Facebook Instagram
Facebook Instagram
Partner:

Regionalne produkty, z których możemy być dumni

0

Polskie produkty, zazwyczaj wytwarzane w rodzinnych przedsiębiorstwach, to gwarancja jakości, smaku i naturalnych składników. Skarby z pasiek, sadów czy prosto z pola zachwycają nie tylko Polaków, ale także obcokrajowców. Nic więc dziwnego, że tradycyjna receptura została doceniona przez urzędników i stworzono listę produktów zarejestrowanych, które zostały wpisane przez Komisję Europejską do Rejestru Chronionych Nazw Pochodzenia i Chronionych Oznaczeń Geograficznych lub do Rejestru Gwarantowanych Tradycyjnych Specjalności. Poznajmy te najciekawsze z nich.

Shutterstock.com
Regionalne produkty, z których możemy być dumni

Sery korycińskie

Przysmak z gminy Korycin na Podlasiu to ser dojrzewający, który wytwarza się z niepasteryzowanego, pełnego mleka krowiego z dodatkiem podpuszczki i soli kuchennej. Może być też urozmaicony ziołami lub przyprawami, zazwyczaj wykorzystywane są: pieprz, chili, bazylia, koperek, pietruszka, lubczyk, czarnuszka, czosnek niedźwiedzi, majeranek, kminek. Składniki te wzbogacają strukturę, smak i wygląd sera. Ciekawymi dodatkami są też czosnek, papryka, oliwki.

Zanim ser trafi na nasze stoły, po przygotowaniu serwatki i natarciu solą, produkt przechodzi przez jeden z trzech etapów leżakowania. Świeży dojrzewa od 2 do 4 dni, leżakowany ser swojski dojrzewa i leżakuje od 5 do 14 dni, a dojrzały swojski "leżakuje" powyżej 14 dni. Różnią się barwą (od kremowej przez słomkowo-żółtawą po żółtą), konsystencją i smakiem. Ser świeży jest łagodniejszy i śmietankowy, z kolei swojski leżakowany i dojrzały są bardziej słone, z nutą orzecha. Prawdziwy ser koryciński rozpoznamy przede wszystkim po charakterystycznym wzorku na powierzchni – karbowania związane są z cedzakami, w których jest wyrabiana masa.

Jabłka grójeckie

Sady grójeckie, nazywane największym sadem Europy, swoje początki miały za panowania królowej Bony. Władczyni słynęła z zamiłowania do ogrodnictwa i uprawy drzewek owocowych. Po roku 1578 i prawnych postanowieniach względem sadów, działalność ta znacznie rozwinęła się na terenach Grójecczyzny. Wśród drzewek dominowały jabłonie. Dla podkreślenia renomy i smaku grójeckich jabłek od 1958 roku obchodzi się Święto Kwitnących Jabłoni. Jabłka grójeckie to ponad 25 odmian. Ze względu na jakość gleby i warunki atmosferyczne są bardziej kwaśne, a jednocześnie bardziej rumiane niż okazy z innych rejonów Polski.

Olej rydzowy

Tłuszcz ten wytwarzany jest z nasion lnianki siewnej o charakterystycznej barwie, która przypomina kolor grzyba rydza. Jest klarowny z niewielką ilością osadu na dnie. Ma charakterystyczny posmak cebuli i gorczycy oraz wyraźny aromat. To, co jeszcze go wyróżnia, to długi termin przechowywania (zachowuje trwałość do pół roku od daty produkcji) i korzystne proporcje kwasów omega-3 do kwasów omega-6. Zawiera również cenne antyutleniacze, które wspomagają walkę z wolnymi rodnikami powodującymi rozwój komórek nowotworowych.

Miód kurpiowski

Co ciekawe, do produkcji tego miodu mogą być wykorzystywane jedynie konkretne trzy rasy pszczół i ich krzyżówki.

Słodki przysmak z pogranicza Mazowsza i Podlasia, czyli regionu zwanego Kurpiami, to miód nektarowy, wielokwiatowy. Produkowany jest na terenie niezurbanizowanym, dzięki czemu zyskuje na smaku i naturalnym składzie. Jest gęsty, płynny i dość lepki. Może być słomkowy lub brązowy z zielonymi refleksami widocznymi w świetle. Ta druga odmiana to znak, że w składzie znajdziemy także spadź. Co ciekawe, do produkcji tego miodu mogą być wykorzystywane jedynie konkretne trzy rasy pszczół i ich krzyżówki.

Bryndza podhalańska

Ser ten produkowany jest najczęściej z mleka owcy górskiej, czasami z domieszką mleka krowiego od rasy krowy czerwonej. I to właśnie ten surowiec wpływa na specyficzny i niepowtarzalny smak podhalańskiego wyrobu. Bryndzę mogą produkować tylko wybrane gospodarstwa, a ich działalność udokumentowana jest specjalnymi certyfikatami. Produkcja skupia się na kilku etapach – mleko najpierw zaprawiane jest podpuszczką i poddawane procesowi ścinania, następnie powstały skrzep rozbija się i oddziela serwatkę. Po procesie leżakowania i fermentowania ser kruszy się, a następnie miesza z solą. To właśnie ten dodatek sprawia, że ser jest mocno słony i charakterystyczny w smaku.
Kupując regionalne produkty, pamiętajmy o sprawdzeniu certyfikatów na etykiecie. Niestety, pomimo wielu obostrzeń nadal nie brakuje producentów, którzy podrabiają te najlepsze z przysmaków.

0

Domki dla lalek - zabawka i piękny dodatek do dziecięcego pokoju

0

W latach 90. każda dziewczynka marzyła o tym, by wolny czas spędzać w różowym salonie albo w różowej kuchni i jeździć różową windą. Oczywiście, razem z Barbie w wyjątkowym, różowym (nie mogło być inaczej!) domku dla długonogich lalek. Domek był obszerny i, co ciekawe, na tyle fascynujący, że jego wyrazisty kolor nie odstraszał nawet kilkuletnich chłopców, którzy z reguły gardzą "dziewczyńskimi” zabawkami. Zabawa była świetna i mogła trwać godzinami. Choć od tamtych czasów minęło ponad 20 lat, niewiele się zmieniło. Domki nadal są uwielbiane. Kochają je dziewczynki i ich bracia, a rodzice mogą się dzięki tej zabawce kreatywnie wyżyć – ktoś musi przecież domek złożyć, ktoś projektuje wnętrza, uzupełniając je meblami i dodatkami.

CZYTAJ DALEJ

Architektura nie musi być nudna. Zobacz, jak kusi kolorami!

0

Jednym z najbardziej znanych biurowców Gdańska jest Zieleniak. Budowla powstawała pod koniec lat 60. i wówczas pewnie robiła spore wrażenie. Zieleniak wyróżniał się na tle niskiej zabudowy Śródmieścia nie tylko wysokością, ale też barwą. Jak sama nazwa wskazuje, miał odcień żywej zieleni. Po 46 latach to jedno się nie zmieniło. Budynek nie należy do najpiękniejszych, ale ma swój urok i jest na tyle charakterystyczny, że stanowi orientacyjny punkt miasta. Co z innymi kolorowymi budynkami? Znaliście je? Widzieliście na własne oczy? Niektóre są bajeczne!

Shutterstock.com
Architektura nie musi być nudna. Zobacz, jak kusi kolorami!
CZYTAJ DALEJ