Facebook Instagram
Facebook Instagram
Partner:
relaks zdrowie technologie światło

Przez smartfony się nie wysypiasz. Dlaczego niebieskie światło jest twoim wrogiem?

0

Nie pijesz już kawy i alkoholu. Zdrowiej się odżywiasz, coraz więcej ćwiczysz, wreszcie prowadzisz "regularny tryb życia". A jednak ciągle nie możesz się wyspać. Twój sen nie jest zdrowy. Jak to możliwe? Być może dlatego, że przed zaśnięciem sprawdzasz Facebooka, odpisujesz na maile, oglądasz śmieszny filmik na YouTube albo po prostu czytasz. Lektura przed snem pomaga zasnąć? Tak, ale nie jeśli tekst jest na ekranie monitora, smartfonu czy tabletu.

Shutterstock.com
Przez smartfony się nie wysypiasz. Dlaczego niebieskie światło jest twoim wrogiem?

Właśnie te urządzenia - monitor, smartfon czy tablet - emitują tak zwane światło niebieskie. "Światło niebieskie najsilniej hamuje uwalnianie melatoniny, a dla mózgu jest sygnałem świtu, początku dnia", czytamy na portalu Psychiatria.mp.pl. Mówiąc w skrócie, oszukujemy mózg. Chcemy się kłaść, a tymczasem on ma wrażenie, że noc właśnie się kończy. I dlatego nie chce nam się spać, jesteśmy pobudzeni, gotowi do działania.

Zobacz koniecznie: Ruszył konkurs fotograficzny z odjechanymi nagrodami! Polub nasz profil i zgarnij fantastyczną kamerkę!

Detoks elektroniczny

To nie tylko efekt smartfonów czy ekranów komputera. Podobnie działają telewizory. Eksperci radzą więc, by na trzy godziny przed snem odstawić elektronikę. Wersja dla bardziej uzależnionych: przejść na tryb “offline” i “bez prądu” przynajmniej godzinę wcześniej. Zamiast tego lektura papierowej prasy lub książek, ewentualnie czytniki z ekranem e-papierowym. Oczywiście najlepiej bez podświetlania!

To cię też zainteresuje: Które drzwi sa najlepsze do sypialni? Sprawdziliśmy

Właściciele serwisów internetowych walczą o każdą sekundę, jaką spędzimy na ich portalu. Wiedzą doskonale, że sen jest ich wrogiem. A zdrowy sen - teoretycznie - zabiera dodatkowe trzy godziny z naszego dnia, potrzebne na odpoczynek od elektroniki. Dlatego chcą z tym walczyć. Jednym ze sposobów jest tak zwany tryb nocny - znajdziemy go np. na YouTube (w chwili pisania tekstu ciągle był w fazie testów) czy Twitterze. Jak działa? Po prostu ekran jest wówczas ciemny, czarny, nie męczy więc oczu. A przynajmniej nie aż tak bardzo, jak “zwykła” wersja.

W jednej z najnowszych aktualizacji Microsoft wprowadził tryb nocny do całego Windowsa 10. Można go włączyć, a domyślnie uruchamia się wieczorem o 21:00 i działa do 7:00 rano. Można też samemu ustawić godziny, a tryb nocny odpali się wówczas automatycznie. Nie trzeba o nim pamiętać.

Aplikacje z trybem nocnym

Wprowadzenie takiego trybu przez Microsoft nie dziwi, bo aplikacje oferujące tryb nocny cieszą się olbrzymią popularnością. Na komputerach jest to f.lux, na platformach mobilnych - Twilight. Twórcy tak opisują swój program:

"Filtruje niebieskie światło na twoim telefonie albo tablecie po zachodzie słońca i chroni oczy przy pomocy delikatnego i przyjemnego, czerwonego filtru. Intensywność filtru jest płynnie dopasowywana do cyklu aktywności słonecznej w oparciu o twoje lokalne czasy wschodu i zachodu słońca".

Jeśli nie chcecie korzystać z dodatkowych aplikacji, możecie pobawić się ustawieniami jasności ekranu i wieczorem mocniej go przyciemnić. Coraz więcej telefonów automatycznie dostosowuje jasność ekranu do światła, jakie jest w pomieszczeniu. Dzięki temu wieczorem ekran nie razi po oczach.

Są też bardziej analogowe metody. Można kupić bursztynowe okulary, które blokują dopływ niebieskiego światła do siatkówki. Są nawet soczewki pełniące podobne funkcje. Jeżeli nie chcecie rezygnować ze smartfonu w łóżku, warto rozważyć te metody. Tym bardziej jeśli poranne wstawanie to dla was męka.

0

kobieta technologie google doodle

Córka imigranta z Polski najbardziej wpływową kobietą w świecie technologii

0

Lubimy podbudowywać swoją narodową dumę stwierdzeniami, że gdyby nie jakiś Polak lub przynajmniej osoba mająca polskie korzenie, historia świata potoczyłaby się inaczej. Ale w przypadku Susan Wojcicki rzeczywiście jest w tym dużo racji - bez niej Google byłoby zupełnie inną firmą.

Shutterstock.com
Córka imigranta z Polski najbardziej wpływową kobietą w świecie technologii
CZYTAJ DALEJ
internet instagram facebook

Jak brzmi słowo roku 2016? Będziesz zdziwiony

0

Social media stopniowo zmieniają swój charakter. Facebook przestaje być jedynie platformą do komunikacji między znajomymi. Serwisy intensyfikują także walkę z fałszywymi informacjami. W lutym Google oficjalnie wprowadził Fact-Checking, narzędzie pozwalające weryfikować pojawiające się newsy.

Twin Design / shutterstock
Jak brzmi słowo roku 2016? Będziesz zdziwiony
CZYTAJ DALEJ