Facebook Instagram
Facebook Instagram
Partner:

Szkoła designu dla najmłodszych, czyli jak nauczyć dziecko wrażliwości na wzornictwo?

0

Design towarzyszy nam na każdym kroku, dlatego warto mieć jego świadomość już od najmłodszych lat. Edukujmy więc nasze pociechy w tej dziedzinie! Jak to zrobić? Najlepiej przez zabawę, odwiedzanie ciekawych miejsc, a także odpowiednią aranżację pokoju dziecięcego.

Meble Pinio, kolekcja Iga
Szkoła designu dla najmłodszych, czyli jak nauczyć dziecko wrażliwości na wzornictwo?

Kreatywny design w pokoju dziecka

Najprostszym sposobem na to, by nauczyć dziecko wrażliwości na wzornictwo, jest przemyślana aranżacja pokoju dziecięcego. Zaprośmy dziecko na zakupy, by samodzielnie, ale z drobną pomocą dorosłych, wybrało ciekawe meble, dekoracje i dodatki do swojego królestwa. Zabawa wzornictwem może też trwać cały czas. Dobry przykład stanowią kreatywne farby, takie jak tablicowa czy magnetyczna. Stanowią one najlepszy dowód na to, że przemyślane wzornictwo sprzyja pobudzaniu wyobraźni. Kolejne interesujące rozwiązanie to meble modułowe. Dziecko może na bieżąco wprowadzać zmiany w pokoju, składając poszczególne elementy jak klocki.

Źródło: MaxFliz

Warto też zainteresować się sklepami z designem dla dzieci. Często w projektowaniu poszczególnych rzeczy biorą udział zasłużeni projektanci, a także kreatywni artyści. Wiele znakomitych marek ma również w swojej ofercie linie dla dzieci. Dobry przykład stanowi skandynawska marka Bloomingville. Kolory i wzory typowe "dla dorosłych" są w ciekawy sposób wykorzystane w produktach dla dzieci. Interesujące rzeczy dla najmłodszych znajdziemy też w sieci IKEA.

Ikony designu w wersji mini

Inny prosty sposób na obcowanie z najlepszym designem od dziecka? Polecamy ikony wzornictwa w wersji dla najmłodszych. Dobry przykład stanowi chociażby krzesło Louis Ghost Philippe’a Starcka. Model mini, przeznaczony dla dzieci, czyli Lou Lou, został wzbogacony o kolorowe nadruki. Mamy więc kultowy projekt idealny dla maluchów.

Książki dla dzieci o wzornictwie

Literatura dla dzieci niezwykle rozwinęła się w ostatnich latach. Chodzi zarówno o beletrystykę, jak i książki popularnonaukowe. Znajdziemy również interesujące pozycje dotyczące wzornictwa. Godna polecenia jest np. książka "D.E.S.I.G.N. Domowy Elementarz Sprzętów i Gratów Niecodziennych" autorstwa Ewy Solorz, z ilustracjami Aleksandry i Daniela Mizielińskich.

W publikacji opisano 69 najciekawszych domowych przedmiotów z ostatnich 150 lat, w tym wiele ikon designu. Młody czytelnik może więc w przystępny sposób prześledzić historię wzornictwa. W ramach serii publikacji polecamy też książkę "D.O.M.E.K. Doskonałe Okazy Małych i Efektownych Konstrukcji", która przybliża dzieciom architekturę.

Warsztaty dla najmłodszych

Wykłady i warsztaty często towarzyszą różnym wydarzeniom związanym z designem, i to organizowanym w całej Polsce. Informacje można znaleźć np. w serwisie designteka.pl. Profesjonalni animatorzy przygotowują atrakcje dla całej rodziny – warto więc na bieżąco śledzić plany imprez w najbliższej okolicy. Atrakcje dla dzieci można znaleźć chociażby w każdy weekend na nowo otwartych Bulwarach Wiślanych w Warszawie. Z kolei w Poznaniu, w ośrodku Concordia Design, cyklicznie organizowane są warsztaty i spotkania dla najmłodszych.

Źródło: Max Fliz

Interaktywne muzea

Nowoczesne muzea to prawdziwa gratka dla osób ciekawych świata. A u dzieci chęć do eksplorowania nieznanego jest wyjątkowa duża. Warto więc zainteresować się muzeami np. działającymi przy fabrykach mebli i dodatków. To często miejsca interaktywne, w których można w rozrywkowy sposób prześledzić proces produkcyjny. Dziecko nauczy się szacunku do dobrego rzemiosła, a przez to także do designu. Dobrym przykładem takiej placówki jest Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie.

0

Drzwi Smart. Sprytny pomysł na wnętrza

0

Wśród najlepszych produktów wyróżnionych w plebiscycie must have 2017 znalazły się drzwi Smart marki VOX, produkowane przez Porta DRZWI, "współprojektowane" przez użytkownika.

Drzwi Smart marki VOX, produkowane przez Porta DRZWI
Drzwi Smart. Sprytny pomysł na wnętrza
CZYTAJ DALEJ

Nowy trend we wnętrzach – modny haft na ścianach. Instagramowy zawrót głowy

0

Rękodzieło było przez jakiś czas w Polsce spychane na dalszy plan i niedoceniane. Przyjęło się, że dziergają, wyszywają i haftują głównie kobiety na emeryturze, po czym powstała praca trafia od razu do szuflady. Coraz jednak lepiej z naszą świadomością, bo zaczynamy doceniać to, co niepowtarzalne, oryginalne i własnoręcznie wykonane. Pośród zalewu chińskich produktów o wątpliwej jakości w cenie są starodawne rzemiosła. Wyszywanie staje się modne także we wnętrzach i to wśród młodych kobiet. Oto kilku artystów, których hafty można śmiało nazwać dziełami sztuki.

Instagram.com/Namaste_embroidery
Nowy trend we wnętrzach – modny haft na ścianach. Instagramowy zawrót głowy
CZYTAJ DALEJ