Facebook Instagram
Facebook Instagram
Partner:

Walka o przestrzeń. Co z pralką w małym mieszkaniu?

2

Czym zastąpić tradycyjne, duże pralki? Sama eksmisja urządzenia do innego pomieszczenia, np. kuchni, to tylko półśrodek. Warto rozejrzeć się nie tylko za wyjątkowo małymi pralkami, ale też za urządzeniami, które – zachowując znacznie mniejsze gabaryty – są w stanie skutecznie je zastąpić.

BEKO
Walka o przestrzeń. Co z pralką w małym mieszkaniu?

Tylko 33 cm głębokości - Candy GCY1052D2

Poszukując niewielkiej pralki, warto zwrócić uwagę na model wyróżniający się niezwykle małą głębokością. Pralka Candy GCY1052D2 jest pod tym względem bezkonkurencyjna: 33 centymetry głębokością sprawiają, że bez problemu zmieści się w miejscach, gdzie o ustawieniu zwykłej pralki nie byłoby nawet mowy.

To cię też zainteresuje: Małe mieszkanie, w którym wszystko się mieści. Świetne patenty

Wysokie na 85 i szerokie na 60 centymetrów urządzenie doskonale sprawdzi się wszędzie tam, gdzie zależy nam na maksymalnym dosunięciu mebli i sprzętów domowych do ściany. Ważną cechą tego modelu jest również oszczędność – choć pralka pomieści 5 kilogramów ubrań, producent zapewnia, że w ciągu roku zużyje zaledwie 8100 litrów wody. Zaletą, szczególnie istotną w przypadku niewielkich mieszkań, jest również cicha praca – generowany hałas nie przekracza 56 decybeli.

Oszczędzamy prąd - Electrolux EWS 1064SOU

Podobne parametry pracy oferuje inna, niewielka pralka – model Electrolux EWS 1064SOU o głębokości 38 cm. Choć w cyklu rocznym zużyje nieco więcej wody (wg producenta 9999 litrów), to dzięki klasie energetycznej A+++ możemy spodziewać się niższego rachunku za prąd.

Tanie pranie z Indesit IWSC 51051C ECO EU

Poszukiwacze niskobudżetowych rozwiązań powinni rzucić okiem na pralkę Indesit IWSC 51051C ECO EU. Choć jest nieco większa od poprzedników i ma 45 cm głębokości, wyróżnia się oszczędnym zapotrzebowaniem na wodę (ok. 7500 litrów na rok) i niewielkim poziomem hałasu sięgającym 60 decybeli. Jej ważną zaletą jest również cena – o ile opisywane wcześniej, niewielkie pralki kosztują niemal 2 tys. zł, o tyle model Indesit kupimy za jedyne 900 zł.

Zobacz też: Jak wybrać idealne drzwi do łazienki?

Choć oferta podobnych – niewielkich – pralek jest nieco mniejsza niż tych większych, na rynku bez trudu znajdziemy coś dla siebie, wybierając spośród mnogości dostępnych na rynku modeli. Obok typowych rozwiązań, które znajdziemy w większości niewielkich pralek, warto rzucić okiem również na te, które – choć na razie nie opanowały rynku – rozwiązują problem prania w nietypowy sposób albo pokazują, jak pranie może wyglądać w przyszłości.

Najmniejsza pralka świata

Przykładem takiego rozwiązania jest urządzenie, nazywane przez twórców najmniejszą pralką świata. Opracowany w Japonii wynalazek o nazwie Aqua Coton faktycznie robi wrażenie niewielkimi gabarytami: waży zaledwie 200 gramów i mieści się w kieszeni spodni.

Zasilana trzema bateriami "pralka" mieści w sobie pojemniki na wodę i detergent. W celu użycia wystarczy przyłożyć jej końcówkę do plamy – na zabrudzenie zostanie naniesiony detergent, a następnie brud zostanie potraktowany serią mikroskopijnych dawek wody, uderzających z częstotliwością 700 kropli na minutę.

Pralka jak wielki blender

Nieco mniej futurystycznym rozwiązaniem jest – również japoński – wynalazek o nazwie Petit Laundry Swoosh. Ta miniaturowa pralka przypomina raczej coś w rodzaju blendera, jednak – jak zapewniają jej twórcy – z powodzeniem wypierze pojedyncze sztuki garderoby, zużywając przy tym na cały cykl prania nie więcej niż 4 litry wody.

