Facebook Instagram
Facebook Instagram
Partner:

Słynne serialowe domy rodzinne. Poznajesz?

0

Seriale mają ogromną siłę oddziaływania i z tym faktem po prostu nie można się nie zgodzić. Oprócz bohaterów, fabuły i muzyki często równie ważną rolę odgrywa przestrzeń, w jakiej toczy się akcja. Serialowe domy stają się czasem kolejnym "aktorem" i są najlepszym dowodem, że telewizyjna magia obejmuje też... architekturę.

O tym domu w latach 90. marzył każdy z nas. Fot. materiały prasowe
Słynne serialowe domy rodzinne. Poznajesz?

O tym domu w latach w latach 80. marzyli telewidzowie z krajów zachodnich, a na początku 90. także polscy, kiedy już najsłynniejszy serial świata trafił pod nasze strzechy. Ogromna rezydencja miliardera Blake'a Carringtona do dziś robi piorunujące wrażenie, zwłaszcza gdy oglądamy ją w trakcie czołówki z lotu ptaka. Niemal 50 pokoi, baseny (w których dochodziło do słynnych rękoczynów Alexis i Krystle), stajnie, zadbane ogrody, przepastne garaże, w których zaparkowały obłędnie drogie i lśniące samochody oraz domki dla służby. Dom rodziny Carringtonów to osobna historia, która trwa, mimo że serial zakończono kręcić w 1989 roku. Obecnie, położoną niedaleko San Francisco posiadłość można zwiedzać i choć przez chwilę poczuć się jak znany z "Dynastii” potentat i jego liczna rodzina.

Lata 90. to także bijąca wszelkie rekordy popularności produkcja "Beverly Hills 90210", także w Polsce. Chociaż akcja toczyła się w kilku domach głównych bohaterów, i tak do dziś najlepiej pamiętamy willę, w której mieszkało słynne rodzeństwo Brenda i Brandon z rodzicami. Dom Walshów, z idealnie przystrzyżonym zielonym trawnikiem, kojarzył się z fajną i dość luźną atmosferą. Choć rodzice bliźniaków bywali wymagający i nieraz ich dzieci usłyszały "masz szlaban!", to właśnie tutaj ich najbliżsi przyjaciele z liceum lubili przesiadywać. Wielu nastolatków marzyło wtedy nie tylko o takim miejscu (każdy domownik miał swoją łazienkę i telefon w pokoju), ale też o standardzie życia i mądrych rodzicach, którzy rozumieją współczesną młodzież. Co ciekawe, dom wcale nie był położony w tytułowym Beverly Hills, ale tam, gdzie kręci się niemal wszystkie ważne seriale, czyli w Los Angeles.

"Różowe lata 70.” to kolejna produkcja dla nastolatków, ale w komediowym wydaniu. Tutaj również ważną funkcję pełnił dom, w którym przesiadywali młodzi bohaterowie. To willa, która przenosiła nas w czasie do tytułowych lat 70.: kolorowe retro meble, czarno-białe telewizory i lampy typu lava, wypełnione podświetloną i ruchomą cieczą. Koledzy Erica Formana ze stanu Wisconsin przede wszystkim upatrzyli sobie piwnicę, w której oglądali telewizję, wyjadali lody z zamrażarki i zwyczajnie się nudzili. Na piętrze znajdowało się królestwo Kitty Forman - mamy Erica, która kochała gotować dla najbliższych i wysłuchiwać ich opowieści. Znakiem ówczesnych czasów był też pokój nastolatka: obwieszony plakatami z "Gwiezdnych wojen" i "Wejścia smoka" oraz łóżkiem w kształcie samochodu.

"Modern family" to serial, którego akcja toczy się w trzech domach, ale zwłaszcza jeden zwraca na siebie uwagę widzów. Mowa o willi należącej do rodziny Phila Dunphy'ego, jego zasadniczej żony Claire i trojga, jakże różnych dzieci. To dom, który widział już wszystko, zwłaszcza jego wielka, otwarta kuchnia. To tutaj Phil wraz z synem przeprowadza nieudane eksperymenty naukowe, Claire wścieka się na bliskich, a dwie córki próbują wzajemnie się jakoś znosić. Kuchnia w tym domu to tętniące serce, a wszystkie pozostałe pokoje, choć ważne, to jednak o wiele mniej widoczne.

Chaty z... "Pełnej chaty" nie sposób pominąć w tym zestawieniu. Położona w San Francisco dwupiętrowa nieruchomość, warta, bagatela, 4 miliony dolarów, była tłem jednego z najsłynniejszych seriali familijnych. Mało kto jednak wie, że widzowie oglądali tylko fasadę planu zdjęciowego, natomiast sceny kręcono, a jakże, w studiu w Los Angeles. W latach 90. polscy fani serialu zazdrościli kolorowych pokoi siostrom Tanner czy wielkiego salonu, w którym na kanapie przesiadywała cała rodzina. Był to kolory dom pełen kiczowatych ozdób, tęczowych narzut na łóżkach i pomysłowych gadżetów.

Dom z amerykańskiej produkcji "Dwóch i pół" zamieszkiwało dwóch braci i jeden chłopiec, stąd tytułowe "pół". Wielka rezydencja nad oceanem była niemym świadkiem miłosnych podbojów jednego, życiowych porażek drugiego i wielu zabawnych sytuacji najmłodszego. Właściwie pokaz wnętrz ograniczał się do trzech pomieszczeń: sypialni braci i kuchni, w której mijały się kolejne kochanki tego, któremu się powodziło. Sam dom robił na jego partnerkach wrażenie, zwłaszcza szumiący w tle ocean. Oczywiście wszystko było tylko misternie utkaną hollywoodzką iluzją: dom to studio w Los Angeles, a sceny kręcono na żywo z publicznością.

0

Przeczytaj, przekaż dalej, poleć innym. Najciekawsze inicjatywy książkowe w Polsce

0

Czytamy mało, nie kupujemy książek, zapomnieliśmy o bibliotekach. Tym bardziej cieszą nietypowe akcje, które przybliżają nas do książek. Jest ich w Polsce bardzo dużo – oto najważniejsze z nich.

Shutterstock.com
Przeczytaj, przekaż dalej, poleć innym. Najciekawsze inicjatywy książkowe w Polsce
CZYTAJ DALEJ

10 najlepszych książek fantasy i science fiction

0

Magiczny, zaczarowany świat, pełen potworów, smoków i nadprzyrodzonych mocy, odległa przyszłość i wojny światów, obce cywilizacje, rakiety, cyberprzestrzeń... Przedstawiamy listę wspaniałych i najlepszych naszym zdaniem książek fantastycznych i science fiction! A jakie są Wasze ulubione powieści z tego gatunku?

Shutterstock.com
10 najlepszych książek fantasy i science fiction
CZYTAJ DALEJ