Facebook Instagram
Facebook Instagram
Partner:

Nie wysypiasz się? To wina smartfona

0

Nie pijesz już kawy i alkoholu. Zdrowiej się odżywiasz, coraz więcej ćwiczysz, wreszcie prowadzisz "regularny tryb życia". A jednak ciągle nie możesz się wyspać. Twój sen nie jest zdrowy. Jak to możliwe? Być może dlatego, że przed zaśnięciem sprawdzasz Facebooka, odpisujesz na maile, oglądasz śmieszny filmik na YouTube albo po prostu czytasz. Lektura przed snem pomaga zasnąć? Tak, ale nie jeśli tekst jest na ekranie monitora, smartfonu czy tabletu.

Shutterstock.com
Nie wysypiasz się? To wina smartfona

Właśnie te urządzenia - monitor, smartfon czy tablet - emitują tak zwane światło niebieskie. "Światło niebieskie najsilniej hamuje uwalnianie melatoniny, a dla mózgu jest sygnałem świtu, początku dnia", czytamy na portalu Psychiatria.mp.pl. Mówiąc w skrócie, oszukujemy mózg. Chcemy się kłaść, a tymczasem on ma wrażenie, że noc właśnie się kończy. I dlatego nie chce nam się spać, jesteśmy pobudzeni, gotowi do działania.

Zobacz koniecznie: Ruszył konkurs fotograficzny z odjechanymi nagrodami! Polub nasz profil i zgarnij fantastyczną kamerkę!

Detoks elektroniczny

To nie tylko efekt smartfonów czy ekranów komputera. Podobnie działają telewizory. Eksperci radzą więc, by na trzy godziny przed snem odstawić elektronikę. Wersja dla bardziej uzależnionych: przejść na tryb “offline” i “bez prądu” przynajmniej godzinę wcześniej. Zamiast tego lektura papierowej prasy lub książek, ewentualnie czytniki z ekranem e-papierowym. Oczywiście najlepiej bez podświetlania!

To cię też zainteresuje: Które drzwi sa najlepsze do sypialni? Sprawdziliśmy

Właściciele serwisów internetowych walczą o każdą sekundę, jaką spędzimy na ich portalu. Wiedzą doskonale, że sen jest ich wrogiem. A zdrowy sen - teoretycznie - zabiera dodatkowe trzy godziny z naszego dnia, potrzebne na odpoczynek od elektroniki. Dlatego chcą z tym walczyć. Jednym ze sposobów jest tak zwany tryb nocny - znajdziemy go np. na YouTube (w chwili pisania tekstu ciągle był w fazie testów) czy Twitterze. Jak działa? Po prostu ekran jest wówczas ciemny, czarny, nie męczy więc oczu. A przynajmniej nie aż tak bardzo, jak “zwykła” wersja.

W jednej z najnowszych aktualizacji Microsoft wprowadził tryb nocny do całego Windowsa 10. Można go włączyć, a domyślnie uruchamia się wieczorem o 21:00 i działa do 7:00 rano. Można też samemu ustawić godziny, a tryb nocny odpali się wówczas automatycznie. Nie trzeba o nim pamiętać.

Aplikacje z trybem nocnym

Wprowadzenie takiego trybu przez Microsoft nie dziwi, bo aplikacje oferujące tryb nocny cieszą się olbrzymią popularnością. Na komputerach jest to f.lux, na platformach mobilnych - Twilight. Twórcy tak opisują swój program:

"Filtruje niebieskie światło na twoim telefonie albo tablecie po zachodzie słońca i chroni oczy przy pomocy delikatnego i przyjemnego, czerwonego filtru. Intensywność filtru jest płynnie dopasowywana do cyklu aktywności słonecznej w oparciu o twoje lokalne czasy wschodu i zachodu słońca".

Jeśli nie chcecie korzystać z dodatkowych aplikacji, możecie pobawić się ustawieniami jasności ekranu i wieczorem mocniej go przyciemnić. Coraz więcej telefonów automatycznie dostosowuje jasność ekranu do światła, jakie jest w pomieszczeniu. Dzięki temu wieczorem ekran nie razi po oczach.

Są też bardziej analogowe metody. Można kupić bursztynowe okulary, które blokują dopływ niebieskiego światła do siatkówki. Są nawet soczewki pełniące podobne funkcje. Jeżeli nie chcecie rezygnować ze smartfonu w łóżku, warto rozważyć te metody. Tym bardziej jeśli poranne wstawanie to dla was męka.

0

Nowoczesne wyposażenie samochodu – kiedyś science fiction, dziś codzienność

0

Od czasu powstania pierwszych samochodów producenci starają się co chwilę wprowadzać nowe udogodnienia i nowoczesne rozwiązania. Jednak ostatnio największy rozwój możemy zaobserwować na polu elektronicznych dodatków, które mają ułatwić lub uprzyjemnić jazdę, ale też uczynić ją bezpieczniejszą. Jeszcze niedawno niektóre z tych rozwiązań mogły się wydawać futurystyczną wizją, a dziś są dostępne nawet w popularnych modelach.

Shutterstock.com
Nowoczesne wyposażenie samochodu – kiedyś science fiction, dziś codzienność
CZYTAJ DALEJ

Kobiece gadżety - przydadzą się w każdej torebce

0

Stosunkowo niewielkie, a mogą być bardzo przydatne. Oto gadżety, które zawsze warto ze sobą mieć.

CZYTAJ DALEJ