Facebook Instagram
Facebook Instagram
Partner:

Trwałość i wyobraźnia. Zalety mebli wykuwanych ręcznie

1

Moda na personalizację wyrobów mocno zakorzeniła się w dziedzinie wystroju wnętrz. Coraz bardziej cenimy sobie meble i akcesoria wykonane przez specjalistę na zamówienie. A może kryje się za tym coś więcej niż chwilowy trend?

Prestiżowe meble w mieszkaniu. Goście z pewnością zwrócą uwagę. Fot. Shutterstock
Trwałość i wyobraźnia. Zalety mebli wykuwanych ręcznie

Na pewno wielu z nas pamięta mieszkania lub domy naszych dziadków i babć. Ich wystrój zdecydowanie nie przypominał strony wyrwanej żywcem z katalogu branżowego. Wręcz przeciwnie, każdy mebel wydawał się jedyny w swoim rodzaju, funkcjonalny i ozdobny zarazem. Co więcej, prawie bez wyjątku służył naszym przodkom przez dłuższy okres, może nawet kilka pokoleń.

Cena za jakość

Właśnie za połączenie tych wszystkich cech pokochaliśmy ręcznie kute meble. Piękno, trwałość oraz funkcjonalność to walory, za które jesteśmy w stanie zapłacić nawet kilkakrotnie więcej niż za powszechnie dostępne, seryjnie produkowane meble.

Na przykład za ręcznie kuty stół do pokoju gościnnego możemy zapłacić dwukrotność lub nawet trzykrotność ceny standardowego mebla. Wydatek około 400-500 zł urasta wtedy nawet do 1,5 tys. zł. Za krzesło zapłacimy z kolei dwukrotnie więcej (od 200 do 400 zł). Podobnie wygląda sytuacja z akcesoriami, takimi jak wieszaki czy klamki do drzwi.
Na określenie ceny takiego mebla bądź akcesorium wpływ ma wiele czynników. Wybrane ozdobniki, materiał, stopień skomplikowania wzoru – to tylko kilka z nich. Oprócz wysokiej ceny liczy się również czas. Klientów nie odstrasza nierzadko długi termin oczekiwania na realizację zamówienia, wynoszący od dwóch tygodni do miesiąca.

Meble jedyne w swoim rodzaju

Jedną z podstawowych zalet ręcznie kutych mebli jest ich wyjątkowość. W zasadzie każdy podobny produkt jest inny. Nawet jeśli, dajmy na to, dwa łóżka wyjdą spod ręki tego samego kowala, zachowają one swoje indywidualne cechy.
Niektórzy rzemieślnicy pozwalają klientom na dużą swobodę, jeśli chodzi o styl wykonania mebli. Popularne są motywy roślinne, bogate w ozdobne kwiaty. Do łask wraca również pełen ostrych form i ciemnych barw styl gotycki. Klienci często stawiają też na prosty skandynawski design, utrzymany w zdecydowanie jaśniejszych barwach.

Ręcznie wykonane meble charakteryzują się dużą trwałością. Wynika to z wiedzy rzemieślników na temat metalu oraz jego właściwości. Również ręczne malowanie pozwala lepiej zabezpieczyć meble przed korozją i innymi czynnikami zewnętrznymi. Dotyczy to zwłaszcza mebli, które mają stać na zewnątrz – ławek, stolików, a nawet całych pawilonów.

Fach w ręku

Odrębnym aspektem omawianego sposobu wykonywania mebli jest długa tradycja, która się z nim wiąże. Kowali, czyli osoby, które opanowały technikę obróbki metali, już w starożytności darzono wielkim szacunkiem. Żaden zamek czy wioska nie mogły się obyć bez usług podobnego specjalisty. Na ich usługi stać było jednak tylko ludzi majętnych. Do dziś posiadanie ręcznie kutych mebli jest kojarzone z prestiżem i goście w naszym domu z pewnością szybko zwrócą na nie uwagę.

Wykuwanie mebli wymaga zręczności i siły. Stal nierdzewna wykorzystywana do tego celu niechętnie poddaje się wszelkim modyfikacjom. Czasami trzeba ją rozgrzać do czerwoności, aby osiągnąć pożądany kształt. Dużo cierpliwości wymaga również skucie bądź zespawanie ze sobą dwóch osobnych części mebla. Niedbale wykonany stół czy krzesło nawet niedoświadczony klient pozna od razu, na czym ucierpi z pewnością internetowa reputacja kowala.
Meble ręcznie kute w mieszkaniu lub domu

Ze względu na swój charakter wykuwane meble najlepiej wyglądają w obszernych salonach i pokojach gościnnych. Zanim zdecydujemy się na ich zakup, musimy zadbać o to, by wystrój pomieszczenia dobrze z nimi współgrał. Jeśli zamierzamy urządzić nasz pokój gościnny w stylu minimalistycznym, ozdobne kute meble mogą go niepotrzebnie przytłoczyć swoją formą. Idealnie za to prezentują się we wnętrzach w stylu retro. Dobrze oświetlone, bogate w ozdoby pomieszczenia wydają się wręcz stworzone dla mebli kutych ręcznie.

0

Dekoracje skandi. Funkcja tknięta designem

1

Chłodny minimalizm to nie do końca skandynawska bajka. Naturalne materiały – drewniany parkiet, wełniane koce i kamienne blaty, a także stonowane kolory ziemi zawsze tworzą przytulną atmosferę, nawet jeśli wokół panuje biel. We wnętrzach w stylu skandynawskim meble są policzalne... na palcach jednej ręki. Proste, funkcjonalne, zaprzyjaźnione ze środowiskiem naturalnym. O urodzie wnętrza przesądzają jednak detale. Tkaniny, lampiony i poroża...

CZYTAJ DALEJ

Nowy trend we wnętrzach – modny haft na ścianach. Instagramowy zawrót głowy

0

Rękodzieło było przez jakiś czas w Polsce spychane na dalszy plan i niedoceniane. Przyjęło się, że dziergają, wyszywają i haftują głównie kobiety na emeryturze, po czym powstała praca trafia od razu do szuflady. Coraz jednak lepiej z naszą świadomością, bo zaczynamy doceniać to, co niepowtarzalne, oryginalne i własnoręcznie wykonane. Pośród zalewu chińskich produktów o wątpliwej jakości w cenie są starodawne rzemiosła. Wyszywanie staje się modne także we wnętrzach i to wśród młodych kobiet. Oto kilku artystów, których hafty można śmiało nazwać dziełami sztuki.

Instagram.com/Namaste_embroidery
Nowy trend we wnętrzach – modny haft na ścianach. Instagramowy zawrót głowy
CZYTAJ DALEJ