Facebook Instagram
Facebook Instagram
Partner:

Polak w kuchni – czy lubimy eksperymenty i potrawy ze świata?

0

Polska kuchnia to tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie. To potrawy, które łączą w sobie staropolskie zasady gotowania i cechy charakterystyczne dań od naszych sąsiadów. To, jak dziś wygląda zawartość polskich garnków, jest bowiem efektem przenikania się kultur, ale również zmian naszych przyzwyczajeń. Biorąc pod uwagę przywiązanie do kuchni prababci, a jednocześnie tak wiele czynników zewnętrznych, warto zadać pytanie: czy Polacy są otwarci na nowe smaki - często z najodleglejszych krańców świata?

Shutterstock.com
Polak w kuchni – czy lubimy eksperymenty i potrawy ze świata?

Twój dom, twój smak

W jadłospisie naszych przodków dominowały warzywa i kasze. Mięsa - wołowina, dziczyzna czy drób - pojawiały się na stołach jedynie od święta. I takie jadło doskonale pamiętają nasze prababcie i babcie. W książkach kucharskich z tamtego czasu nie brakuje jednogarnkowych propozycji pełnych bulw, kasz i polskich ziół. Z kolei na święta czy uroczystości rodzinne zgodnie ze zwyczajem przygotowywano pieczone ptactwo lub dziczyznę. Dziś tendencja ta odwróciła się i regularnie jadamy czerwone oraz białe mięso, zapominając niestety o cennych ziarnach, strączkach, warzywach kapustnych i korzeniowych. Źródeł tych przyzwyczajeń szukać można przede wszystkim w zachowaniu gospodyń.

To w domu rodzinnym poznajemy smaki regionalne i ogólnopolskie. Panie domu, które są tradycjonalistkami, obracać się będą wokół klasycznych zestawów obiadowych (zupa i drugie danie), kompotów i podwieczorków. Z kolei gospodynie, które lubią nowinki, na śniadanie jadają smoothie bowls i zastępują syte obiady lunchami.

Quinoa kontra kasza gryczana

Dobrze znane produkty, które bez problemu znajdziemy w większości polskich kuchni, od kilku sezonów muszą stawić czoła mocnej konkurencji zamienników z kuchni świata. Zjawisko to szczególnie widoczne jest na półkach ze zdrową żywnością. Polskie orzechy laskowe czy macadamia? Kasza gryczana, a może quinoa, czyli komosa ryżowa? Jagody goji czy żurawina? Na te pytania odpowiedzieć musi sobie niejeden fan produktów, które korzystanie wpływają na nasz organizm.

Jak łatwo zaobserwować w kanałach social media popularnych trenerek, jak Anna Lewandowska czy Ewa Chodakowska, spirulina, korzeń maca i wspomniane wcześniej alternatywy to smakołyki chętnie i coraz częściej obecne w jadłospisie Polek i Polaków. Uczymy się z nich przygotowywać zdrowe śniadania oraz przekąski, a potem chwalimy się nimi na Instagramie czy innych platformach społecznościowych. Naprzeciw tej modzie wychodzą także producenci i to właśnie w dyskontach bez problemu możemy kupić ulubione przysmaki znane jeszcze do niedawna jedynie na Zachodzie.

Pizza przy stodole

Coraz chętniej sięgamy też po potrawy z kuchni świata – nawet w małych miejscowościach znajdziemy pizzerię czy kebab. To dwie potrawy, które mają najmocniejszy wpływ na podniebienia Polaków. Turecki specjał czy włoski placek dostosowujemy jednak do naszych preferencji smakowych. Pizzę polewamy bowiem ketchupem, a w ramach dodatku decydujemy się na kukurydzę, ananasa oraz kawałki kurczaka, co byłoby nie do zaakceptowania dla prawdziwej włoskiej mammy czy rodowitego Włocha. Podobnie w kwestii kebabów – klasyczna baranina przegrywa zazwyczaj z mięsem drobiowym, a proporcje poszczególnych składników, jak bułka, sos i surówki mogłyby wprawić niejednego Turka w osłupienie. Z drugiej strony coraz więcej podróżujemy i chętnie poznajemy nowe smaki. Doceniając smak świeżych owoców morza z domowym makaronem czy kokosowego nektaru prosto z palmy, powoli rezygnujemy z polskich interpretacji kuchni świata.

Umacniając świadomość własnych przyzwyczajeń w kuchni i dań charakterystycznych dla Polaków, mamy coraz większy szacunek do kuchni orientalnej, krajów Basenu Morza Śródziemnego czy afrykańskiej. Eksperymentujemy z rozwagą, pamiętając o tym, czego uczyły nas w kuchni babcie, ale coraz większy apetyt mamy na aromaty i smaki z krańców ziemi.

0

Kolory, które poprawiają samopoczucie

0

Psychologia kolorów odgrywa dużą rolę w naszym codziennym życiu. Nie od dziś wiadomo na przykład, że barwy ścian mocno wpływają na nastrój, a nawet kondycję fizyczną domowników. Szczególnie istotne znaczenie mają w pomieszczeniach przeznaczonych na odpoczynek i sen.

CZYTAJ DALEJ

Kalina Jędrusik - polska Marilyn Monroe

0

Przez PRL-owską prasę okrzyknięta "Wielką Gorszycielką”, "demonem zmysłów”, a nawet "uosobieniem skondensowanego seksu”. Miejska legenda głosi, że kiedy pojawiała się w "Kabarecie Starszych Panów", Władysław Gomułka wściekle ciskał kapciem w telewizor. Choć prawdziwość tej historii obalono po latach, świetnie ilustruje ona sposób myślenia o Kalinie Jędrusik.

East News
Kalina Jędrusik - polska Marilyn Monroe
CZYTAJ DALEJ