatapiając w niej dodatkowo drobne przedmioty dla spotęgowania efektu 3D.

Unikalny akcent

W każdym pomieszczeniu sprawdzają się tapety czarno-białe czy zdjęcia wykonane w sepii. Jeśli nie spodoba ci się żaden z gotowych wzorów, zawsze możesz wykonać fototapetę z własnego zdjęcia na indywidualne zamówienia. Niektóre firmy oferują nawet próbkę jakości fotografii, i to bezpłatnie. Wspólne zdjęcie z wycieczki rowerowej z ukochanym czy twoje dzieciaki szalejące w wesołym miasteczku mogą witać gości już w przedpokoju, zdradzając wasze pasje i zamiłowania.

Źródło: Howderhomes.com.au

Co ważne, jak każde inne fototapety, także te z osobistym akcentem można wykonywać na dowolny wymiar. Warto ponadto samemu wybrać kadr. Łatwo to zrobić, zamawiając dany wzór przez internet. Większość firm dysponuje odpowiednimi narzędziami na swoich stronach WWW, które to umożliwiają.

Najlepszy sort

Fototapety wykonuje się z podobnych materiałów co tapety. Dobrej jakości materiał gwarantuje, że nie kurczą się i są przyjazne w naklejaniu. Najpopularniejsze są dekoracje z dodatkiem włókna szklanego i lateksowe, drukowane na papierze syntetycznym o gramaturze przekraczające 200 g. Dobrym wyborem są też fototapety winylowe na podkładzie flizelinowym. Są na tyle grube, że łatwo maskują nierówności ścian. Dzięki warstwie laminatu fototapety nie poddają się łatwo zarysowaniom, są także odporne na ścieranie, blaknięcie pod wpływem promieni UV czy wnikanie wody.

W przypadku idealnie gładkich murów można zaryzykować najtańsze fototapety drukowane na samoprzylepnej folii. Graficzne nadruki można też wykonywać na szkle, płytach pleksi czy tzw. dibondach, czyli cienkiej aluminiowej blasze. Wtedy nabierają one jednak bardziej charakteru obrazów niż całościennych dekoracji. Wielkoformatowe nadruki zawsze stanowią jednak unikalną ozdobę.

Źródło: viewgo.pl

0

Nowy trend we wnętrzach – modny haft na ścianach. Instagramowy zawrót głowy

0

Rękodzieło było przez jakiś czas w Polsce spychane na dalszy plan i niedoceniane. Przyjęło się, że dziergają, wyszywają i haftują głównie kobiety na emeryturze, po czym powstała praca trafia od razu do szuflady. Coraz jednak lepiej z naszą świadomością, bo zaczynamy doceniać to, co niepowtarzalne, oryginalne i własnoręcznie wykonane. Pośród zalewu chińskich produktów o wątpliwej jakości w cenie są starodawne rzemiosła. Wyszywanie staje się modne także we wnętrzach i to wśród młodych kobiet. Oto kilku artystów, których hafty można śmiało nazwać dziełami sztuki.

Instagram.com/Namaste_embroidery
Nowy trend we wnętrzach – modny haft na ścianach. Instagramowy zawrót głowy
CZYTAJ DALEJ

Błękit, szafir i kobalt – pięknie urządzą twoje wnętrza

1

Z jednej strony intensywne i intrygujące, z drugiej - przytulne, o ile nie zdominują wnętrza. Odcienie koloru niebieskiego świetnie poradzą sobie w każdej aranżacji. Zobaczcie sami!

CZYTAJ DALEJ