Facebook Instagram
Facebook Instagram
Partner:

Wes Anderson: mistrz kolorów

0

Każdy reżyser ma swój znak rozpoznawczy. David Lynch zabiera widzów w mroczną podróż do zakamarków podświadomości pełnych niedomówień i sennych koszmarów, Quentin Tarantino serwuje krwawe kino z kultowymi dialogami, a Steven Spielberg pokazuje na ekranie uniwersalne historie z wielkimi aktorskimi kreacjami. Wes Anderson natomiast porusza się po świecie barw z tak mistrzowską, wręcz chirurgiczną precyzją, że palety kolorów znane z jego filmów stanowią dla wielu artystów i architektów inspirację podczas projektowania... wnętrz mieszkalnych.

Youtube.com
Wes Anderson: mistrz kolorów

Niemal wszystkie filmy tego pochodzącego z Teksasu reżysera to swoisty ewenement na skalę światową. Tak wyraziste, przemyślane i konsekwentne kino zdarza się rzadko, a o uwielbieniu Wesa do kolorów napisano niejedną pracę naukową. W czym tkwi jego "barwny" fenomen?

Anderson przenosi widzów - m.in. za pomocą zestawień kolorów - w odrealniony, często bajkowy świat. To, co się dzieje na ekranie, a nawet to, co mówią bohaterowie, bezpośrednio łączy się z warstwą wizualną, która nie tylko uzupełnia fabułę, ale według wielu znawców kina jest jeszcze jednym "aktorem".

Źródło: wesandersonpalettes.tumblr.com

W dziełach Wesa nie ma też miejsca na przypadkowe przedmioty (to ważne także podczas projektowania wnętrz) – wszystkie są ze sobą harmonijnie zestawione, uzupełniają się i tworzą spójną przestrzeń, na której tle rozgrywa się akcja. Są tak doskonałe, że gdy włączymy "stop" podczas oglądania filmu, bez względu na scenę, zatrzymany kadr sam w sobie stanowić będzie przepiękny obraz, który równie dobrze mógłby stać się tapetą na pulpicie komputera.

Źródło: Materiały prasowe

Kolory Wesa Andersona: świetna inspiracja podczas urządzania mieszkania

Idziesz do sklepu z wyposażeniem wnętrz, stoisz przed ścianą z farbami i nie możesz się zdecydować, który kolor ci się podoba i czy będzie pasować do mebli? Wiele osób ma podobne dylematy, łatwo się zgubić zwłaszcza w bogatym świecie barw. I dlatego warto sprytnie wykorzystać filmy Andersona.

Na stronie https://wesandersonpalettes.tumblr.com można znaleźć zestawienia wybranych kadrów z filmów reżysera oraz odpowiadających mu kolorów. W rezultacie otrzymujemy doskonałe połączenia barw, które mogą być praktyczną inspiracją podczas projektowania domowego wnętrza.

To cię też zainteresuje: Ponadczasowa aranżacja mieszkania. Nigdy ci się nie znudzi!

Nie tylko są gotowym wzornikiem, który możemy wydrukować, zabrać do sklepu z farbami i na jego podstawie dobrać kolory ścian. To także pomoc, gdy wahamy się lub potrzebujemy natchnienia podczas wyboru mebli i dodatków. Świat Andersona jest tak idealny kolorystycznie, że w ciemno możemy się nim kierować – koniec końców i tak wszystko będzie do siebie pasować. Dokładnie tak jak w filmach.

Żółty i czerwony: ukochane kolory Andersona

Fani reżysera potrafią analizować jego dzieła niemal kadr po kadrze. Okazało się, że Teksańczyk, oprócz umiłowania dla pasteli, zazwyczaj idealnie czystych, choć zdarzają się i lekko "zabrudzone" szarością”, chętnie wykorzystuje do budowania filmowej przestrzeni odcienie żółci i czerwieni. Te dwa energetyczne kolory często dominują na planie zdjęciowym.

Źródło: wesandersonpalettes.tumblr.com

Reżyser nie boi się również odważnych barw, na które nie każdy od razu by się zdecydował. Mowa o wyrazistych różach oraz wspomnianym żółtym, ale zastosowanym jako mocny, rzucający się od razu w oczy punkt.

Źródło: wesandersonpalettes.tumblr.com

Dla osób, którym bliższe są stonowane barwy i w mieszkaniu przede wszystkim szukają ciszy i odpoczynku, projektanci mogliby polecić palety inspirowane "Genialnym klanem" czy "Kochankami z Księżyca. Moonrise Kingdom", choć niemal w każdym filmie Andersona znajdziemy spokojne kadry. Taki to już urok tego reżysera, który tworzy wielowymiarowe filmy. Nawet gdybyśmy pozbawili ich fabuły, dźwięku i muzyki, inspirowałyby dalej.

Źródło: wesandersonpalettes.tumblr.com

0

Jakiej muzyki słuchają Polacy?

0

Reporterka WP.TV Kinga Kwiecień sprawdziła, jakiej muzyki słuchają Polacy na ulicach Warszawy. Będziecie zaskoczeni, bo po niektórych byście się tego nie spodziewali.

Shutterstock.com
Jakiej muzyki słuchają Polacy?
CZYTAJ DALEJ

Otwórz się na „złe” seriale

0

Oglądając współczesną telewizję, łatwo odnieść wrażenie, że „kiedyś to były programy”, dziś zaś rozrywka zeszła na psy i nie proponuje widzowi niczego wartościowego – tylko jazgot i chamstwo. I choć w przypadku wielu produkcji jest to prawdą, czasami warto otworzyć się na programy, które na pierwszy rzut oka wyglądają na wulgarne i idiotyczne. Bywa bowiem, że kryje się w nich zaskakująco wiele prawdziwych emocji i mądrych myśli.

CZYTAJ DALEJ