Facebook Instagram
Facebook Instagram
Partner:

Wes Anderson: mistrz kolorów

0

Każdy reżyser ma swój znak rozpoznawczy. David Lynch zabiera widzów w mroczną podróż do zakamarków podświadomości pełnych niedomówień i sennych koszmarów, Quentin Tarantino serwuje krwawe kino z kultowymi dialogami, a Steven Spielberg pokazuje na ekranie uniwersalne historie z wielkimi aktorskimi kreacjami. Wes Anderson natomiast porusza się po świecie barw z tak mistrzowską, wręcz chirurgiczną precyzją, że palety kolorów znane z jego filmów stanowią dla wielu artystów i architektów inspirację podczas projektowania... wnętrz mieszkalnych.

Youtube.com
Wes Anderson: mistrz kolorów

Niemal wszystkie filmy tego pochodzącego z Teksasu reżysera to swoisty ewenement na skalę światową. Tak wyraziste, przemyślane i konsekwentne kino zdarza się rzadko, a o uwielbieniu Wesa do kolorów napisano niejedną pracę naukową. W czym tkwi jego "barwny" fenomen?

Anderson przenosi widzów - m.in. za pomocą zestawień kolorów - w odrealniony, często bajkowy świat. To, co się dzieje na ekranie, a nawet to, co mówią bohaterowie, bezpośrednio łączy się z warstwą wizualną, która nie tylko uzupełnia fabułę, ale według wielu znawców kina jest jeszcze jednym "aktorem".

Źródło: wesandersonpalettes.tumblr.com

W dziełach Wesa nie ma też miejsca na przypadkowe przedmioty (to ważne także podczas projektowania wnętrz) – wszystkie są ze sobą harmonijnie zestawione, uzupełniają się i tworzą spójną przestrzeń, na której tle rozgrywa się akcja. Są tak doskonałe, że gdy włączymy "stop" podczas oglądania filmu, bez względu na scenę, zatrzymany kadr sam w sobie stanowić będzie przepiękny obraz, który równie dobrze mógłby stać się tapetą na pulpicie komputera.

Źródło: Materiały prasowe

Kolory Wesa Andersona: świetna inspiracja podczas urządzania mieszkania

Idziesz do sklepu z wyposażeniem wnętrz, stoisz przed ścianą z farbami i nie możesz się zdecydować, który kolor ci się podoba i czy będzie pasować do mebli? Wiele osób ma podobne dylematy, łatwo się zgubić zwłaszcza w bogatym świecie barw. I dlatego warto sprytnie wykorzystać filmy Andersona.

Na stronie https://wesandersonpalettes.tumblr.com można znaleźć zestawienia wybranych kadrów z filmów reżysera oraz odpowiadających mu kolorów. W rezultacie otrzymujemy doskonałe połączenia barw, które mogą być praktyczną inspiracją podczas projektowania domowego wnętrza.

To cię też zainteresuje: Ponadczasowa aranżacja mieszkania. Nigdy ci się nie znudzi!

Nie tylko są gotowym wzornikiem, który możemy wydrukować, zabrać do sklepu z farbami i na jego podstawie dobrać kolory ścian. To także pomoc, gdy wahamy się lub potrzebujemy natchnienia podczas wyboru mebli i dodatków. Świat Andersona jest tak idealny kolorystycznie, że w ciemno możemy się nim kierować – koniec końców i tak wszystko będzie do siebie pasować. Dokładnie tak jak w filmach.

Żółty i czerwony: ukochane kolory Andersona

Fani reżysera potrafią analizować jego dzieła niemal kadr po kadrze. Okazało się, że Teksańczyk, oprócz umiłowania dla pasteli, zazwyczaj idealnie czystych, choć zdarzają się i lekko "zabrudzone" szarością”, chętnie wykorzystuje do budowania filmowej przestrzeni odcienie żółci i czerwieni. Te dwa energetyczne kolory często dominują na planie zdjęciowym.

Źródło: wesandersonpalettes.tumblr.com

Reżyser nie boi się również odważnych barw, na które nie każdy od razu by się zdecydował. Mowa o wyrazistych różach oraz wspomnianym żółtym, ale zastosowanym jako mocny, rzucający się od razu w oczy punkt.

Źródło: wesandersonpalettes.tumblr.com

Dla osób, którym bliższe są stonowane barwy i w mieszkaniu przede wszystkim szukają ciszy i odpoczynku, projektanci mogliby polecić palety inspirowane "Genialnym klanem" czy "Kochankami z Księżyca. Moonrise Kingdom", choć niemal w każdym filmie Andersona znajdziemy spokojne kadry. Taki to już urok tego reżysera, który tworzy wielowymiarowe filmy. Nawet gdybyśmy pozbawili ich fabuły, dźwięku i muzyki, inspirowałyby dalej.

Źródło: wesandersonpalettes.tumblr.com

0

Najsłynniejsze polskie filmy docenione na świecie

0

Polacy nie gęsi, swoje wielkie filmy mają – chciałoby się czasem sparafrazować mistrza, gdy spojrzymy na długą listę arcydzieł, które rozsławiły nasz kraj w filmowej branży. Kto błysnął jako pierwszy? Kto zdobył nagrody, o jakich marzą reżyserzy z całego świata? Oto nasza subiektywna lista najważniejszych polskich i wyreżyserowanych przez Polaków filmów docenionych na Zachodzie.

CZYTAJ DALEJ

Serialowe wnętrza, które kochamy. Hity wprost z popularnych seriali

0

Niektórzy, oglądając seriale, skupiają się jedynie na wartkiej akcji, inni przyglądają się też ubraniom bohaterów, czerpiąc z ich stylu inspirację. To oni uwielbiają "Seks w wielkim mieście" albo "Plotkarę", a ostatnio "Szefową", gdzie roi się od wspaniałych sukienek, butów i dodatków. Są też fani serialowych wnętrz. Ci oddaliby wiele, aby spędzić weekend w pięknie urządzonym mieszkaniu Królewny Śnieżki, czyli Mary Margaret Blanchard z serialu "Dawno, dawno temu", albo zwiedzić jeden ze wspaniałych domów, w którym mieszkają bohaterowie "Wielkich kłamstewek" (najdroższy jest wart prawie 15 mln dol.). Jakie inne wnętrza zasługują na uwagę? Zobaczcie zestawienie 8 najciekawszych! Nie wszystkie są piękne…

CZYTAJ DALEJ