Facebook Instagram
Facebook Instagram
Partner:

Sypialnia w bloku. Najlepsze pomysły na aranżację

3

Nieduży metraż mieszkania wymusza uruchomienie wyobraźni w trakcie urządzania wnętrza. Jeżeli nie chcesz skazać małej sypialni na smutny los pogrążonej w mroku klitki, sprawdź, co zrobić, by była wygodna i atrakcyjna

Pixabay.com
Sypialnia w bloku. Najlepsze pomysły na aranżację

Sprytne rozwiązania sprawią, że nie odczujesz ograniczonej przestrzeni. Wykorzystaj choć kilka z nich, a zobaczysz, jak z pomieszczenia, które mieści jedynie łóżko, sypialnia zmieni się w wygodny pokój z miejscem do odpoczynku, czytania, przechowywania garderoby oraz innych niezbędnych przedmiotów.

Źródło: Patricia Hagobian Interiores

Małą sypialnię niezawodnie powiększa światło - naturalne i sztuczne. Niestety wciąż nie doceniamy jego znaczenia dla wystroju wnętrz. Duże okno z białą ramą czyni cuda, a lampa stojąca wydobędzie z mroku najciekawsze aranżacyjne pomysły. Światło potrzebuje jednak towarzystwa jasnych barw - taki duet sprawdza się najlepiej w małej sypialni. Powiększa i rozjaśnia przestrzeń, oszukując oczy niczym lustro.

Dobry sposób – platforma

Jeśli pokój jest wąski, wykorzystaj do maksimum możliwości jego zagospodarowania wzwyż. Nawet w bardzo małej lub wąskiej sypialni zyskasz przestrzeń, budując podest, na którym usytuujesz materac. Będzie on pełnił funkcję stelaża łóżka i jednocześnie stworzy miejsce do przechowywania pościeli, garderoby, książek itp. Wystarczy wykonać w konstrukcji schowki, np. w postaci szuflad, aby pokój stał się pojemniejszy.

W małych pokojach niektórzy decydują się na kompromis i zastępują łóżko niezbyt wygodną składaną kanapą. Jeśli jednak nie chcesz rezygnować z wygodnego materaca, a jednocześnie tracić cennej przestrzeni, spróbuj przenieść łóżko o poziom wyżej - wygospodarowując niewielką antresolę. Warunkiem koniecznym jest jednak minimalna wysokość pomieszczenia - 4,6 m. Decydując się na antresolę, pamiętaj, że łóżko nie może znajdować się zbyt blisko sufitu, aby nie było ci duszno w czasie snu.

Zagłówek we wnęce

Ciekawym sposobem na znalezienie w sypialni miejsca na szafki i półki jest wykonanie zabudowy wokół łóżka na ścianie z zagłówkiem. W ten sposób po obu stronach oraz nad łóżkiem powstanie wygodna, choć w miarę płytka przestrzeń do przechowywania garderoby. To również praktyczne miejsce na półki na książki. Pod płytą meblową znajdującą się nad zagłówkiem warto zamontować punktowe oświetlenie, które umożliwi wieczorną lekturę. Zamiast grubego, modnego obecnie, pikowanego zagłówka, który zajmuje zbyt dużo przestrzeni w małym pokoju, przyklej do ściany cieńszy materac. Dobrym pomysłem jest też przymocowanie na rzepach dużych poduszek, które bez trudu będzie można zdjąć i wyprać.

Specjalne meble

Wygodne spanie dla dwóch osób gwarantuje materac o szerokości 140 cm, dla jednej zaś - 90 cm.

Do niedużej sypialni można kupić węższe łóżko. Wygodne spanie dla dwóch osób gwarantuje materac o szerokości 140 cm, dla jednej zaś - 90 cm. Optymalnym usytuowaniem łóżka jest ustawienie go centralnie, tak by z obydwu stron był do niego swobodny dostęp. Jeśli po bokach mają być szafki nocne, ściana powinna mieć długość co minimum 250 cm. Do małej sypialni wybierz łóżko o jak najwęższej ramie i nóżkach niewystających poza jej obrys. Wygodne będą też modele obite miękką tkaniną tapicerską, dzięki czemu nie będziesz się uderzać o ostre krawędzie mebla, o co nietrudno w wąskim pokoju. Jeśli nie wyobrażasz sobie spania na łóżku innym niż królewskie, o szerokości co najmniej 180 cm, wybierz model z niskim szczytem (prezentuje się mniej masywnie) i dosuń go krawędzią do ściany. Osobom, które nie muszą mieć swobodnego dojścia z boku, a mają wąski, nieduży pokój, poleca się stworzenie stelaża na wymiar - tak by wypełnił on całą szerokość sypialni.

Źródło: Anna Buczny Projektowanie Wnętrz

Nadrzędną zasadą doboru mebli do małej sypialni jest ich mobilność, lekka konstrukcja i opływowe kształty, bez wyrazistych zdobień. Stawiaj na sprzęty wielofunkcyjne, rozkładane, ergonomiczne - na przykład takie, które chowają się jedne w drugich. Jeśli planujesz w sypialni krzesło lub stołek do ustawienia przy toaletce lub małym biurku, wybierz koniecznie model ze schowkiem pod siedziskiem.

Ściana inna niż wszystkie

Jeśli sypialnia jest wydzielona z większego pomieszczenia, zamiast zwykłej ściany działowej lepiej zastosować przesuwne przepierzenia. Sprawdzi się też konstrukcja ze składanymi elementami wykonanymi z płyty meblowej. Dzięki zamontowaniu przęseł na szynach będziesz mógł częściowo odsłaniać wnętrze według potrzeb.

Równie praktycznym rozwiązaniem jest ustawienie na linii ściany działowej garderoby, która od strony sypialni będzie miała drzwiczki, a od drugiej sprawi wrażenie zwyczajnej przegrody pokrytej tapetą. Jeśli fronty garderoby zamówisz w wersji z lustrem, dodatkowo powiększysz optycznie przestrzeń małej sypialni.

Jak wybrać drzwi do sypialni? Dowiesz się TUTAJ – na PORTA Blog

0

Co warto kupić do domu, podróżując po świecie?

1

Współczesne aranżacje wnętrz uwzględniają nie tylko trendy, ale również nasze hobby i cechy osobowości. Nawet jeśli nie zwiedziliśmy jeszcze całego świata, warto przywieźć z podróży niektóre elementy wyposażenia, które przeniosą nas w beztroskie, wakacyjne zakątki i pozwolą stworzyć własną przystań, gotową gościć nas, gdy tylko zapragniemy odpocząć od codziennego zgiełku. Oto przewodnik po miejscach, gdzie znajdziesz prawdziwe aranżacyjne perełki.

Thepersianrugoutlet.com
Co warto kupić do domu, podróżując po świecie?
CZYTAJ DALEJ

Drzwi przesuwne. Rozwiązanie, które oszczędza miejsce w domu

0

Choć kojarzą się raczej ze współczesną architekturą, były dobrze znane mieszkańcom luksusowych willi w Pompejach i starożytnym Chińczykom. Projektanci od dawna stosują drzwi przesuwne w aranżacjach wnętrz i nie zanosi się na to, by to rozwiązanie wyszło z mody. Tym bardziej że można je z dobrym skutkiem zamontować zarówno w małym mieszkaniu, jak i w luksusowym apartamencie.

Drzwi Verte
Drzwi przesuwne. Rozwiązanie, które oszczędza miejsce w domu
CZYTAJ DALEJ