Facebook Instagram
Facebook Instagram
Partner:
podróże książki

Topowi polscy podróżnicy i ich książki

0

Można podróżować palcem po mapie, wyobrażając sobie dalekie kraje. Dużo lepiej jest jednak czytać książki tych, którzy na podróżach znają się jak mało kto. Poniżej zestawienie najlepszych polskich podróżników piszących książki. Z kim byście chcieli zwiedzić świat?

Materiały prasowe
Topowi polscy podróżnicy i ich książki

Ryszard Kapuściński

Zanim Wojciech Cejrowski postanowił iść boso przez świat wraz z tajemniczą blondynką, a Martyna Wojciechowska wyruszyła na kolejną ekstremalną wyprawę, był on - jeden z najlepszych polskich reportażystów i publicystów, który swoje doświadczenia zawarł w wielu książkach i reportażach publikowanych na łamach poczytnych czasopism. Ryszard Kapuściński jest również jednym z najczęściej tłumaczonych polskich pisarzy.

"Cesarz reportażu”, bo tak zwykło się go nazywać, nie relacjonował wesołych eskapad, które nadawały się do weekendowej lektury. Jego książki były wynikiem wyjazdów do miejsc opanowanych przez wojnę i rewolucje, niebezpiecznych i wciąż uczących się demokracji. Prezentował w nich przemyślenia nie tylko bezcenne z punktu widzenia czytelnika, ale też ówczesnej, trawionej przez komunę Polski. Wybitnym tego przykładem, wielokrotnie tłumaczonym, jest wydany w 1978 roku "Cesarz".

Tony Halik

Wielu kojarzy go z kultowych już programów telewizyjnych "Tam, gdzie rośnie pieprz" czy "Pieprz i wanilia", ale nie wszyscy wiedzą, że przez ponad 30 lat był korespondentem amerykańskiej sieci telewizyjnej NBC i ma na koncie wiele publikacji, w tym kilka książek.

Jedną z najsłynniejszych jego podróży była wyprawa z Ziemi Ognistej na Alaskę, opisana w "180 000 kilometrów przygody”. To opowieść o przekraczaniu granic 21 państw, ale też własnych możliwości. Podróż trwała ponad cztery lata i była najdłuższą ze wszystkich wypraw Halika. To wciąż aktualna relacja, którą czyta się z przyspieszonym biciem serca.

Wojciech Cejrowski

Kontrowersyjny, bezpośredni i... zabawny jak mało kto. Wojciech Cejrowski od lat budzi skrajne opinie, lecz nawet ci, którym daleki jest jego światopogląd, zaczytują się w jego książkach. Trudno oderwać się od historii napisanych lekkim i przystępnym, ale nie prostackim językiem.

Wszystkie podróżnicze książki Cejrowskiego spotkały się z życzliwym przyjęciem jego fanów i rozchodziły się jak świeże bułeczki. Ba, nadal się świetnie sprzedają, nie tracąc na aktualności, ponieważ dobra literatura się nie starzeje.

Każdy, kto chce wyruszyć w "bosą” podróż, powinien przeczytać: "Podróżnik WC”, "WC na końcu Orinoko”, "Gringo wśród dzikich plemion” oraz "Rio Anaconda”. Dobra zabawa gwarantowana. Szkoda tylko, że każda z tych książek kończy się tak szybko...

Beata Pawlikowska

Pewnie mało kto dziś pamięta, że piękna blondynka, która towarzyszyła Wojciechowi Cejrowskiemu w jednej z jego książek, to właśnie Beata Pawlikowska - była żona podróżnika. To oni wspólnie przeszli na piechotę przez podobno "najbardziej malaryczną dżunglę świata", czyli Darien na pograniczu Panamy i Kolumbii, o czym można przeczytać w książce "Gringo wśród dzikich plemion”. Związek nie przetrwał próby czasu, ale Pawlikowska udowodniła, że nie potrzebuje mężczyzny podczas niebezpiecznych podróży. Sama ruszyła w świat, a doświadczenia zawarła w swoich książkach oraz licznych felietonach publikowanych w gazetach.

Trudno wymienić jedną najważniejszą książkę Pawlikowskiej – cały cykl "Blondynka..." to dobra literatura, która w lekki sposób przybliża dalekie kultury i kraje. Czyta się go z niekłamaną przyjemnością. Wielu czytelników ceni zwłaszcza wspomnienia z Ameryki Południowej, m.in. pozycję "Blondynka u szamana", która jest relacją z pobytu w amazońskiej dżungli i inicjacji szamańskiej.

Marek Kamiński

Odważny polarnik, który jako pierwszy zdobył dwa bieguny Ziemi w ciągu jednego roku. Samotny podróżnik. Ma na koncie m.in. wyprawę do źródeł Amazonii, przepłynięcie Atlantyku jachtem czy wyprawę kajakową po Wiśle – od początku aż do samego ujścia.

Z tych i wielu innych sukcesów kojarzą go Polacy, ale nie wszyscy wiedzą, że Marek Kamiński to także autor dziewięciu książek oraz artykułów, które można było przeczytać m.in. w "National Geographic". Nie wszystkie wpisują się w ramy typowej literatury podróżniczej. Niektóre przekazują coś więcej niż tylko relację z wyprawy. Prezentują przemyślenia autora, jego światopogląd i wartości życiowe. Uczą nie tylko o świecie, ale też o tym, co w życiu naprawdę ważne.

0

kuchnia aranżacja kuchni

6 programów, 10 kuchni. Za kulisami popularnych programów kulinarnych

1

Programy o gotowaniu cieszą się sporą popularnością. Poszczególne odcinki "Master Chefa” odnotowały oglądalność na poziomie od nieco ponad 2 do prawie 5 milionów widzów. Polacy chętnie oglądają "gotowanie na ekranie”, a część telewidzów na pewno później samodzielnie odwzorowuje zaprezentowane przepisy. W jakich wnętrzach kręcone są programy o gotowaniu, telewizyjne zmagania kucharzy-amatorów, a także kulinarne porady w telewizjach śniadaniowych? Zobaczcie!

Shutterstock.com
6 programów, 10 kuchni. Za kulisami popularnych programów kulinarnych
CZYTAJ DALEJ
relaks gry rozrywka

10 gier wideo, które wciągną nawet laika

0

Jeżeli gry wideo kojarzą ci się z niezbyt wymagającą rozrywką dla nastolatków, którzy spędzają całe noce z nosem blisko ekranu, to mówiąc wprost – twoje wyobrażenia są dalekie od prawdy. Liczne badania wykazują, że przeciętny użytkownik gier elektronicznych to mężczyzna w wieku 35 lat, zaś producenci gier dostarczają zróżnicowane tytuły, które potrafią porwać do zabawy nawet największego laika.

CZYTAJ DALEJ