Facebook Instagram
Facebook Instagram
Partner:

Sposób na niewielkie mieszkanie? Antresola

0

Jeśli mieszkanie jest niewielkie, a chcesz je powiększyć, możesz naturalnie uzbierać odpowiednią kwotę, by odkupić sąsiadujące lokum, zrobić generalny remont i cieszyć się dużą powierzchnią. Niestety w realnym życiu na ten scenariusz stać nielicznych. Jeśli masz małe mieszkanie, a na większe brakuje funduszy, musisz sobie z tym jakoś radzić. Rozwiązaniem może okazać się antresola. Nie dość, że funkcjonalna, to będzie też idealnym punktem widokowym na całe twoje "włości".

Antresola pozwala powiększyć powierzchnię małego mieszkania. Projekt Rendall & Wright, zdjęcia Rachel Smith
Sposób na niewielkie mieszkanie? Antresola

Co ciekawe, nie trzeba jej budować, można kupić mieszkanie z gotową "przybudówką". Niestety, na własne M z antresolą trzeba wydać więcej niż na standardowe, poza tym wybór mieszkań jest bardzo ograniczony. Nie wszyscy marzący o dodatkowych metrach kwadratowych mogą sobie pozwolić na wydanie kilkudziesięciu tysięcy złotych więcej, niż przewiduje budżet. Może więc lepiej znaleźć tańsze lokum z wysokim sufitem i z pomocą profesjonalistów stworzyć wyjątkowe mieszkanie z antresolą?

Jak ją zmieścić w mieszkaniu?

W bloku niestety nie ma miejsca, by dobudować półpiętro. Tutaj trzeba działać inaczej, bo lokum o wysokości 2,5 m nie pozwala na wariacje na temat antresoli. O tym jednak za chwilę. Stworzenie dodatkowej przestrzeni mieszkalnej jest zabiegiem, na który mogą zdecydować się posiadacze mieszkania w starej kamienicy albo loftu zaadaptowanego we wnętrzach pofabrycznych. Tam od sufitu do podłogi mamy przynajmniej 4-4,5 m, co daje pole do popisu.

Antresola? Tak! Ale co umieścić na półpiętrze?

Wielbiciele książek powiedzą, że domową bibliotekę z wygodnymi fotelami do czytania i biurkiem. Okazuje się, że wśród posiadaczy mieszkań z antresolami nie brakuje bibliofilów i zwolenników domowych biur. Wydaje się, że przytulne miejsce do pracy i/lub pełne książek to dwie z trzech najpopularniejszych opcji na urządzenie antresoli. Jaka jest trzecia? Oczywiście sypialnia.

Planując sypialnię na antresoli, trzeba pamiętać, że ta dodatkowa przestrzeń jest zazwyczaj otwarta. Chcesz prywatności? Zadbaj o nią. Wbrew pozorom miejsce do odpoczynku i spokojnego snu wydzielone na wysokościach da się zaaranżować tak, aby wszyscy byli zadowoleni. Doskonałym pomysłem jest zastosowanie szklanych ścian – szyby w czarnych ramach, które kojarzą się z loftami, wyglądają świetnie, wyznaczają strefy intymności, przepuszczają światło dzienne. Ich wadą jest to, że nie zapewniają ochrony przed niepożądanym wzrokiem pozostałych domowników, ale od czego są zasłony, żaluzje, rolety?

Antresole są rozwiązaniem stosowanym zazwyczaj w małych mieszkaniach, często przeznaczonych dla jednej osoby albo pary – wówczas wystarczy, że sypialnia zostanie odseparowana balustradą. Czy będzie ona wykonana z drewna, z metalu, nowoczesna, czy też retro, zależy tylko od ciebie i decyzji, w jakim stylu urządzisz mieszkanie.

Aby wygodnie korzystać z antresoli, na półpiętrze powinno być dość wysoko. Odległość do sufitu musi wynosić przynajmniej 2 m, tyle samo lub więcej powinno być pod platformą. Wyjątkiem jest zamiana dodatkowej przestrzeni na sypialnię. Kącik do spania może być niższy, ale wówczas powinniśmy móc w nim swobodnie usiąść. Wrażenie przytłoczenia nie jest tym, na które liczymy, gdy planujemy miejsce do relaksu.

