Facebook Instagram
Facebook Instagram
Partner:

Przeczytaj, przekaż dalej, poleć innym. Najciekawsze inicjatywy książkowe w Polsce

0

Czytamy mało, nie kupujemy książek, zapomnieliśmy o bibliotekach. Tym bardziej cieszą nietypowe akcje, które przybliżają nas do książek. Jest ich w Polsce bardzo dużo – oto najważniejsze z nich.

Shutterstock.com
Przeczytaj, przekaż dalej, poleć innym. Najciekawsze inicjatywy książkowe w Polsce

Ogłaszane co roku wyniki czytelnictwa wskazują, że grubo ponad połowa Polaków (w 2016 r. aż 63 proc.) nie przeczytała w ciągu ostatnich 12 miesięcy żadnej książki. U tych, którzy przeczytali, na podium znajdują się powieści H. Sienkiewicza i tzw. "twarze Greya" E.L. James. Taka sytuacja nie zmienia się od lat, mimo naprawdę ciekawych promocji, jakie oferuje nam rynek.

Nie pomagają ogólnopolskie kampanie promujące czytelnictwo ani nowe programy o książkach w mediach. Co jakiś czas dowiadujemy się o likwidacji kolejnego oddziału jakiejś biblioteki, o bibliotekach szkolnych nie mówiąc. Kłopoty przeżywają też wielkie sieciowe księgarnie, te mniejsze poddały się już kilka lat temu.

Aż trudno w to uwierzyć, biorąc udział w dorocznych targach książki organizowanych w większych miastach. Tylko w 2016 r. przez wypełnione książkami hale wystawiennicze w Krakowie przeszło 68 tys. osób, a sama impreza zgromadziła ponad 700 polskich autorów! Oczywiście tajemnicą wydawców pozostanie, jakie mieli dochody, ale na pewno nie można powiedzieć, że zainteresowanie książkami to zaledwie margines życia większości z nas.

Ostatnie lata obrodziły w wiele nieszablonowych akcji związanych z czytelnictwem. Wiele z nich zaplanowanych jest w najbliższych tygodniach.

Nocne czytanie

Już 3 czerwca odbędzie się trzecia edycja Nocy Bibliotek, podczas której aż 1300 bibliotek w kraju otworzy swoje drzwi przed nocnymi gośćmi. Szkoły i instytucje, które zgłosiły się do akcji, otrzymają pakiety materiałów edukacyjnych, które przydadzą się podczas imprezy. Będzie Flirt z Leśmianem – specjalna gra w karty z cytatami z poezji Bolesława Leśmiana, wiele książek do rozdania i wspólnego czytania. Organizatorzy liczą, że wieczorno-nocne odwiedziny w bibliotece zachęcą czytelników do korzystania z nich także w dzień. Inicjatywa bardzo się spodobała. W pierwszej edycji wzięło udział 600 placówek, w tym roku na stronie Nocy Bibliotek zarejestrowało się już dwa razy więcej placówek. W ubiegłym roku biblioteki odwiedziło kilkadziesiąt tysięcy ludzi.

Uwolnić książkę

"Uwolnij książki, dziel się z innymi radością czytania” to hasło tegorocznego Ogólnopolskiego Święta Wolnych Książek, które odbędzie się 13 czerwca. To już XIV edycja akcji, która angażuje szkoły, uczelnie, domy kultury i biblioteki. W całym kraju odbędą się happeningi, festyny, spotkania z autorami, debaty, konkursy i imprezy w plenerze. Organizatorzy akcji bookcrossingowych walczą o popularyzowanie czytelnictwa. Zachęcają do dzielenia się książkami, zostawiania ich innym w publicznych miejscach, oddawania do bibliotek, szpitali, świetlisk środowiskowych i schronisk dla bezdomnych.
Dzięki tym działaniom uwolniono już ponad 260 tys. książek, a w całym kraju funkcjonuje ponad 20 tys. półek bookcrossingowych. Na stronie internetowej bookcrossingu działa specjalna aplikacja, która ułatwia uwalnianie książek i odnajdywanie ich. Można tam śledzić obieg uwolnionych książek wśród czytelników. Uwalnianiu książek towarzyszą też akcje flash mob – wspólne i głośne czytanie w szkołach, w parkach i na skwerach.

Książki na rowerze i rikszy

Ludzie nie przychodzą wypożyczać książek do bibliotek? Biblioteki przyjdą do nich. Taka logika przyświeca kolejnym takim placówkom w Polsce, które decydują się w sezonie na obwoźne wypożyczanie. W Krakowie biblioteka na rowerze jeździ po mieście od kilku lat. Wypożyczenie książki jest bardzo proste, można ją oddać w dowolnym oddziale biblioteki albo bezpośrednio do rąk mobilnych bibliotekarzy, kiedy będę przejeżdżać następnym razem. Mobilne wypożyczalnie działają także w Poznaniu, gdzie książki rozwozi specjalnie przystosowana riksza. W Gdańsku od 2016 roku mobilna biblioteka dostarcza książki chorym i seniorom. Lotni bibliotekarze przywiozą i odwiozą książki, wystarczy tylko zamówić.

