Facebook Instagram
Facebook Instagram
Partner:

Myślisz, że komiks to głupie opowieści dla dzieci? Te tytuły udowodnią, że się mylisz

0

Zabawne obrazki dla maluchów – takie wyobrażenie o komiksie ma większość z nas. Tymczasem historie rysunkowe mają znacznie więcej do zaoferowania. Nie tylko uniwersalny humor, ale też grafikę, która nierzadko jest prawdziwym dziełem sztuki, a przy tym daleko im do infantylności. Przekonaj się sam.

culture.pl
Myślisz, że komiks to głupie opowieści dla dzieci? Te tytuły udowodnią, że się mylisz

1. „Łauma”, Karol Kalinowski

Głośny komiks Karola Kalinowskiego pokazuje, że historyjki obrazkowe dla dzieci nie muszą być pozbawione głębi. Opowieść o kilkuletniej Dorotce, która przeprowadza się z rodzicami z Warszawy do wioski na Suwalszczyźnie, jest przepełniona regionalną mitologią i sprawnie łączy elementy komedii, obyczajówki i baśni. Świetne rysunki i ciekawie poprowadzony wątek o miłości, przyjaźni i wartościach rodzinnych sprawia, że „Łauma” to komiks dla dzieci, który spodoba się przy okazji wszystkim rodzicom.

2. „Phenian”, Guy Delisle

„Phenian” to jeden z kilku autobiograficznych komiksów Guya Delisle'a, w którym kanadyjski animator odwiedza służbowo tajemnicze i niezwykle ciekawe zakątki świata. W „Phenianie” autor zabiera czytelnika do Korei Północnej – kraju pełnego kuriozalnych sprzeczności, ostrego rygoru i zaskakujących zachowań. Jak wygląda życie zagranicznego turysty w państwie rządzonym przez dynastię Kimów? Czy można tam słuchać Aphex Twin i czytać Orwella? Dlaczego woda mineralna ma „ocenzurowaną” etykietę? To tylko kilka pytań, na które Delisle odpowiada w swoim genialnym komiksie.

3. „Western”, Jean Van Hamme, Grzegorz Rosiński

Jean Van Hamme i Grzegorz Rosiński, duet odpowiadający za popularną serię „Thorgal”, w albumie „Western” przedstawili zamkniętą historię w realiach Dzikiego Zachodu. Scenariusz opowiadający o dramacie białych osadników jest wolny od hollywoodzkich schematów i oczywistego podziału na dobrych i złych. W połączeniu ze świetnymi ilustracjami Rosińskiego „Western” jest spójnym dziełem, po które może sięgnąć nawet największy komiksowy laik.

4. „Umowa z Bogiem – trylogia”, Will Eisner

Will Eisner to jedna z największych ikon światowego komiksu. Jego nazwisko jest kojarzone z najważniejszą międzynarodową nagrodą branży komiksowej. Aby przekonać się o wielkości mistrza, wystarczy sięgnąć po tom „Umowa z Bogiem – trylogia”, w którym zebrano trzy kultowe nowele jego autorstwa. Eisner w doskonały sposób ilustruje życie zwykłych nowojorczyków, dotyka problemów egzystencjalnych i snuje filozoficzne rozważania. Dość powiedzieć, że jego twórczość wpłynęła na sposób postrzegania komiksu jako poważnej i dojrzałej formy artystycznego wyrazu oraz wychowała kolejne pokolenia rysowników i scenarzystów.

5. „Codzienna walka”, Manu Larcenet

Problemy w pracy, kłopoty zdrowotne, śmierć w rodzinie, strach przed odpowiedzialnością to proza życia głównego bohatera, z którą radzi sobie na swój sposób.

Album nagrodzony tytułem „Komiks roku 2004” to na pozór banalna historia o życiu pewnego znerwicowanego fotografa, a zarazem głęboka opowieść o radzeniu sobie z codziennymi trudnościami. Problemy w pracy, kłopoty zdrowotne, śmierć w rodzinie, strach przed odpowiedzialnością to proza życia głównego bohatera, z którą radzi sobie na swój sposób. „Codzienna walka” udowadnia, że komiks biograficzny nie musi dotykać życiorysu znanych, wielkich ludzi, by fascynować, chwytać za serce i dawać do myślenia.

