Facebook Instagram
Facebook Instagram
Partner:

Obiad z nieznajomymi? Nowy pomysł na zwiedzanie świata

0

Gdzie w Krakowie można zjeść domowy polski obiad albo najbardziej wymyślne koreańskie danie, a przy okazji zdobyć nowych znajomych? Choć restauracji są setki, nie zapewnią nikomu fajnego towarzystwa. Popularność zdobywa domowe gotowanie.

Shutterstock.com
Obiad z nieznajomymi? Nowy pomysł na zwiedzanie świata

Idea Marty Bradshaw jest bardzo prosta. Cudzoziemcy chcieliby nie tylko zwiedzać zabytki i jeść w knajpach, ale też poznawać Polaków, zobaczyć, jak mieszkają, porozmawiać o ich codziennym życiu. Polacy coraz bardziej otwierają się na orientalne smaki, a nie zawsze mogą sobie pozwolić na podróże w odległe zakątki świata. Domowy obiad dla nieznajomych, którzy przy stole bardzo szybko stają się znajomymi, jest doskonałym sposobem na zrealizowanie tych potrzeb. Kuchnia zawsze łączyła ludzi, a wspólny posiłek był świetnym pretekstem do poznawania ich zwyczajów i codzienności.

Bliski kontakt z nieznajomym

W miastach turystycznych, szczególnie w sezonie, nie jest łatwo nawiązać bliższy kontakt z nieznajomymi. Do restauracji przychodzą zwykle ludzie, którzy już się znają. Nagabywanie obcych często przyjmowane jest z nieufnością i dla wielu osób krępujące. Kolacja u nieznajomych, na której nikt nie czuje się intruzem, pomaga przełamywać bariery i zawierać bardziej nieformalne więzi.

– To działa trochę jak BlaBlaCar – tłumaczy pomysłodawczyni portalu eateway.com. Ludzie muszą mieć odwagę, by zdecydować się na wielokilometrową podróż z nieznajomym kierowcą. Tutaj muszą zaufać, że za zapłacone pieniądze dostaną posiłek, który ich zadowoli, i fajną, domową atmosferę przy stole. W budowaniu zaufania pomaga system rekomendacji. Na stronie można poczytać opinie innych osób, które już korzystały z danej oferty, właścicielka dba, by gotowali naprawdę sprawdzeni domowi kucharze.

Aplikacja kojarzy osoby, które z przyjemnością ugotują dla innych i chętnie podzielą się tym z nieznajomymi. Kolacje odbywają się w domu gospodarzy. Można przy okazji zobaczyć jak żyją, czym się interesują, jak łączą smaki i tradycje różnych kuchni. Wszyscy wkładają w to serce, gotują tak jak dla swoich bliskich.

Poznawanie świata od kuchni

Marta Bradshow uwielbia gotować i poznawać świat od kuchni. Urodziła się w Krakowie, z wykształcenia jest rzeźbiarką, przez kilka lat wydawała anglojęzyczne pismo "Krakow Post". Pomysł stworzenia platformy internetowej, będącej społecznością ludzi, których łączy miłość do dobrej kuchni, narodził się spontanicznie podczas podróży po Polsce. Ona i jej partner Mark mieli ogromne kłopoty, by zjeść zwyczajny domowy posiłek. Postanowili zrobić coś, by ułatwić to innym turystom.

Zobacz koniecznie: **Zapomniane smaki Polski**

Nowy pomysł przećwiczyli na sobie. Pierwszą kolację Marta zorganizowała we własnym mieszkaniu, ogłaszając to w serwisie turystycznym. Zainteresowanie przerosło ich wyobrażenia. 20 chętnych znalazło się natychmiast, trzeba było zrobić dwie tury kolacji, by nikt nie został głodny. Potem do grona kucharzy zaczęli dochodzić coraz ciekawsi ludzie – mieszkający w Krakowie Afrykańczycy, Azjaci, Europejczycy, mieszane małżeństwa, emeryci, studenci. Wszystkich połączyła pasja gotowania dla innych i poznawania świata. Od samego początku Marta przygotowuje polskie kolacje we środy, na których gościła już ponad 600 osób z całego świata.

Przyjazny klimat do domowego gotowania

Eataway zrzesza już ponad pół tysiąca kucharzy, z platformy skorzystało kilka tysięcy ludzi. Chętni mogą wybierać między daniami polskimi, regionalnymi, wegańskimi czy bezglutenowymi. Część kucharzy to obcokrajowcy, co umożliwia poznanie innych kultur i wypróbowanie specjałów z różnych części świata. Na posiłki można umawiać się już w ponad 70 miastach na całym świecie. Portal działa prężnie nie tylko w Polsce, przetłumaczono go na 18 języków.

Marzeniem pomysłodawczyni jest nie tylko ekspansja w świat, ale także stworzenie przyjaznego klimatu do domowego gotowania międzysąsiedzkiego, w najbliższym otoczeniu. Jeśli ktoś nie jest gotowy na kolację z nieznajomymi, aplikacja umożliwia zamówienie potraw na wynos. Można ustalić termin z gospodarzami, zarezerwować kolację dla kilku osób, zapłacić przelewem albo na miejscu.

W Krakowie, gdzie narodziła się idea domowego gotowania, przybywa wydarzeń odbywających się za pośrednictwem portalu. To cykliczne kolacje indyjskie, koreańskie czy polskie. Ceny za kilkudaniowy posiłek są bardzo różne, zależą od ilości potraw i kosztu składników, można jednak wybrać menu na każdą kieszeń. Najlepszą rekomendacją jest to, że uczestnicy wracają, rezerwując kolacje u tych samych gospodarzy, albo w domach z zupełnie inną kuchnią.

Przyjaźnie przy stole

Jak tłumaczy Marta Bradshaw, spontaniczne kolacje mają wyjątkowy charakter. Przy jednym stole siadają ludzie, którzy w normalnym świecie nigdy by się nie spotkali – wiekowi seniorzy i bardzo młodzi ludzie, turyści i miejscowi, rozmowy prowadzone są w wielu językach albo na migi. Jest wiele przypadków, kiedy obcy sobie wcześniej ludzie zaprzyjaźniają się, zaczynają spotykać, dzielą przydatnymi informacjami.

Przy okazji to doskonała promocja Polski – rozmowy, jak to przy stole, dotyczą codziennego życia, cen, pracy, nauki. To propozycja dla ludzi otwartych na świat i innych ludzi.

0

Chcesz spać jak dziecko? Zrezygnuj ze smartfonu w sypialni

3

Niektórzy badacze twierdzą, że kłopoty ze snem i niewyspaniem wynikają z tego, że ludzie żyją w niewłaściwej dla nich… strefie czasowej. Można pocieszać się tym, że byłoby lepiej, gdybyśmy mieszkali np. w Australii, ale lepiej zmienić coś w swoim otoczeniu. Na przykład zrezygnować z gadżetów w sypialni - to nie mit, że nam szkodzą.

Korzystanie z elektroniki nie pozwala spać. To nie mit! Fot. Shutterstock
Chcesz spać jak dziecko? Zrezygnuj ze smartfonu w sypialni
CZYTAJ DALEJ

Kim była Simona Kossak?

0

Profesor nauk leśnych, kobiecy dobry duch Puszczy Białowieskiej, charyzmatyczna obrończyni przyrody, kontestatorka. Skąd się wzięła ta wyjątkowa kobieta w sercu najstarszego lasu Europy?

Lech wilczek / Wydawnictwo Literackie
Kim była Simona Kossak?
CZYTAJ DALEJ