Facebook Instagram
Facebook Instagram
Partner:

Ubrania przyszłości nie będą szyte, tylko drukowane

0

Wykorzystanie drukarek 3D do produkcji odzieży nie stwarza już większego problemu. Choć jeszcze nie każdy rodzaj ubrań może powstać w ten sposób, szybko zbliżamy się do punktu, w którym technologia osiągnie doskonałość. Świat, w którym nie idziemy do sklepu po nową kurtkę, ale pobieramy ją i drukujemy w domowym zaciszu, to wizja, która za kilkanaście lat może się ziścić.

Materiały prasowe
Ubrania przyszłości nie będą szyte, tylko drukowane

Ubrania tworzone za pomocą programu do modelowania trójwymiarowego i drukarki 3D były już wielokrotnie pokazywane publiczności, jednak do tej pory pozostawały w sferze projektów z pogranicza sztuki i prototypowej technologii.

Wystarczy spojrzeć na „pajęczą suknię” autorstwa Anouk Wipprecht, aby przekonać się, że miejsce podobnych kreacji wciąż jest w galerii sztuki, a nie w sklepie z ubraniami. Ta konkretna propozycja to pokaz możliwości dzisiejszej technologii. Suknia została wyposażona w „pajęcze odnóża”, które zachowują się jak żywe, reagując na zachowanie właściciela. Mimo wszystko w nieodległym czasie funkcja ubrań 3D może, a wręcz musi się zmienić. Druk ma zbyt wiele zalet i staje się zbyt prosty, aby stało się inaczej.

Tradycyjne metody nie mają szans

Drukowanie ubrań jest ekstremalnie dokładne i umożliwia stworzenie dosłownie każdej kreacji. Powstają projekty, które wydawały się dotąd niemożliwe do zrealizowania – ze względu na użycie innego rodzaju materiałów oraz fakt, że drukarka wykona wszystko, co tylko zostanie zaprojektowane w programie do modelowania.

Standardem może stać się dostosowywanie ubrań do ciała ich właściciela. To właśnie proponuje Adidas, którego drukowane w 3D buty dla atletów Futurecraft 3D mają powstawać z myślą o konkretnym odbiorcy. Wystarczy zeskanować stopę, aby wyprodukować obuwie idealnie do niej dopasowane.

Wizja kupowania nie ubrań, ale ich modeli komputerowych, i dodrukowywania sobie np. koszulki, kiedy znoszony egzemplarz się zużyje, jest z pewnością kusząca.

Druk 3D to jednocześnie technologia nad wyraz oszczędna. Produkcja odzieży nie generuje praktycznie żadnych ścinków, skrawków, odpadów. Materiał odmierzany jest z nieosiągalną wcześniej dokładnością. Dla przeciętnego odbiorcy jeszcze ważniejszy będzie jednak fakt, że drukować ubrania teoretycznie możemy nawet w domu.

Wizja kupowania nie ubrań, ale ich modeli komputerowych, i dodrukowywania sobie np. koszulki, kiedy znoszony egzemplarz się zużyje, jest z pewnością kusząca. Jej ziszczenie wiązałoby się jednak z nowymi problemami, o których dziś nawet nie myślimy – bo jakiego wynagrodzenia może życzyć sobie projektant za udostępnienie modelu, który można drukować w nieskończoność, i jak będzie chronić swoje „prawa autorskie”?

Podobne trudności pojawiają się z każdym nowym wynalazkiem wpływającym i na biznes, i na komfort życia. Wciąż nie wszystkie kwestie związane z internetem są uregulowane prawnie, a jednak czytasz ten tekst online. W najbliższych latach zresztą branża druku 3D będzie skupiać się na pokonywaniu przeszkód niezwiązanych z prawem.

Problemy? Są, ale znikają w błyskawicznym tempie

Znacznie pilniejszą kwestią jest dziś stworzenie materiału, który wygodnie się nosi. Andrew Bolton, kurator wystawy Manus x Machina, prezentującej designerskie stroje z drukarki 3D, twierdzi, że druk może być rewolucją na miarę maszyny do szycia. To żaden problem, aby wygenerować sobie ubranie idealnie dopasowane do ciała. Tylko że prawdopodobnie będzie ono bardziej przypominało zbroję niż przewiewną sukienkę.