6. „Exit”, Thomas Ott

Twórczość Thomasa Otta zaprezentowana w albumie „Exit” jest makabryczna, niepokojąca, przepełniona czarnym humorem, a zarazem fascynująca. Szwajcarski artysta, wykorzystując niezwykłą technikę (każda kreska na arkuszu pokrytym czarnym tuszem jest wydrapana nożykiem), tworzy niezapomniane historie pełne bólu, strachu i grozy. Rzecz dla ludzi o mocnych nerwach, zafascynowanych czarnym humorem.

7. „Baśnie”, Bill Willingham i inni

Co by było, gdyby baśniowe postacie w stylu Czerwonego Kapturka, Pinokia czy trzech świnek żyły u boku zwykłych ludzi? Na to pytanie postanowił odpowiedzieć Bill Willingham, scenarzysta bestsellerowej serii „Baśnie”, która ukazuje znanych bohaterów w zupełnie nowym świetle i obsadza w zaskakujących rolach. „Baśnie” to doskonałe połączenie kryminału, komedii i epickiej historii, która bawi i zaskakuje na każdym kroku.

8. „Bosonogi Gen”, Keiji Nakazawa

Monumentalne, autobiograficzne dzieło Keijiego Nakazawy, w którym autor wraca wspomnieniami do tragicznego okresu II wojny światowej i zrzucenia bomby atomowej na Hiroszimę. Japoński twórca przedstawia dramat swojej rodziny w gorzkiej, a zarazem pełnej nadziei opowieści o trudach życia w tamtych czasach. Dokumentuje nieludzkie zachowanie swoich rodaków i potępia działania Amerykanów, którzy uczynili z jego dzieciństwa prawdziwe piekło.

9. „47 Roninów”, Stan Sakai, Mike Richardson

„47 Roninów” to owoc współpracy dwóch twórców zafascynowanych klasyczną japońską historią o zemście i honorze. Ten komiks jest nie tylko wciągającą lekturą w samurajskiej estetyce, ale przede wszystkim obrazuje zagadkowe, dla większości ludzi Zachodu, pojęcie kodeksu bushido. Doskonała rzecz dla czytelników interesujących się kulturą i historią Japonii.

10. „Sin City”, Frank Miller

Jedno z najważniejszych dzieł Franka Millera, które doczekało się dwóch aktorskich ekranizacji. Cykl „Sin City” przenosi czytelnika do tytułowego Miasta Grzechu pełnego bandytów, prostytutek, femme fatale i prawdziwych mężczyzn. Miller opowiada kolejne historie w estetyce kryminału noir, w którym niesprawiedliwość, ból i zepsucie jest na porządku dziennym. Świetny scenariusz dopełnia nietuzinkowa oprawa graficzna, której autor po mistrzowsku operuje bardzo ograniczoną paletą barw i prostą, wyrazistą kreską.

0

Najpiękniejsze biblioteki świata – zapierają dech w piersiach

0

Dziś biblioteka kojarzy się ze zwykłym, często osiedlowym budynkiem wypełnionym książkami. Kiedyś był to nie tylko "dom książki", ale miejsce wzniosłej sztuki i kultury, która przejawiała się także w architekturze. Poniżej zestawienie zapierających dech w piersiach bibliotek z całego świata. Odwiedzić powinni je także ci, którzy nie przepadają za czytaniem...

CZYTAJ DALEJ

Wielkanocne filmy, które powinniście obejrzeć razem z dziećmi

0

Wielkanoc to czas refleksji, ale i wypoczynku w kochającym gronie najbliższych. Po spacerach i kolejnych spotkaniach z rodziną przy stole nadchodzi w końcu upragniona chwila relaksu. Dlaczego nie spędzić jej na oglądaniu filmów? Przygotowaliśmy zestawienie siedmiu wielkanocnych filmów, które powinniście obejrzeć razem z dziećmi. Są to pozycje dla różnych grup wiekowych. Nie zabrakło kreskówek, komedii, a także nieco poważniejszych produkcji. Wszystkie pobudzają do refleksji i przypominają, jak szczególnym czasem jest Wielkanoc.

CZYTAJ DALEJ