Facebook Instagram
Facebook Instagram
Partner:

Topowi polscy podróżnicy i ich książki

0

Można podróżować palcem po mapie, wyobrażając sobie dalekie kraje. Dużo lepiej jest jednak czytać książki tych, którzy na podróżach znają się jak mało kto. Poniżej zestawienie najlepszych polskich podróżników piszących książki. Z kim byście chcieli zwiedzić świat?

Materiały prasowe
Topowi polscy podróżnicy i ich książki

Ryszard Kapuściński

Zanim Wojciech Cejrowski postanowił iść boso przez świat wraz z tajemniczą blondynką, a Martyna Wojciechowska wyruszyła na kolejną ekstremalną wyprawę, był on - jeden z najlepszych polskich reportażystów i publicystów, który swoje doświadczenia zawarł w wielu książkach i reportażach publikowanych na łamach poczytnych czasopism. Ryszard Kapuściński jest również jednym z najczęściej tłumaczonych polskich pisarzy.

"Cesarz reportażu”, bo tak zwykło się go nazywać, nie relacjonował wesołych eskapad, które nadawały się do weekendowej lektury. Jego książki były wynikiem wyjazdów do miejsc opanowanych przez wojnę i rewolucje, niebezpiecznych i wciąż uczących się demokracji. Prezentował w nich przemyślenia nie tylko bezcenne z punktu widzenia czytelnika, ale też ówczesnej, trawionej przez komunę Polski. Wybitnym tego przykładem, wielokrotnie tłumaczonym, jest wydany w 1978 roku "Cesarz".

Tony Halik

Wielu kojarzy go z kultowych już programów telewizyjnych "Tam, gdzie rośnie pieprz" czy "Pieprz i wanilia", ale nie wszyscy wiedzą, że przez ponad 30 lat był korespondentem amerykańskiej sieci telewizyjnej NBC i ma na koncie wiele publikacji, w tym kilka książek.

Jedną z najsłynniejszych jego podróży była wyprawa z Ziemi Ognistej na Alaskę, opisana w "180 000 kilometrów przygody”. To opowieść o przekraczaniu granic 21 państw, ale też własnych możliwości. Podróż trwała ponad cztery lata i była najdłuższą ze wszystkich wypraw Halika. To wciąż aktualna relacja, którą czyta się z przyspieszonym biciem serca.

Wojciech Cejrowski

Kontrowersyjny, bezpośredni i... zabawny jak mało kto. Wojciech Cejrowski od lat budzi skrajne opinie, lecz nawet ci, którym daleki jest jego światopogląd, zaczytują się w jego książkach. Trudno oderwać się od historii napisanych lekkim i przystępnym, ale nie prostackim językiem.

Wszystkie podróżnicze książki Cejrowskiego spotkały się z życzliwym przyjęciem jego fanów i rozchodziły się jak świeże bułeczki. Ba, nadal się świetnie sprzedają, nie tracąc na aktualności, ponieważ dobra literatura się nie starzeje.

Każdy, kto chce wyruszyć w "bosą” podróż, powinien przeczytać: "Podróżnik WC”, "WC na końcu Orinoko”, "Gringo wśród dzikich plemion” oraz "Rio Anaconda”. Dobra zabawa gwarantowana. Szkoda tylko, że każda z tych książek kończy się tak szybko...

Beata Pawlikowska

Pewnie mało kto dziś pamięta, że piękna blondynka, która towarzyszyła Wojciechowi Cejrowskiemu w jednej z jego książek, to właśnie Beata Pawlikowska - była żona podróżnika. To oni wspólnie przeszli na piechotę przez podobno "najbardziej malaryczną dżunglę świata", czyli Darien na pograniczu Panamy i Kolumbii, o czym można przeczytać w książce "Gringo wśród dzikich plemion”. Związek nie przetrwał próby czasu, ale Pawlikowska udowodniła, że nie potrzebuje mężczyzny podczas niebezpiecznych podróży. Sama ruszyła w świat, a doświadczenia zawarła w swoich książkach oraz licznych felietonach publikowanych w gazetach.

Trudno wymienić jedną najważniejszą książkę Pawlikowskiej – cały cykl "Blondynka..." to dobra literatura, która w lekki sposób przybliża dalekie kultury i kraje. Czyta się go z niekłamaną przyjemnością. Wielu czytelników ceni zwłaszcza wspomnienia z Ameryki Południowej, m.in. pozycję "Blondynka u szamana", która jest relacją z pobytu w amazońskiej dżungli i inicjacji szamańskiej.

Marek Kamiński

Odważny polarnik, który jako pierwszy zdobył dwa bieguny Ziemi w ciągu jednego roku. Samotny podróżnik. Ma na koncie m.in. wyprawę do źródeł Amazonii, przepłynięcie Atlantyku jachtem czy wyprawę kajakową po Wiśle – od początku aż do samego ujścia.

Z tych i wielu innych sukcesów kojarzą go Polacy, ale nie wszyscy wiedzą, że Marek Kamiński to także autor dziewięciu książek oraz artykułów, które można było przeczytać m.in. w "National Geographic". Nie wszystkie wpisują się w ramy typowej literatury podróżniczej. Niektóre przekazują coś więcej niż tylko relację z wyprawy. Prezentują przemyślenia autora, jego światopogląd i wartości życiowe. Uczą nie tylko o świecie, ale też o tym, co w życiu naprawdę ważne.

0

Jakiej muzyki słuchają Polacy?

0

Reporterka WP.TV Kinga Kwiecień sprawdziła, jakiej muzyki słuchają Polacy na ulicach Warszawy. Będziecie zaskoczeni, bo po niektórych byście się tego nie spodziewali.

Shutterstock.com
Jakiej muzyki słuchają Polacy?
CZYTAJ DALEJ

Wiosna w kinach. Kilka propozycji na kapryśną pogodę i ogólny głód filmowych wrażeń

0

Przyszła wiosna. Choć do pełni jeszcze jej daleko, każdy z pewnością już odczuł ją na własnej skórze choć raz. Przyroda budzi się do życia, a my odkurzymy rowery, rolki, buty do biegania, planujemy dłuższe spacery i chadzamy w miejsca, gdzie styrane elektroniką oczy odpoczywają przy zieleniących się coraz śmielej krajobrazach. Czy w tym natłoku od miesięcy niedostępnych możliwości spędzania wolnego czasu znajdzie się dobra chwila na wizytę w kinie? Dystrybutorzy z pewnością nie liczą na kolejki pod biletowymi kasami, ale wiedzą, że pogoda bywa kapryśna i prędzej czy później nadarzy się dobra okazja, by widzowie powrócili przed duże ekrany. Głośnych i ciekawszych premier będzie więc nieco mniej, ale możecie być pewni, że kuszących propozycji nie zabraknie. Oto pięć filmów z potencjałem wystarczającym, by rzucić wyzwanie wiośnie, które ukażą się w Polsce między końcem marca a czerwcem 2017. Ja czekam. A Wy?

CZYTAJ DALEJ