W parku i na skwerze

Pierwsza biblioteka na drzewie powstała w parku na Ursynowie. Jest nietypowa – zamiast półek ma dziuple w pniach drzew, które osłonięto szybami. Bardzo szybko polubili ją mieszkańcy, którzy nie tylko przychodzili po książki, ale też bardzo chętnie zostawiali na drzewie niepotrzebne już egzemplarze. Pomysł się spodobał – podobne biblioteczki stoją także w innych warszawskich parkach, m.in. na Bemowie.

Źródło: Ursynow.TV

Szafa z książkami stanęła w 2016 r. w jednym z parków w Nowej Hucie i od razu została "ogołocona” ze wszystkich pozycji. Jesienią straciła nawet drzwi, które zniszczyli wandale. Szafę szybko naprawiono i znowu można tam zostawić niepotrzebne już książki oraz zabrać inne. Można także posiedzieć z pożyczoną książką na ławce w jednej z parkowych alejek.

Feliks w Krakowie, Bookstop w Sopocie

W zeszłym roku Kraków wzbogacił się o pierwszy książkomat. Dostał on imię Feliks i dobre miejsce – na górnej płycie dworca autobusowego. Krakowskie wydawnictwo zapełnia go książkami, za które trzeba wprawdzie zapłacić, ale oferuje spore zniżki. Pomysłodawcy nie mają wątpliwości, że automat z takim asortymentem to maszyna pierwszej potrzeby dla podróżujących.

Książkomat Self Check stanął także na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Można tam oddać książkę pożyczoną z biblioteki. Jest bardzo użyteczny, szczególnie polubili go ci, którzy spóźniają się z oddawaniem książek do biblioteki i wstydzą spojrzeć w oczy paniom bibliotekarkom. Książkę trzeba położyć na specjalnej półce, a maszyna sama wciągnie ją do środka. Wrzucający dostanie specjalny wydruk potwierdzający zwrot książki.

Plażowanie z książką

Bookstop stoi przy głównym wejściu na molo w Sopocie. Można tam zostawić przeczytane już pozycje i zabrać coś nowego na spacer nad morze. W ubiegłym roku w Gdańsku sezonowe biblioteki ustawiono na terenach dziewięciu kąpielisk. O dobór pozycji zadbały Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna. Morze książek pojawiło się także na plaży w Jastarni. Trafiły one do specjalnej szafy w jednym z plażowych barów. Bardzo szybko pomysłem zainteresowali się turyści, z czasem zaczęli zostawiać własne książki, by przeczytali je inni. Miejmy nadzieję, że tak dobrze przyjęta inicjatywa będzie kontynuowana także w tym sezonie.

W Wieliszewie i Serocku latem zeszłego roku już po raz trzeci zorganizowano czytelnie na plaży, które szybko stały się atrakcją Jeziora Zegrzyńskiego. Dla wygody czytelników rozstawiono parasole i leżaki, a księgozbiór dobrano tak, by każdy znalazł coś dla siebie. Były klasyka, nowości wydawnicze i sporo pozycji dla najmłodszych. Aby ułatwić rodzicom spokojny relaks z książką, dzieciom wydzielono specjalny kącik zabaw.

Drugie Życie Książki

Bezpłatna akcja wymiany książek wrosła już na dobre w kulturalny pejzaż Krakowa. Jej organizatorzy z Krakowskiego Biura Festiwalowego od kilku lat namawiają krakowian do poszukania nowych właścicieli dla niepotrzebnych już tomów. Zasady są proste – można przynieść nie więcej niż 10 książek i dowolnie wymieniać na inne. Jest tylko jeden warunek: książki wydane przed 1995 rokiem można wymieniać tylko na inne, starsze. Podczas ubiegłorocznej edycji akcji padł rekord. 3 500 krakowian wymieniło w sumie 16 000 książek. Akcje organizowane są co miesiąc, najbliższa zaplanowana została na 21 maja. Ciekawie zapowiada się także specjalna edycja akcji, która odbędzie się 3 czerwca w ramach Nocy Bibliotek.

0

Otwórz się na świat - Rob$on

0

Introwertyzm jako cecha charakteru niewątpliwie wpływa na naszą otwartość na nowe doświadczenia. Czy jednak jest to negatywna cecha? Odpowiada znany vloger Rob$on.

Youtube.com
Otwórz się na świat - Rob$on
CZYTAJ DALEJ

Trendy ślubne 2017

0

Każdy sezon weselny niesie ze sobą nowe pomysły i trendy. Niektóre z nich inspirowane są stylem retro, inne popularnością danego miejsca, a niektóre przewijają się już od lat i są jedynie trochę unowocześniane. Co króluje w 2017 roku?

CZYTAJ DALEJ