Facebook Instagram
Facebook Instagram
Partner:

Sprytna kuchnia. Niech zrobi to za ciebie maszyna!

0

Nie będzie przesadą stwierdzenie, że dobry kucharz wyczaruje prawdziwą ucztę przy pomocy ostrego noża i patelni, a złemu nie pomoże najbardziej nawet wyrafinowana technologia. W żaden sposób nie zmienia to faktu, że – jeśli można ułatwić sobie życie – warto to zrobić. Jakie urządzenia mogą nam pomóc w kuchni?

Shutterstock.com
Sprytna kuchnia. Niech zrobi to za ciebie maszyna!

Roboty planetarne

Jednym z najbardziej uniwersalnych i użytecznych sprzętów jest robot planetarny. Jego kluczową zaletą jest fakt, że mieszadło obraca się zarówno wokół własnej osi, jak i wokół całej misy, dokładnie mieszając zawartość. Do tego właśnie ruchu – przypominającego ruch planet w Układzie Słonecznym – nawiązuje sama nazwa robota.

Przykładem takiego urządzenia z górnej półki robotów kuchennych jest Kenwood Cooking Chef. To maszyna, która jest w stanie zrobić w kuchni niemal wszystko – producent chwali się, że (wraz z odpowiednimi przystawkami) robot zastępuje ponad 30 różnych sprzętów kuchennych i nie są to czcze przechwałki.

Robot dysponuje pojemną misą i mieszadłem planetarnym z wymiennymi końcówkami. Pod misą umieszczono płytę indukcyjną pozwalającą na podgrzewanie zawartości, a dodatkowe przystawki zmieniają robota m.in. w blender, maszynkę do mięsa, szatkownicę, sokowirówkę, maszynę do wyrabiania ciasta, sprzęt do lodów, urządzenie do gotowania na parze, kruszarkę czy młynek…

Zalety takiego kombajnu są oczywiste: jedno urządzenie to oszczędność miejsca, a zarazem łatwa kontrola nad przygotowaniem posiłków. Wadą rozwiązania jest cena – roboty planetarne wysokiej klasy wraz z kompletem przystawek mogą kosztować wiele tysięcy złotych.

Thermomix

Jeśli robot planetarny to dla ciebie za wiele, możesz skorzystać z pomocy innych, nieco mniej uniwersalnych urządzeń. Przykładem – również z wysokiej półki – jest seria robotów Thermomix. Wykaz ich możliwości imponuje i – biorąc pod uwagę czynności wykonywane w kuchni – krócej byłoby chyba wymienić, czego te maszyny nie potrafią.

Co więcej, zalety tego sprzętu docenią nawet ci, którzy do tej pory omijali kuchnię szerokim łukiem. Thermomix, dzięki zdefiniowanym przepisom i kolorowemu, dotykowemu wyświetlaczowi prowadzi gotującego dosłownie za rękę. Wyświetla, co należy zrobić, a twoim zadaniem jest po prostu dodawanie wskazanych składników w odpowiednim momencie.
Resztą – pilnowaniem czasu czy temperatury – zajmuje się samo urządzenie, zapewniając zarówno wspaniałe doznania kulinarne, jak i – co równie istotne – powtarzalność potraw. Jeśli coś smakowało ci za pierwszym razem to, jeżeli będziesz dokładnie trzymać się wskazówek, wyjdzie równie dobre przy kolejnych podejściach.

Jogurtownica

Obok wielofunkcyjnych robotów istnieją również bardziej wyspecjalizowane urządzenia. Choć nie są tak spektakularne, to oferują pomoc w wykonaniu jakiejś jednej, konkretnej czynności. Na przykład w wyprodukowaniu domowego jogurtu.
Przykładem takiego sprzętu jest jogurtownica Kitchenminis. Mieszamy mleko z odrobiną jogurtu naturalnego, rozlewamy tak przygotowaną miksturę do pojemników, wkładamy do jogurtownicy i… to wszystko. Maszyna zadba, by proces powstawania jogurtu przebiegał w optymalnym czasie i temperaturze, a nam pozostanie tylko wyjąc pojemniki i cieszyć się pysznym jogurtem własnej produkcji.