Źródło: Materiały prasowe

Brud kontra ultradźwięki

Przykładem znacznie mniej typowego podejścia do prania jest Dolphi. Celowo unikam tu słowa "pralka", bo Dolphi rozmiarami i kształtem przypomina raczej mydelniczkę niż poważny sprzęt AGD. A jednak – jeśli wierzyć zapewnieniom producentów – Dolphi to skuteczna pralka, która może nie zastąpi typowych, dużych sprzętów piorących, ale sprawdzi się jako rozwiązanie awaryjne albo wyposażenie turysty.

Sekretem Dolphi są ultradźwięki. Zdaniem producenta wystarczy umieścić zabrudzone ubrania np. w misce z wodą, dorzucić włączony gadżet i poczekać pół godziny. W tym czasie dzięki generowanym przez urządzenie ultradźwiękom brud ma odpaść od włókien (w zbliżony sposób czyszczona jest np. biżuteria), zapewniając efekt podobny do tradycyjnych środków piorących.

Czas na elektrolizę

Podobna pod względem wyglądu, jednak odmienna z uwagi na sposób działania jest inna kieszonkowa pralka o nazwie Washwow. Zorganizowana przez jej projektantów kampania crowdfundingowa zakończyła się dużym sukcesem, a sekretem urządzenia ma być elektroliza zapewniająca zarówno usuwanie brudu, jak i dezynfekcję tkanin.

Opis urządzenia spotkał się z dość konkretną krytyką – internauci wytykali m.in. błędy dotyczące wytwarzanych przez urządzenie związków chemicznych, a także zwracali uwagę na fakt, że prezentowane certyfikaty dotyczą kwestii bezpieczeństwa, a nie skuteczności prania. Niezależnie od tego Washwow wydaje się ciekawą koncepcją – czas zweryfikuje, czy założenia, pod jakimi reklamowali sprzęt jego twórcy, sprawdzą się, nomen omen, w praniu.

Pralka przyszłości: czyszczenie suchym lodem

Znacznie bardziej futurystyczną koncepcję przedstawił kilka lat temu Electrolux, który – snując fantazje na temat pralki przyszłości – zaprezentował koncepcję pralki, która nie potrzebuje wody. Urządzenie o nazwie Orbit ma formę metalowego, ustawionego pionowo pierścienia.

Znajdująca się wewnątrz kapsuła lewituje pośrodku dzięki elektromagnesom, mieszcząc w sobie metalowy koszyk na ubrania. Czynnikiem czyszczącym jest w tym przypadku suchy lód, którego mikroskopijne kryształki są wystrzeliwane w tkaninę z dużą prędkością, usuwając zabrudzenia. Po zakończeniu "prania" następuje odmrożenie kapsuły, a oddzielony od tkanin brud w formie proszku może zostać łatwo usunięty przez użytkownika.

Trzeba przyznać, że koncepcja prezentuje się ciekawie, jednak - na razie - pozostaje po prostu koncepcją, a nie planami na przyszłość czy projektem urządzenia, które ma niebawem zadebiutować. Pisząc o swoim projekcie, firma podaje perspektywę czasową: nowatorska pralka ma pojawić się na rynku w ciągu "kilkunastu lat". Miejmy nadzieję, że doczekamy – perspektywa prania w takim urządzeniu zapowiada się niezwykle ekscytująco.

0

Największe, najstarsze i zwijane. 7 niezwykłych mostów świata

0

Najwyższe, najdłuższe, najbardziej ruchliwe - te mosty to prawdziwi rekordziści. Zajmują najwyższe miejsca w światowych rankingach.

CZYTAJ DALEJ

Żarówki relaksacyjne: jak wpływa na nas światło?

0

Światło to jeden z czynników wpływających na nasze samopoczucie. Dzięki wykorzystaniu odpowiedniego oświetlenia możemy zatem kontrolować to, jak się czujemy. Zwalczać senność lub przeciwnie – wyciszać się i relaksować. W jaki sposób skorzystać z dobroczynnego wpływu światła?

CZYTAJ DALEJ