Co z miejscem pod schodami i antresolą?

Na półpiętro trzeba się jakoś dostać. Najwygodniejsze będą schody, ale gdy brakuje na nie miejsca, musi wystarczyć drabina. Nie masz zamiaru wspinać się po szczeblach i ryzykować upadku? Kręte schody zabiorą najmniej przestrzeni, na dodatek będą wyglądać bardzo ciekawie. Gdy miejsca jest na tyle dużo, by umieścić typowe schody, trzeba dobrze wykorzystać przestrzeń pod nimi, a miejsce pod stopniami zamienić w wygodne schowki. Najważniejsze jest jednak zaadaptowanie przestrzeni pod antresolą. W tym miejscu często znajduje się telewizyjny kącik salonu, czasem aneks kuchenny. Można też stworzyć tam domowe biuro lub miejsce do zabaw dla dzieci.

Meble z antresolą – idealne do małych mieszkań. Pokochali je rodzice, uwielbiają dzieciaki

Taki kącik zabaw może być spełnieniem marzeń kilkulatka. Wystarczy, że schowamy go pod antresolą w dziecięcym pokoju. Ponieważ sypialnie maluchów zazwyczaj są małe, warto zadbać o powiększenie przestrzeni. Co nieco zyskamy, instalując dzieciom meble z antresolami.

Źródło: www.szybkiemetamorfozy.pl

Jedną z tańszych opcji jest sięgnięcie po bardzo popularne łóżko Kura. IKEA sprzedaje je jako mebel wielofunkcyjny – typowe łóżko dziecięce, które łatwo zamienić na łóżko na antresoli. Pod miejscem do spania znajduje się powierzchnia do wykorzystania na składowanie zabawek, dodatkowy materac dla drugiej pociechy albo, po zainstalowaniu zasłonek, namiot, w którym można się skryć z przyjaciółmi. Łóżko jest drewniane i ma białe dodatki, jednak zaradni rodzice potrafią z tej prostej bazy wyczarować cuda.

Źródło: Mommo Design

Na rynku nie brakuje podobnych mebli. Dla nastolatków zaprojektowano całe antresolowe konstrukcje, pod łóżkiem kryjące biurko i szafę. Można także znaleźć sypialniane meble z antresolami dla dorosłych – wymarzone łóżko wykona dla nas także stolarz. Wówczas jego projekt będzie zależał od nas, a mebel wpisze się w stylistykę wnętrza oraz zostanie dopasowany do niego rozmiarowo.

Meblowe rozwiązania sprawiają, że małą antresolę można urządzić również w typowym mieszkaniu w zwyczajnym bloku. Nawet jeżeli podłogę od sufitu w twoim lokum dzieli 2,5 m, możesz zainstalować ruchomą, podnoszoną i opuszczaną, platformę. Takie rozwiązania stosuje się na przykład w maleńkich domkach na kółkach. Z pewnością można je przenieść do niedużego mieszkania.

0

Lato – idealna pora na metamorfozę wnętrz

0

Do lata przygotowujemy się na różne sposoby. Bywa, że skupiamy się na poprawie swojego wyglądu. Planujemy też wakacyjne atrakcje – piesze i rowerowe wędrówki, zwiedzanie czy plażowanie. A co z naszym najbliższym otoczeniem? Otwórzmy się też na zmiany w domu. Letnia metamorfoza wnętrz nie musi oznaczać kompleksowego remontu.

CZYTAJ DALEJ

5 świetnych sposobów na małą łazienkę

1

Podczas gdy niektórzy urządzają całe pokoje kąpielowe, inni muszą zmieścić się z myciem, praniem i porannym szykowaniem na trzech metrach. Ale tak małą łazienkę też da się ładnie i całkiem wygodnie urządzić.

CZYTAJ DALEJ