Jajowar

Dla śniadaniowych perfekcjonistów przydatnym dodatkiem będzie również jajowar – urządzenie skutecznie rozwiązujące odwieczny problem ze stopniem ugotowania jajka. Nie jest to wprawdzie proces wymagający szczególnych kwalifikacji, ale odrobina uwagi nie zaszkodzi. Wystarczy zagapić się na chwilę, niedokładnie zerknąć na zegarek albo zająć na moment czymś innym i śniadaniowe rozczarowanie gotowe. Chcemy na miękko – zetnie się w całości. Chcemy na twardo – dostaniemy półpłynne.

Dlatego warto powierzyć pieczę nad gotowaniem jajek wyspecjalizowanej maszynie, jak Caso Germany E9. Zasada działania jest prosta: umieszczamy jajka w jajowarze, ustawiamy pożądany czas i… po chwili wyciągamy nasze śniadanie w postaci dokładnie takiej, jakiej oczekujemy. Bez pilnowania i odliczania czasu!

Amazon Dash Button

Poza typowymi sprzętami kuchennymi warto zwrócić uwagę na urządzenia, które – choć nie przypominają typowych, kuchennych pomocników – również mogą ułatwić nam życie. Jednym z nich jest opracowany przez Amazon przycisk o nazwie Dash Button. Co w nim wyjątkowego?

To praktyczne zastosowanie tzw. "Internetu Rzeczy" – każdy z przycisków jest powiązany z konkretnym produktem i, rzecz jasna, z konkretnym klientem i jego kartą płatniczą. Dzięki temu, umieszczając np. przy lodówce przycisk służący do zakupu mleka, a przy zmywarce przycisk zamawiający pastylki do zmywania, możemy na bieżąco reagować na braki i uzupełniać je w czasie niemal rzeczywistym. Podchodzimy do lodówki i widzimy, że kończy się mleko? Jedyne, co musimy zrobić, to wcisnąć przycisk. Cała reszta, czyli składanie zamówienia, wprowadzanie adresu dostawy czy płatność, dzieje się automatycznie. I choć wadą tego rozwiązania jest mała uniwersalność i brak możliwości sprawdzenia ceny towaru w momencie zamówienia, to Dash Button, testowany w Stanach Zjednoczonych od kilku lat, okazał się wielkim sukcesem. Miejmy nadzieję, że Amazon wprowadzi go kiedyś również i u nas.

Skomplikowany korkociąg

Nieco mniej praktycznym, ale za to fascynującym urządzeniem jest inny, przydatny w kuchni sprzęt – korkociąg do wina. Rzecz jasna w tym przypadku chodzi o korkociąg nie byle jaki, bo machina opracowana przez firmę Sveid wygląda jak zamaskowany Transformer i kosztuje, bagatela, 63 tys. dolarów.

Co ciekawe, korkociąg robi dokładnie to samo, co jego odpowiedniki za 15 zł, czyli otwiera zakorkowane wina, ale robi to w sposób cudownie skomplikowany. Nic, tylko siąść i patrzeć na kolejne, odkorkowywane butelki. I życzyć nam wszystkim, by każdy mógł sobie bez problemu kupić korkociąg o wartości małego mieszkania.

0

Zabawa z wirtualnym asystentem. „The Magic Door”

0

Idea gier RPG z wykorzystaniem wirtualnego asystenta, jak np. Amazon Alexa, jest genialnym pomysłem. Taka rozrywka spodobałaby się przede wszystkim dzieciom, które obdarzone bujną wyobraźnią mogą z łatwością przenieść się do bajkowych światów. Sam pamiętam, że jako dziecko chętnie słuchałem bajek na kasetach magnetofonowych, a tutaj dodatkowo mogę tworzyć własną historię, dokonując wyborów – świetna sprawa. Tym większe było moje rozczarowanie, gdy zagrałem z Alexą w „The Magic Door”.

Shutterstock.com
Zabawa z wirtualnym asystentem. „The Magic Door”
CZYTAJ DALEJ

Inteligentny dom: rozwiązania, które poprawią komfort życia

2

Inteligentny dom nie musi oznaczać wielkich nakładów i skomplikowanych rozwiązań. Dzięki rozwojowi konsumenckiej elektroniki w zasięgu każdego z nas są dzisiaj rozwiązania, które jeszcze niedawno kosztowały fortunę i były dostępne tylko dla nielicznych. Warto poznać ich możliwości i pozwolić, aby otaczające nas urządzenia zaczęły ułatwiać nam życie.

Urządzenia ułatwiające nam życie w domu są dziś na wyciągnięcie ręki
Inteligentny dom: rozwiązania, które poprawią komfort życia
CZYTAJ DALEJ