Facebook Instagram
Facebook Instagram
Partner:

Uzdrów swój związek na wiosnę. 5 rad i jedna złota zasada

0

Nawet najbardziej idealne pary przeżywają kryzysy i chwile słabości. By uzdrowić relacje, nie trzeba wielkich życiowych rewolucji, często wystarczy kilka niewielkich zmian. Wiosna to najlepszy czas, by je wprowadzać.

Unsplash
Uzdrów swój związek na wiosnę. 5 rad i jedna złota zasada

Niewiele trzeba, by między dwójkę ludzi wdarła się rutyna, nuda czy podejrzliwość. Czasami wystarczy niedomówienie, brak szczerości czy czasu. Zanim schowacie się za szyldem prostych wymówek, sprawdźcie, czy w waszym związku nie szwankuje pięć najprostszych zasad dobrych relacji.

1. Szczerość

Wszyscy bywamy omylni, popełniamy błędy, podejmujemy pochopne decyzje. Nie ma nic gorszego niż krytykowanie takich potknięć partnera i niezauważanie ich u siebie. Tylko otwarte mówienie o tym, co nam samym się nie udało, będzie oczyszczające dla związku. Przemilczanie, ignorowanie czy udawanie, że nas to nie dotyczy, doprowadzi tylko do frustracji i stworzy atmosferę wzajemnych pretensji. Ukrywanie swoich słabości, uporczywe "chowanie ich pod dywan" jest obciążeniem dla spokoju i sumienia, podcina skrzydła i nie sprzyja budowaniu poczucia bezpieczeństwa. Najbliższy nam człowiek będzie doskonale widział, że coś się dzieje, a jeśli nie wprowadzimy go w temat, zareaguje złością i rozgoryczeniem. Od tego już tylko krok do ochłodzenia relacji, a nie do poprawienia ich.

2. Słuchanie

"Milczenie jest złotem" – ta stara zasada ma sens. Dobrze wiemy, ile kosztują słowa wypowiedziane nie w porę czy oskarżenia bez podstaw. Niestety, większość z nas musi bardzo pracować nad tym, by nie używać słów jako broni. Tylko uważne słuchanie pomaga w zrozumieniu problemów drugiej strony. Nawet jeśli słyszymy coś kolejny raz albo mamy zupełnie inne zdanie na dany temat. Często słuchania trzeba się nauczyć, a podjęcia się tego zadania nie tłumaczy wcale fakt, że nie mamy czasu. Tylko uważne słuchanie pomoże lepiej zrozumieć partnera. Nawet jeśli będzie miał kłopot ze zwierzaniem się, doceni twoją gotowość.

3. Zaufanie

Nie ma nic gorszego niż niedopowiedzenia. Jeśli chcesz się dowiedzieć, pytaj, licząc na szczerą odpowiedź. A jeśli ją dostaniesz, nie drąż więcej, nie doszukuj się ukrytych znaczeń i podtekstów. Ta najprostsza droga do ustalenia prawdy często wydaje się nam najtrudniejsza. Próbujemy się domyślać, podejrzewać, pytać innych. To tylko krok do stworzenia atmosfery nieufności i podejrzliwości w związku. Nasza wyobraźnia potrafi płatać figle i podsuwać obrazy daleko odbiegające od rzeczywistości. Tymczasem prawda wcale nie jest zwykle tak straszna jak wymyślone przez nas scenariusze. Brak zaufania zabił już niejeden dobrze zapowiadający się związek. To on jest pożywką kłamstw i emocjonalnych czy rzeczywistych zdrad. O tym, jak trudno jest naprawdę zaufać osobie, która bardzo nas skrzywdziła, najlepiej wiedzą ci, którzy mają za sobą tak traumatyczne doświadczenia. Tym bardziej warto podjąć wysiłek, by nie dawać drugiej osobie powodu do takich zmartwień.

4. Przepraszanie

Nie jesteśmy doskonali, nie ma więc po co żyć złudzeniami, że na pewno nie sprawimy partnerowi przykrości. Ważne, by umieć się do tego przyznać i przeprosić. Wielu ludziom sprawia to ogromną trudność, choć to najprostsza droga do oczyszczenia atmosfery. Często mamy jeszcze jedną przywarę – nawet jeśli przyjmujemy przeprosiny, uważamy, że ich nie było, wracamy, wypominamy, drążymy temat. Tymczasem szczere przyjęcie przeprosin otwiera drogę do naprawy. Oczywiście waga przeprosin może być bardzo różna, tak jak kwestie, których dotyczą. Rozpamiętywanie spraw z przeszłości nie pozwala nam iść do przodu i cieszyć się tym, co życie przynosi każdego dnia. Szkoda marnować na to czas.

5. Wolność

Choć prowadzicie wspólne życie, to wcale nie znaczy, że o każdym jego aspekcie powinniście wspólnie decydować. Każdy ma prawo do podejmowania decyzji zgodnych z jego własnym przekonaniem. Mit o głowie i szyi w związku nie musi wprawdzie być zły, ale relacje, w której prawo do podejmowania decyzji ma tylko jedna strona, prędzej czy później doprowadzą do konfliktu. Wolność to nie tylko decyzje, to także prawo do innego sposobu spędzania czasu, hobby czy wybierania znajomych. Trzeba tylko akceptować wybory drugiej strony i szanować jego odrębność. Bardzo trudno jest zmienić nawyki drugiej osoby. Nawet jeśli mieliście nadzieję, że pod waszym wpływem zmienią się na lepsze, trzeba uszanować to, co jest. Egzekwować można jedynie to, co wspólnie zostało ustalone, a nie to, co sami chcecie.

"Nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe" – ta ZŁOTA ZASADA jak żadna inna odnosi się do związków. Czy trzeba więcej, by oddać potrzebę brania, dawania, dzielenia się, wspierania, z jakimi wszyscy budujemy relacje? Dlatego zanim następnym razem rozpoczniesz spór, zastanów się, jaka byłaby twoja reakcja i jakie byłyby twoje odczucia. Zobaczysz wszystko z zupełnie innej perspektywy.

0

Dziwne rytuały i zwyczaje słynnych pisarzy

0

O pisarzach często mówi się, że to ludzie trudni, egocentryczni i skupieni na sobie. To jednak nic w porównaniu z ich dziwnymi rytuałami, które podobno pomagają im w pracy i przywołują wenę. Kto do pisania potrzebował zgniłych jabłek, a kto inspiracji szukał w kostnicy? Poniżej wybrani pisarze i ich niezwykłe, a chwilami kompletnie niezrozumiałe nawyki.

Shutterstock.com
Dziwne rytuały i zwyczaje słynnych pisarzy
CZYTAJ DALEJ

Nic tak nie ociepla wnętrza jak mnóstwo poduszek! Zrób je sam

15

Zbliża się jesień, wieczory będą coraz dłuższe, a przecież wpatrywanie się w ekran telewizora nie jest najzdrowsze. Co tu robić… Niektórzy wybiorą spędzanie czasu na siłowni, inni jesienne spacery albo wprawianie się w przygotowywaniu pysznego jedzenia (przetwory?). A może by tak spróbować własnoręcznie odmienić swoje lokum?

Nie wyrzucaj starych swetrów! Przydadzą się, a efekt będzie zaskakująco dobry!
Nic tak nie ociepla wnętrza jak mnóstwo poduszek! Zrób je sam
CZYTAJ DALEJ