Facebook Instagram
Facebook Instagram
Partner:

Ogród wertykalny – zielona ściana w mieszkaniu

0

Może się wydawać, że to przejściowa moda. Jednak ogrody wertykalne dają nie tylko designerski efekt na ścianie, ale też możliwość prowadzenia upraw nawet na małym metrażu.

Wertykalni.pl
Ogród wertykalny – zielona ściana w mieszkaniu

Sadzonki roślin wkomponowane w ścianę to sposób na oczyszczenie powietrza i polepszenie mikroklimatu w domu. Ich zalety powinni docenić zwłaszcza mieszkańcy miast. Ogród wertykalny to także propozycja dla tych, którzy nie mogą sobie pozwolić na sadzenie roślin w pojemnikach na parapetach lub półkach, gdyż zajmują tam zbyt dużo cennego miejsca. Jest to zatem dobra propozycja dla właścicieli kawalerek i małych mieszkań. Warto też rozważyć założenie ogrodu wertykalnego, gdy szukasz oryginalnego sposobu na wykończenie ściany w salonie lub sypialni.

Koncepcja wiszącego ogrodu

Zielona ściana, czyli ogród wertykalny, składa się z ramy, miejsc na rośliny, systemu automatycznego nawadniania oraz ewentualnie z dodatkowego oświetlenia. Kształt i forma ramy mogą być dowolne. Do wyjątkowo spektakularnych należą zielone ściany wolno stojące, tworzące w otwartej przestrzeni przepierzenia lub ruchome moduły.
Najlepszym miejscem do usytuowania ogrodu będzie takie z dostatecznym dostępem światła dziennego. Ramę przymocowuje się do ściany. Konieczne jest wykonanie izolacji, aby instalacja wodna nie przeciekała. Rośliny wprost z doniczek wystarczy włożyć do pojemników z tworzywa sztucznego usytuowanych w ramie lub do kieszeni ze specjalnej syntetycznej maty. Instalacja z cienkich rurek stworzy hydroponiczny, samoobsługowy system podlewania z wbudowaną pompą. Konieczny jest jedynie dostęp do gniazda zasilającego, by uruchomić nawodnienie i ewentualnie podłączyć oświetlenie, gdy brak dostępu światła dziennego. Korzysta się wówczas ze źródeł energooszczędnych, takich jak metahalogeny, świetlówki lub diody LED.
Stosując odpowiednie rośliny i zapewniając im odpowiednią pielęgnację, zyskuje się nie tylko żywą ozdobę, ale również dekoracyjny element wyciszający we wnętrzu. Sadzonki stworzą prywatną fabrykę tlenu.

Wybór roślin

Sadzonki wymagają nie tylko podlewania, ale również regularnego nawożenia oraz przycinania.

W ogrodzie wertykalnym można hodować rośliny tropikalne, tradycyjne doniczkowe, sezonowe lub zioła. Nadają się do tego zarówno sadzonki zielone, kwitnące, jak i wiszące oraz pnącza. Najlepsze będą gatunki dobrze rosnące w niedużych pojemnikach i o ograniczonej bryle korzeniowej. Na 1 m2 ściany można umieścić około 25 sadzonek.
Zielone ściany najczęściej tworzy się, komponując ze sobą takie rośliny jak skrzydłokwiat, anturium, zanokcica, ctenanthe, kalatea, zielistka, maranta, epipremnum, filodendron, eszynantus, zroślicha, pilea i peperomia. Sadzonki wymagają nie tylko podlewania, ale również regularnego nawożenia oraz przycinania.

Rośliny stabilizowane

Do wyjątkowo oryginalnych rozwiązań można zaliczyć kompozycje z roślin stabilizowanych, najczęściej mchów, porostów, traw i paproci. Są one niewymagające, będą dobrze się czuły zarówno w miejscu zacienionym, jak i w warunkach skąpego nawadniania. Do ich utrzymania wystarczy podwyższona wilgotność powietrza, która również sprzyja mieszkańcom domu. Stabilizacja roślin polega na ich „zabalsamowaniu” roztworem z gliceryną, dzięki czemu nie zmienią one wyglądu przez 10 lat. Proces ich rozwoju zostaje w ten sposób zatrzymany. Nienaganny wygląd i kolor zapewnia im wilgoć pobierana z powietrza. Proces stabilizacji jest bezpieczny dla ludzi i środowiska.

0

Mięta jesienią? Ten kolor nie wychodzi z mody

0

Jesień – niektórzy ją kochają za długie wieczory przy książce i akompaniamencie deszczu, inni nienawidzą za brak słońca i… akompaniament deszczu. Idealnym sposobem na obłaskawienie paskudnej pogody może być remont. Nie musi być wielki, nie musi być straszny, nie musi być przeprowadzany w tumanach kurzu...

Mięta jesienią? Ten kolor nie wychodzi z mody! Fot. Houzz
Mięta jesienią? Ten kolor nie wychodzi z mody
CZYTAJ DALEJ

Wnętrza w stylu Westeros. Dom gotowy na kolejny sezon "Gry o tron"

0

"Gra o tron", czyli bijący rekordy popularności serial, powrócił na mały ekran 17 lipca. Przez sześć lat emisji doczekał się milionów fanów, którzy oprócz uwielbienia dla telewizyjnej produkcji kochają równie mocno serię książek o tym samym tytule Georga R.R. Martina. Moda na "Grę o tron" przeniosła się również do świata wnętrz – coraz więcej miłośników produkcji chce mieszkać tak jak ich ulubieni bohaterowie z nieistniejącej krainy Westeros.

Alexandra Fedorova Design
Wnętrza w stylu Westeros. Dom gotowy na kolejny sezon "Gry o tron"
CZYTAJ DALEJ