Facebook Instagram
Facebook Instagram
Partner:

Uwaga! Domowe wypadki, którym możesz zapobiec

2

Dom kojarzy nam się przede wszystkim z komfortem i poczuciem bezpieczeństwa. Jednak okazji do zrobienia sobie krzywdy, wbrew pozorom, jest w nim co niemiara. Jakie wypadki zdarzają się w domu najczęściej i jak im zapobiegać?

O wypadek nietrudno. Nawet we własnym domu. Fot. Shutterstock
Uwaga! Domowe wypadki, którym możesz zapobiec

Kuchnia

Miejsce, gdzie codziennie oddajemy się kulinarnej twórczości, szczególnie czyha na każdy moment naszej nieuwagi. Krojąc owoce nożem lub trąc warzywa na tarce, łatwo się skaleczyć. Gotowanie wody z kolei albo smażenie oleju grozi oparzeniem. Przyczyną większości wypadków w kuchni jest nieuwaga, a także przecenianie swoich możliwości. Jeśli czujemy się na tyle źle, że nawet skupienie przychodzi nam z trudem – odpuśćmy sobie przygotowywanie posiłku i zadzwońmy po pizzę.

Łazienka

O ile w kuchni musimy się skoncentrować, o tyle łazienka jest miejscem odpoczynku. Oddając się gorącej kąpieli w wannie lub pod prysznicem, często zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Woda i elektryczność to niebezpieczne połączenie. Dlatego powinniśmy unikać używania podłączonych do prądu urządzeń, gdy mamy akurat kontakt z wodą. Nie zaszkodzi również kupno mat antypoślizgowych.

Schody

Wszyscy pamiętamy scenę z filmu "Kevin sam w domu", w której jeden z włamywaczy wykonuje salto w wyniku nadepnięcia na resoraki. W rzeczywistości podobny upadek jest znacznie mniej śmieszny i groźny dla zdrowia. Zwracajmy uwagę na to, co znajduje się na podłodze, a zwłaszcza na schodach, czyhając na nasze stopy. Warto również wpoić dzieciom, że nie każda płaska powierzchnia w domu jest idealnym miejscem do rozstawiania zabawek.

Garaż, warsztat

Zaraz po kuchni to kolejne miejsca, w których gubi nas zbytnia pewność siebie. W czołówce warsztatowych wypadków znajdują się upadki z drabiny. Zasada jest prosta – im rzadziej wchodzimy i schodzimy po szczeblach, tym ryzyko wypadku jest mniejsze. Dlatego dobrze zainwestować w drabinę z możliwością składania oraz regulacji. Zapewni to wygodę użytkowania, ale też zwiększy bezpieczeństwo. Przydatny okaże się także pas na narzędzia. Nie będziemy mogli już narzekać, że zawsze są poza zasięgiem ręki, kiedy ich potrzebujemy.

Piwnica albo strych

Już w dzieciństwie były to miejsca, które kojarzyły nam się z zaprawioną dreszczykiem emocji wyprawą po skarby. Zaraz potem zwykle pojawiali się rodzice, którzy odwodzili nas od myśli o niebezpiecznej eskapadzie. I mieli rację. Już z samej definicji piwnice oraz strychy nie są miejscami, gdzie często bywamy. Warto jednak zajrzeć do nich od czasu do czasu. Sprawdźmy przy okazji, czy panuje w nich odpowiednia wentylacja albo czy nie osiedliły się w nich zwierzęta bądź nie osadziły grzyby. Jeśli tego nie zrobimy, powstanie mieszanka, która może zaowocować niebezpiecznym wypadkiem.

Sypialnia

Po męczącym dniu mamy ochotę tylko położyć się i zasnąć, a to oznacza, że wieczorem łatwo jest stracić czujność. Nie zaszkodzi jednak zamontować w sypialni czujników tlenku węgla oraz gazu. W razie nieszczelnej instalacji gazowej poinformują nas zawczasu o niebezpieczeństwie. Dopiero kiedy jesteśmy już pewni, że nasz dom jest najbezpieczniejszym miejscem na planecie, możemy zgasić światło i udać się na zasłużony odpoczynek.

0

Otwórz się na „złe” seriale

1

Oglądając współczesną telewizję, łatwo odnieść wrażenie, że „kiedyś to były programy”, dziś zaś rozrywka zeszła na psy i nie proponuje widzowi niczego wartościowego – tylko jazgot i chamstwo. I choć w przypadku wielu produkcji jest to prawdą, czasami warto otworzyć się na programy, które na pierwszy rzut oka wyglądają na wulgarne i idiotyczne. Bywa bowiem, że kryje się w nich zaskakująco wiele prawdziwych emocji i mądrych myśli.

CZYTAJ DALEJ

Nie tylko Tinder. Gdzie masz szansę poznać drugą połówkę?

0

Myślisz, że tylko na Tinderze znajdziesz drugą połówkę? W takim razie się mylisz. W internecie znajdziesz wiele miejsc, w którym nawiążesz wartościowe kontakty.

CZYTAJ DALEJ