Facebook Instagram
Facebook Instagram
Partner:

Planujesz letnie malowanie? Zobacz, jakie kolory wybrać

0

Od wielu lat nie odświeżałeś ścian? Opatrzyły ci się kolory, które otaczają cię na co dzień? Nie możesz już znieść nudnej deweloperskiej bieli? Letnie malowanie to świetny pomysł na urozmaicenie w domu – nowa aranżacja poprawi ci samopoczucie, doda energii do działania i zainspiruje do zmian również w innych sferach życia. Opłaca się jednak do niego porządnie przygotować, biorąc pod uwagę głos specjalistów i przestrzegając kilku podstawowych zasad.

Sherwin Williams
Planujesz letnie malowanie? Zobacz, jakie kolory wybrać

Warto poświęcić więcej czasu na wybór zarówno rodzaju, jak i koloru farby, aby upewnić się, że końcowy efekt sprawi nam satysfakcję. Nie decyduj o kolorach wyłącznie po obejrzeniu ich na komputerze czy smartfonie – różne ekrany różnie oddają barwy, wszystkie też nieco je przekłamują. Możesz oczywiście dokonać wstępnej selekcji w internecie, ale zawsze warto również obejrzeć kolory na próbnikach, najlepiej przykładając je do ścian w domu – pamiętając jednocześnie, że pomalowana większa powierzchnia będzie sprawiała wrażenie ciemniejszej niż mały fragment koloru na wzorniku. Na nasze postrzeganie barw największy wpływ ma oświetlenie – dana farba inaczej będzie zatem wyglądała rozświetlona zachodzącym słońcem, a inaczej białą jarzeniówką w markecie budowlanym. Trzeba to wziąć pod uwagę!

Źródło: Sherwin Williams

Wybierając kolory, musimy również wziąć pod uwagę funkcję i przestronność pomieszczenia, a także temperament domowników. Jasne i ciepłe barwy poszerzają optycznie wnętrze, a ciepłe i zimne – zwężają. Im mniej światła wpada przez okna, tym kolor powinien być jaśniejszy. Jeśli mamy w mieszkaniu salon z aneksem kuchennym, możemy pomyśleć o wyróżnieniu poszczególnych stref za pomocą różnych kolorów. Kontrastujące ze sobą barwy ożywiają wnętrze i wprowadzają dynamikę, pobudzając do działania. Warto również zatroszczyć się o to, żeby meble kolorystycznie nie zlewały się ze ścianami – wnętrze zdecydowanie straci wtedy na atrakcyjności. Aby się nie pogubić, trzeba podejść do tematu w sposób systematyczny, dokonując metodycznego przeglądu domu.

Źródło: Nancy Taylor Lynch Interior Design

Zarówno dom, jak i mieszkanie to jedna całość – nie należy zatem myśleć o każdym pomieszczeniu z osobna. Jeżeli zdecydujesz się na użycie różnych barw w różnych pokojach, to pamiętaj, że przejścia pomiędzy nimi powinny być możliwie harmonijne i płynne, inaczej możesz mieć poczucie chaosu kolorystycznego. Specjaliści zalecają, aby cały dom pomalować farbami z jednej palety kolorystycznej – w ten sposób unikniemy błędów i ułatwimy sobie wybór.


Szukając inspiracji, można wziąć pod uwagę wskazania Instytutu Kolorów Pantone – ogłosił on niedawno zestaw trendów kolorystycznych, które będą modne w 2018 roku. Nastąpić ma stopniowo odwrót od pasteli w kierunku barw metalicznych i opalizujących, które bardziej pasują do intensywnego trybu życia. Na topie mają być również kolory egzotyczne, które wypierają popularne do niedawna stonowane beże i szarości.

Źródło: Pantone

Eksperci instytutu przygotowali osiem palet kolorystycznych, które mają podbić nasze serca w przyszłym roku. Dominują w nich odważne połączenia barw – na przykład odcieni błękitnych i pomarańczowych, różnorodnych zieleni czy żółci. Modne mają być także róże, czerwienie i fiolety. Decydując się na gotowe palety odcieni i rozwiązania kolorystyczne, oszczędzamy nie tylko czas, ale także minimalizujemy ryzyko popełnienia błędu.

To też cię zainteresuje: Jak dobrać drzwi do koloru podłogi?

Rozważając wszystkie specjalistyczne zasady i przestrogi ekspertów, pamiętajmy jednocześnie, że to my mamy się czuć dobrze w naszym domu. Pozwólmy zatem dojść do głosu również naszym własnym intuicjom i gustom. Subiektywne i indywidualne odczucie koloru jest bowiem również ważne jak psychologiczne i optyczne przykazania.

0

W szumie komunikacyjnym otwartość nie znika

0

Artur Pęksyk, dyrektor marketingu PORTA, odnosząc się do najnowszych badań opisujących polską otwartość, przyznaje: - Dzisiaj we wszechobecnym szumie komunikacyjnym mogłoby się wydawać, że nie jesteśmy otwarci. Okazuje się jednak, że większość Polaków deklaruje otwartość. A skoro mamy taką deklarację, to jest o czym rozmawiać. To początek dyskusji o naszym otwieraniu się na nowe możliwości.

Youtube.com
W szumie komunikacyjnym otwartość nie znika
CZYTAJ DALEJ

Najpiękniejsze miejsca na majówkę w Polsce. Aż się roi od zabytków

0

Żeby wypocząć w majówkę, wcale nie trzeba wybierać się w dalekie, ciepłe kraje. Polska również ma wiele do zaoferowania. Niezwykłe zamki i twierdze w otoczeniu dzikiej przyrody to prawdziwa gratka dla tych, którzy lubią przygodę z nutą tajemnicy. Nasze propozycje nie zawiodą cię nawet w brzydką pogodę.

Shutterstock.com
Najpiękniejsze miejsca na majówkę w Polsce. Aż się roi od zabytków
CZYTAJ DALEJ