Facebook Instagram
Facebook Instagram
Partner:

Skandynawskie wnętrza – jak wyglądają w rodzimym, a jak w polskim wydaniu?

0

Scandi od co najmniej kilku lat robi w Polsce furorę. Najpierw zarezerwowany był dla nielicznych, którzy zakochali się w widzianych w Skandynawii wnętrzach, a także tych, którzy należeli do szczęśliwców obdarzonych sklepem IKEA w mieście zamieszkania. Szwedzka sieciówka meblowa odmieniła oblicza wielu polskich domów, ale dociera głównie do dużych miast i wciąż obecna jest tylko w ośmiu. Zwolennicy klimatu rodem z Północy wzięli więc sprawy w swoje ręce...

drzwi Skandia, PORTA
Skandynawskie wnętrza – jak wyglądają w rodzimym, a jak w polskim wydaniu?

Ze względu na niewielką liczbę sklepów IKEA wielbiciele scandi w możliwie tanim wydaniu wzięli sprawy w swoje ręce i rzeczy kupione w szwedzkej sieciówce wystawiali na aukcjach internetowych. Teraz część asortymentu można kupić przez stronę internetową giganta, więc stosunkowo niedrogie skandynawskie meble i dodatki będą coraz częściej zdobić polskie wnętrza. Tym bardziej że można je znaleźć również w sieci Jysk, a nawet w popularnym Pepco. Polscy miłośnicy stylu skandynawskiego mogą też wybierać i przebierać w sklepach internetowych, których oferta, niestety, bywa droższa, ale też bardziej niepowtarzalna. Nic, tylko wyrzucać meblościanki z lat 90., a ściany przemalowywać na biało, by utorować sobie drogę do idealnego mieszkania niczym z kraju Północy.

Pytanie tylko, czy to, co uważamy za scandi, naprawdę nim jest.

Co to jest styl skandynawski?

Mieszkanie w stylu skandynawskim jest jasne, pozbawione ciężkich zasłon, przestronne, bo nie ma w nim zbędnych mebli i bibelotów, wyposażone w meble i dodatki z naturalnych materiałów, bogate w prawdziwe rośliny. Ściany - białe lub szare, a podłogi bielone. Podobnie drzwi - również obowiązkowo w bieli, traktowane nie tylko jak neutralny element wykończenia wnętrza, do wyboru którego nie przywiązuje się szczególnej wagi, ale tak jak pozostałe meble. W końcu drzwi pełnią nie tylko funkcje praktyczne, ale też mogą być nośnikiem stylu, a nawet główną dekoracją dyskretnych skandynawskich wnętrz.

Równie popularne oblicze scandi to miks mebli nowoczesnych i tych po babci, kolorów i wzorów, również jaskrawych. Czy poduszka w łączkę pasuje do stylu skandynawskiego? A co z orientalnym dywanem? Odpowiedź – nie wyrzucać! Bo skandynawskie wnętrze to niekonieczne lokum minimalisty. Może być romantyczne – niczym skandynawski wiejski domek. Może też być surowe – jak loft po skandynawsku, może być "odgracone” albo zabałaganione. Ilu jest Skandynawów, tyle skandynawskich M.

Czym się różni Norweg od Duńczyka?

Norwegowie, Szwedzi i Duńczycy nieco inaczej urządzają swoje mieszkania, tym bardziej że każdy z narodów ma swój folklor, ulubione kolory i materiały. Ci ostatni lubią stare meble i wyraziste plamy koloru w dodatkach, a także beże i brązy. Ich mieszkania muszą być przytulne, przyjemne, dlatego Duńczycy nie stronią od dodatków. Poza tym nie gardzą wzornictwem sprzed dekad – wciąż używają mebli z lat 70. czy 80. Oczywiście tych dobrych gatunkowo. Norwegowie stawiają na biel, skóry, żywą zieleń i jasne drewno (czerwone dodatki też się pojawiają, ale raczej w okresie świątecznym, bożonarodzeniowym), a Szwedzi kładą nacisk na funkcjonalność pomieszczeń oraz wszystkiego, co się w nich znajduje. Lubią też styl marynistyczny i wiejski, a wszechobecną i tak uwielbianą biel ścian przełamują wzorzystymi poduszkami oraz narzutami. W ich wnętrzach znajdziemy kwiaty, kropki, paski, często miksy wzorów, a także motywy roślinne i zwierzęce, a więc bliskie naturze..
Choć mogłoby się wydawać inaczej - w końcu tamtejsze blogi wnętrzarskie są naprawdę piękne - Skandynawowie często nie przywiązują wielkiej wagi do sposobu, w jaki urządzają mieszkania, ani też do idealnego porządku.

Skandynawskie blogi – to trzeba zobaczyć!

Jeśli chcecie zobaczyć prawdziwie skandynawskie wnętrza, warto zerknąć na blogi lub instagramowe konta prowadzone przez osoby z Północy albo mieszkające w Skandynawii. Warto zajrzeć na stronę Hannah Thinnesen Trickett - w połowie Dunki, która zafascynowana jest stylem scandi, a do tego od lat działa jako projektantka wnętrz (hannahinthehouse.com). Hannah pokazuje, czym jest minimalizm po skandynawsku.

