Facebook Instagram
Facebook Instagram
Partner:

Regionalne produkty, z których możemy być dumni

0

Polskie produkty, zazwyczaj wytwarzane w rodzinnych przedsiębiorstwach, to gwarancja jakości, smaku i naturalnych składników. Skarby z pasiek, sadów czy prosto z pola zachwycają nie tylko Polaków, ale także obcokrajowców. Nic więc dziwnego, że tradycyjna receptura została doceniona przez urzędników i stworzono listę produktów zarejestrowanych, które zostały wpisane przez Komisję Europejską do Rejestru Chronionych Nazw Pochodzenia i Chronionych Oznaczeń Geograficznych lub do Rejestru Gwarantowanych Tradycyjnych Specjalności. Poznajmy te najciekawsze z nich.

Shutterstock.com
Regionalne produkty, z których możemy być dumni

Sery korycińskie

Przysmak z gminy Korycin na Podlasiu to ser dojrzewający, który wytwarza się z niepasteryzowanego, pełnego mleka krowiego z dodatkiem podpuszczki i soli kuchennej. Może być też urozmaicony ziołami lub przyprawami, zazwyczaj wykorzystywane są: pieprz, chili, bazylia, koperek, pietruszka, lubczyk, czarnuszka, czosnek niedźwiedzi, majeranek, kminek. Składniki te wzbogacają strukturę, smak i wygląd sera. Ciekawymi dodatkami są też czosnek, papryka, oliwki.

Zanim ser trafi na nasze stoły, po przygotowaniu serwatki i natarciu solą, produkt przechodzi przez jeden z trzech etapów leżakowania. Świeży dojrzewa od 2 do 4 dni, leżakowany ser swojski dojrzewa i leżakuje od 5 do 14 dni, a dojrzały swojski "leżakuje" powyżej 14 dni. Różnią się barwą (od kremowej przez słomkowo-żółtawą po żółtą), konsystencją i smakiem. Ser świeży jest łagodniejszy i śmietankowy, z kolei swojski leżakowany i dojrzały są bardziej słone, z nutą orzecha. Prawdziwy ser koryciński rozpoznamy przede wszystkim po charakterystycznym wzorku na powierzchni – karbowania związane są z cedzakami, w których jest wyrabiana masa.

Jabłka grójeckie

Sady grójeckie, nazywane największym sadem Europy, swoje początki miały za panowania królowej Bony. Władczyni słynęła z zamiłowania do ogrodnictwa i uprawy drzewek owocowych. Po roku 1578 i prawnych postanowieniach względem sadów, działalność ta znacznie rozwinęła się na terenach Grójecczyzny. Wśród drzewek dominowały jabłonie. Dla podkreślenia renomy i smaku grójeckich jabłek od 1958 roku obchodzi się Święto Kwitnących Jabłoni. Jabłka grójeckie to ponad 25 odmian. Ze względu na jakość gleby i warunki atmosferyczne są bardziej kwaśne, a jednocześnie bardziej rumiane niż okazy z innych rejonów Polski.

Olej rydzowy

Tłuszcz ten wytwarzany jest z nasion lnianki siewnej o charakterystycznej barwie, która przypomina kolor grzyba rydza. Jest klarowny z niewielką ilością osadu na dnie. Ma charakterystyczny posmak cebuli i gorczycy oraz wyraźny aromat. To, co jeszcze go wyróżnia, to długi termin przechowywania (zachowuje trwałość do pół roku od daty produkcji) i korzystne proporcje kwasów omega-3 do kwasów omega-6. Zawiera również cenne antyutleniacze, które wspomagają walkę z wolnymi rodnikami powodującymi rozwój komórek nowotworowych.

Miód kurpiowski

Co ciekawe, do produkcji tego miodu mogą być wykorzystywane jedynie konkretne trzy rasy pszczół i ich krzyżówki.

Słodki przysmak z pogranicza Mazowsza i Podlasia, czyli regionu zwanego Kurpiami, to miód nektarowy, wielokwiatowy. Produkowany jest na terenie niezurbanizowanym, dzięki czemu zyskuje na smaku i naturalnym składzie. Jest gęsty, płynny i dość lepki. Może być słomkowy lub brązowy z zielonymi refleksami widocznymi w świetle. Ta druga odmiana to znak, że w składzie znajdziemy także spadź. Co ciekawe, do produkcji tego miodu mogą być wykorzystywane jedynie konkretne trzy rasy pszczół i ich krzyżówki.

Bryndza podhalańska

Ser ten produkowany jest najczęściej z mleka owcy górskiej, czasami z domieszką mleka krowiego od rasy krowy czerwonej. I to właśnie ten surowiec wpływa na specyficzny i niepowtarzalny smak podhalańskiego wyrobu. Bryndzę mogą produkować tylko wybrane gospodarstwa, a ich działalność udokumentowana jest specjalnymi certyfikatami. Produkcja skupia się na kilku etapach – mleko najpierw zaprawiane jest podpuszczką i poddawane procesowi ścinania, następnie powstały skrzep rozbija się i oddziela serwatkę. Po procesie leżakowania i fermentowania ser kruszy się, a następnie miesza z solą. To właśnie ten dodatek sprawia, że ser jest mocno słony i charakterystyczny w smaku.
Kupując regionalne produkty, pamiętajmy o sprawdzeniu certyfikatów na etykiecie. Niestety, pomimo wielu obostrzeń nadal nie brakuje producentów, którzy podrabiają te najlepsze z przysmaków.

0

Do wakacji zostało jeszcze trochę czasu – zadbajmy, by dzieci w ich trakcie się nie nudziły

0

"W czasie deszczu dzieci się nudzą" – śpiewał niegdyś Wojciech Młynarski. Nie tylko w czasie deszczu – chciałoby się dodać. Tej nudzie można jednak skutecznie zaradzić. Wszystko w rękach… dorosłych.

Shutterstock.com
Do wakacji zostało jeszcze trochę czasu – zadbajmy, by dzieci w ich trakcie się nie nudziły
CZYTAJ DALEJ

Co Polacy sądzą o sobie? Otwartość potwierdzona badaniami

0

Czy Polacy lubią zmiany i nowości? Rozmawiali o tym w "Dzień Dobry TVN" Rafał Ohme z Neurohm oraz Artur Pęksyk, dyrektor marketingu firmy PORTA. Jak reagujemy na zmiany, nowinki technologiczne? W jaki sposób przeprowadzono badanie na temat otwartości Polaków?

Dzień Dobry TVN/x-news.pl
Co Polacy sądzą o sobie? Otwartość potwierdzona badaniami
CZYTAJ DALEJ