Facebook Instagram
Facebook Instagram
Partner:

Polacy coraz chętniej inwestują w sztukę

0

Z raportu KPMG „Rynek dóbr luksusowych 2016” wynika, że 18 proc. osób o dochodach przekraczających 20 tys. zł brutto inwestuje w sztukę, a kolejne 36 proc. planuje to w najbliższej przyszłości. Największym zainteresowaniem rodaków cieszy się sztuka współczesna, zwłaszcza malarstwo i rysunek. Popularność zyskują również prace związane z iluzją optyczną oraz z okresu międzywojennego.

Shutterstock.com
Polacy coraz chętniej inwestują w sztukę

Wartość rynku aukcyjnego dzieł sztuki w Polsce przekracza 100 mln zł. Średnio zyski przy 20-letnim okresie inwestycji przekraczają 10 proc., a na niektórych artystach sięgają nawet kilku tysięcy procent. – Zainteresowanie Polaków inwestycjami w dzieła sztuki jest coraz większe. Społeczeństwo jest coraz bogatsze, zaczynamy zaspokajać nie tylko podstawowe materialne potrzeby, ale też zwracamy się w stronę kultury. Inwestorzy szukają alternatywnych sposobów na lokowanie środków finansowych, choćby ze względu na słabość giełdy – ocenia Ewa Szok, prezes zarządu Domu Aukcyjnego Libra.

Zdecydowanie w Polsce bardzo popularna jest geometria, abstrakcja i tzw. op-art, czyli trend związany z iluzją optyczną.

– Jako inwestycję polecamy dzieła klasyków awangardy, uznanych artystów z XX i XXI wieku. Pod względem techniki najpopularniejsze są obrazy, przede wszystkim dlatego, że najłatwiej je wyeksponować, przechowywać, są łatwiejsze niż prace wideo, rzeźba czy inne techniki. Ciekawym trendem są też prace na papierze i fotografie – podkreśla Ewa Szok.
Raport „Rynek sztuki 2016” wskazuje, że polscy inwestorzy najchętniej kupują dzieła twórców z przełomu XIX i XX wieku, jednak w ubiegłym roku większość z 10 najdroższych dzieł to sztuka nowoczesna współczesna. Rekordową cenę zanotował „Detal” Romana Opałki, z roku na rok chętniej kupowane są prace Wojciecha Fangora (trzy w dziesiątce najdroższych dzieł), prekursora malarstwa iluzjonistycznego. W ubiegłym roku za jego obraz zapłacono 1,2 mln zł, w tym roku padł kolejny rekord – na aukcji w Londynie obraz „NJ15” sprzedano za ponad 2 mln zł.

– Zdecydowanie w Polsce bardzo popularna jest geometria, abstrakcja i tzw. op-art, czyli trend związany z iluzją optyczną. Najbardziej poszukiwane i cenione nazwiska w ostatnim czasie to m.in. Wojciech Fangor i Ryszard Winiarski. Bardzo szybko rosną też ceny prac Ryszarda Winiarskiego. Ma to związek między innymi z jego wystawami w Fundacji Spectra – wymienia Szok.

Coraz większe zainteresowanie sztuką przekłada się na liczbę domów aukcyjnych, a także organizowanych aukcji. O ile w ostatnich latach liczba takich wydarzeń nie przekraczała 180, o tyle już w 2015 roku sięgnęła 240. W 2016 roku mogło ich być 280 (dane Artinfo).

– Koncentrujemy się przede wszystkim na klasykach awangardy XX i XXI wieku, na artystach uznanych, z dorobkiem wystawowym, z dobrym wykształceniem, reprodukowanych i opisanych. Moim zdaniem najbardziej niedoszacowanym trendem, jeśli chodzi o wartość finansową, są właśnie klasycy z XX wieku – zapowiada prezes Domu Aukcyjnego Libra.

0

Te piosenki zabiorą cię w Kosmos!

0

Kosmos fascynuje człowieka od wieków. I chociaż od pierwszych rozważań starożytnych Greków ludzkość przeszła do realnych kosmicznych podbojów, wszechświat nadal inspiruje artystów wszelkich kultur. Od lat z poetyki Kosmosu czerpie kultura najbarwniejsza – popkultura, dla której to, co ponad naszymi głowami, jest punktem wyjścia do tworzenia obrazów i dźwięków towarzyszących nam na co dzień.

CZYTAJ DALEJ

Śladami popularnych seriali. Co i gdzie trzeba zobaczyć?

0

Jeśli jesteście fanami seriali, bez względu na to, czy oglądacie produkcje polskie, czy amerykańskie hity, na pewno zastanawialiście się nad podróżą w miejsca bliskie ulubionym bohaterom. Czy warto spakować plecak i jechać śladem Janosika albo agenta Coopera?

CZYTAJ DALEJ