Facebook Instagram
Facebook Instagram
Partner:

Najbardziej "zielone" miasto świata. Drzewa są wszędzie, nawet na budynkach

12

Nie da się temu zaprzeczyć: działalność człowieka niszczy planetę. Globalne ocieplenie, smog, wycinka lasów - lista przewinień ludzkości jest niestety spora. Są jednak pomysły, by spróbować ocalić Ziemię. Jedno z najbardziej efektownych rozwiązań powstaje w Chinach.

Materiały prasowe
Najbardziej "zielone" miasto świata. Drzewa są wszędzie, nawet na budynkach

Włodarze miast coraz częściej zwracają uwagę na to, że mieszkańcy domagają się zieleni. Powstają nowe parki, na osiedlach sadzi się drzewa. To krok w dobrą stronę, ale… tylko kroczek. Przynajmniej tak widzi to grupa Stefano Boeri Architetti, która zaprojektowała całe zielone miasto. Ekologiczne, zdrowe, samowystarczalne. Futurystyczne “leśne miasto” powstaje w Chinach, w Liuzhou. Planowany koniec budowy to 2020 rok.


Nie będzie to metropolia - według szacunków w miasteczku zamieszka 30 tys. mieszkańców. Czemu nie więcej? Zapewne dlatego, że olbrzymią część powierzchni zajmie roślinność. Mowa tu o milionie roślin w stu gatunkach i 40 tys. drzew! Szczególnie imponująco wygląda to na grafikach koncepcyjnych z lotu ptaka - 175-hektarowy teren niemal w całości pokryty jest zielenią. Nawet wieżowce pełne są drzew i roślin.

Pomysł na takie bloki mieszkalne grupa Stefano Boeri Architetti zrealizowała już wcześniej, w Mediolanie. "Vertical Forest” to dwa wieżowce, na balkonach których zasadzono drzewa. A właściwie pełnoprawny las, skoro łącznie znajduje się tam 900 drzew różnych gatunków (o wysokościach 3, 6 i 9 metrów) oraz 20 tys. krzewów i innej roślinności. Gdyby posadzić je pionowo, uzyskalibyśmy 20 tys. metrów kwadratowych lasu! Brzmi imponująco, ale jak widać, był to tylko wstęp do znacznie większej i ambitniejszej idei, jaką jest chińskie “Forest City”. W tym mieście każdy budynek pokryty będzie roślinnością. A co za tym idzie, ich wygląd różnić się będzie zależnie od pory roku.

To nie sztuka dla sztuki. W pierwszym roku swojego istnienia “Forest City” ma zaabsorbować prawie 10 tys. ton dwutlenku węgla i 57 ton zanieczyszczeń z powietrza, produkując przy tym 900 ton tlenu. Powietrze w mieście i okolicach ma być czystsze i lepszej jakości. Oprócz tego zmniejszy się średnia temperatura powietrza. Nie wolno też zapominać o zwiększonej różnorodności biologicznej w regionie.

Rzecz jasna “Forest City” nie będzie miastem wyłącznie dla rolników czy ekologicznych fanatyków, którzy na zielonych straganach będą sprzedawać warzywa i wegańskie pasztety. To ma być miasto jak każde inne - ze strefami handlowymi, biurami, hotelami szkołami, szpitalami. Tyle że będzie samowystarczalne, czerpiąc energię ze źródeł odnawialnych – geotermalnej czy słonecznej.

Nie ujrzymy w nim tylko jednego: samochodów spalinowych. Wstęp będą miały wyłącznie auta w pełni elektryczne.

Całość brzmi mocno rewolucyjnie, wręcz utopijnie. Ale czy jeszcze kilka lat temu nie stukalibyśmy się w głowę na wieść o tym, że auta spalinowe nie będą miały wstępu do centrów niektórych wielkich miast? Że kolej napędzana energią wiatrową może być obsługiwana przez wszystkie pociągi, tak jak ma to miejsce w Holandii? Dodajmy, że projektem leśnych wieżowców już zainteresowane są kolejne miasta. Kto wie, być może chińskie “Forest City” będzie początkiem prawdziwej rewolucji. A miasta, w których żyjemy, pełne będą zieleni, drzew, zwierząt i spokoju, znanego dziś jedynie z wiejskich obszarów.

0

10 najfajniejszych gadżetów, które rozświetlą łazienkę

0

Kąpiel wydaje ci się nudna? Dzięki tym świecącym gadżetom każda wizyta w łazience może być przyjemnością.

Opoczno
10 najfajniejszych gadżetów, które rozświetlą łazienkę
CZYTAJ DALEJ

Jeżeli grill, to tylko taki. Przegląd najbardziej niezwykłych modeli

1

Sezon grillowy w pełni - jak Polska długa i szeroka, zewsząd dochodzi smakowita woń będąca dowodem, że ktoś w okolicy uprawia właśnie nowy, narodowy sport Polaków. A ponieważ grill grillowi nierówny, warto przyjrzeć się najciekawszym modelom, dzięki którym przyrządzanie smakowitych posiłków będzie prawdziwą przyjemnością.

CZYTAJ DALEJ