Pierwsze ubrania drukowane w 3D były, według współzałożyciela marki Revisited Jorisa Debo, bardzo sztywne. Z czasem zaczęły robić się coraz bardziej giętkie – poprawia się bowiem jakość zarówno drukarek wytwarzających coraz cieńsze włókna, jak i samych materiałów. Struktura drukowanych ubrań jest coraz dokładniejsza i przypomina prawdziwe tkaniny.

Firma Sculpteo z myślą o drukowaniu ubrań stworzyła specjalny wkład do drukarek 3D. Jest to elastyczny plastik - jeden z najbardziej giętkich na świecie. Dzięki niemu możliwe jest tworzenie najbardziej wymyślnych sukni, które będą giętkie, a jednocześnie zachowają pomysłowe kształty. Moda przyszłości może niejednym nas zaskoczyć.

Może pierścionek do sukni?

Druk 3D to nie tylko ubrania. Już teraz technologia jest wykorzystywana do tworzenia takich dodatków, jak wisiorki, pierścionki, kolczyki czy bransolety. Istnieją firmy specjalizujące się wyłącznie w produkcji tego rodzaju ozdób. Jedną z nich jest Shapeways, której projekty są niezwykle wysmakowane, pełne drobnych szczegółów i wykonane z precyzją, która byłaby trudna do osiągnięcia przy zastosowaniu tradycyjnych metod.

Drukowanie biżuterii nie jest wcale nowym pomysłem. Już w 2014 r. Forbes pisał o firmie American Pearl zarabiającej krocie poprzez oferowanie wydruku ozdób, które praktycznie zawsze były unikalne. Wprowadzanie w komputerze drobnych modyfikacji do bazowych modeli jest niezwykle proste i szybkie, dzięki czemu już na początku działalności sklep mógł zaproponować klientom większy wybór niż Tiffany.

Warto jednak podkreślić, że biżuteria marki American Pearl powstaje inaczej niż ta od Shapeways. Drugi dostawca drukuje gotowy elementy z miedzi, podczas gdy ten pierwszy zaczynał od wykonywania w 3D form z termoplastycznego wosku, a następnie odlewał w nich właściwy produkt z metalu wybranego przez klienta. Ta różnica w podejściu pokazuje tylko, jak wiele możliwości – technicznych czy artystycznych – zapewnia technologia druku 3D.

Przyszłość już się zaczęła

Pochodząca z Izraela projektantka Danit Peleg stworzyła całą linię ubrań z drukarki 3D. Do ich produkcji użyła elastycznego materiału FilaFlex. Podobno nosi się je bardzo dobrze. Dzięki zmyślnemu designowi i użyciu giętkiego budulca odzież Peleg jest przewiewna i elastyczna, ale proces jej powstawania to wciąż niekoniecznie to, na co liczymy. Stworzenie każdej części kolekcji wymagało bowiem drukowania pasów materiału, które designerka kleiła supermocnym klejem.

Wszystko idzie jednak w dobrym kierunku, a technologia rozwija się błyskawicznie. Druk pierwszych projektów Peleg zajmował aż trzysta godzin. Po roku czas ten skrócił się do stu godzin. Wkrótce pewnie będziemy mówić o kilkunastu godzinach. Wizja, że za dziesięć czy piętnaście lat po kilkudziesięciu minutach wyjmiemy z domowej drukarki nowe, idealnie pasujące spodnie, jest jak najbardziej realna.

0

Najpiękniejsze drogi świata

5

Odcinki specjalne znajdziecie nie tylko na torach wyścigowych, lecz również w najbliższym sąsiedztwie. W wielu krajach na świecie wybudowano drogi zapierające dech w piersiach. Ich pokonywaniu towarzyszą emocje związane z ostrymi zakrętami, a także widokami rodem z najpiękniejszych ekranizacji filmowych. Przedstawiamy najciekawsze z nich.

Shutterstock.com
Najpiękniejsze drogi świata
CZYTAJ DALEJ

Ekrany, wszędzie ekrany! Tak zmienia się nasze życie osobiste i zawodowe

0

Zdarza ci się odwrócić wzrok od ekranu tylko po to, aby spojrzeć na inny ekran? To wynik technologicznej rewolucji, która przyniosła nam wiele złego, ale jeszcze więcej dobrego.

unsplash.com
Ekrany, wszędzie ekrany! Tak zmienia się nasze życie osobiste i zawodowe
CZYTAJ DALEJ