Podobnie zresztą jak Annaleenas Hem (annaleenashem.blogspot.se) – na zdjęciach zamieszczonych na jej blogu można obejrzeć wyjątkowo białe wnętrza. Zerknijcie i oceńcie, czy bylibyście w stanie mieszkać w totalnej bieli.

Z kolei Niki Brantmark (myscandinavianhome.com), Brytyjka mieszkająca w Szwecji, udowadnia, że scandi ma różne oblicza, a niektóre odchodzą bardzo daleko od stereotypowego postrzegania skandynawskiego stylu. Na blogu prowadzonym przez fotografkę Jenny Brandt i projektantkę Isabelle McAllister (dosfamily.com) znaleźć można jeszcze bardziej szalone pomysły na zaaranżowanie wnętrz po skandynawsku i zaskakująco kolorowo.

Na blogu bungalow5.dk czeka na was mnóstwo świetnych zdjęć, a o najnowszych trendach przeczytacie na designrevolution.dk.

Jak scandi rozumieją Polacy?

Na polskich blogach i instagramowych kontach nie brakuje zdjęć wnętrz stylizowanych po skandynawsku. Przed Bożym Narodzeniem mnóstwo w nich reniferów i poduch w norweskie wzory śnieżynek, latem na białych kanapach rozłożone są białe poduszki, ewentualnie czarno-białe lub w delikatnych kolorach.
Polskie skandynawskie mieszkania zazwyczaj nie są totalnie białe, choć coraz częściej sięgamy po jasne panele podłogowe, również te z pobielonego drewna. Lubimy dodatki, miękkie światło cotton balls owiniętych wokół lustra, ażurowe, geometryczne stoliki. Często wybieramy mocne kolory, na przykład żółty i ciemnoszary. W polskich wnętrzach scandi furorę robią też biało-czarne poduszki i dywany – czy to we wzory, czy w paski. Zdarzają się również piękne łączenia typowo skandynawskiej stylistyki z polskimi meblami sprzed lat. Czyżbyśmy byli bardziej duńscy niż norwescy?
Polskie odsłony scandi można zobaczyć na blogach lovingit.pl lub skandynawskiemieszkanie.pl, a na lakris.pl poczytacie o skandynawskich wnętrzach widzianych oczami Polki mieszkającej w Kopenhadze.

Do czego Polacy nie chcą się przekonać?

Wciąż jeszcze nie rezygnujemy z firan, zasłon, rolet lub żaluzji. Chętnie zakrywamy okna, nie lubimy, gdy sąsiedzi mogą nam zaglądać do mieszkania, zazwyczaj nie czujemy się z taką otwartością zbyt dobrze. Poza tym w Polsce nie przyjął się nawyk ozdabiania parapetów lampkami, świecami, latarenkami. Ten bardzo popularny w Skandynawii zwyczaj u nas nie ma żadnych odniesień historycznych. Na dodatek połączenie nagich okien i światła oznacza odsłonięcie, na które Polacy raczej nie są gotowi.

Zobacz koniecznie: Tak perfekcyjnie urządzisz skandynawskie wnętrza

Zazwyczaj nie decydujemy się także na rozwiązanie, które Skandynawowie pokochali – ogrzewanie podłogowe. W norweskich mieszkaniach można chodzić przez cały rok na boso, bo od podłogi rozchodzi się przyjemne ciepło. W Polsce wciąż jeszcze jesteśmy przywiązani do klasycznych grzejników.

Od Skandynawów różni nas jeszcze coś – często brak nam dystansu do naszych mieszkań. Gdy urządzamy kolejne pomieszczenia, robimy to bez typowo skandynawskiej lekkości i nonszalancji. A przecież w miejscu, gdzie żyjemy, nie wszystko musi być jak spod igły, nie każde krzesło musi pasować do pozostałych, a kropki nie wykluczają pasków.

0

Niezwykłe, kolorowe, oryginalne... sufity

0

Gdy decydujemy się na remont, zazwyczaj skupiamy się na podłodze i ścianach, o suficie nie myśląc za wiele. No bo i o czym tu myśleć? Będzie po prostu biały, prawda? Niekoniecznie! Projektanci wnętrz zachęcają do mniejszych lub większych szaleństw w tym względzie.

7 sposobów na sufit inny niż wszystkie. Fot. Shutterstock
Niezwykłe, kolorowe, oryginalne... sufity
CZYTAJ DALEJ

Sportowe dodatki nawet w eleganckim mieszkaniu? Mnóstwo stylowych inspiracji

0

Niełatwo jest urządzić mieszkanie lub dom tak, aby połączenie elegancji ze sportowymi pasjami właścicieli było spójne. Poduszki z wizerunkiem Roberta Lewandowskiego odpadają. Co wybrać zamiast nich? Bez względu na to, jaki sport lubisz, można go "wpleść" do stylowego lokum bez burzenia równowagi wnętrza. Zobaczcie, które sportowe dodatki wyglądają fantastycznie.

CZYTAJ DALEJ