Facebook Instagram
Facebook Instagram
Partner:

Małe domy. Moda czy konieczność?

0

W porównaniu z domami sprzed dwóch dekad te, które buduje się obecnie, są mniejsze, ale bardziej nowoczesne. To rozwiązanie znacznie praktyczniejsze. Dziś nikt już nie daje wiary przekonaniu, że dobry dom ma być wygodny, czyli duży.

Shutterstock.com
Małe domy. Moda czy konieczność?

Przełom XX i XXI wieku był niezwykłym okresem w historii polskiej architektury. Po ograniczeniach schyłkowego PRL przyszedł czas błyskawicznych zmian. W ciągu kilku lat stały się dostępne nowe materiały i technologie, na obrzeżach miast zaczęły się rozrastać nowe osiedla, w mniejszych miejscowościach budowano na potęgę. Co do tego, jak powinien wyglądać piękny dom, zdania były podzielone – stąd chaotyczna, szpetna i fantastyczna różnorodność kolorów, form dachów, planów. Powstawały "zamki" z wieżami i wykuszami, a obok nich "architektura nowoczesna" wyróżniająca się soczystymi kolorami ścian i stolarką okienną w nietypowych kształtach. Rzecz jasna wznoszono również niezliczone obiekty o bardziej konwencjonalnych, klockowatych bryłach. Wiadomo było jednak, że dobry dom ma być wygodny, czyli duży.

Konieczność…

Po upływie lat wyraźnie widoczne są wady tych rozbuchanych realizacji. Najważniejszą są wysokie koszty eksploatacji. Po części winny był niski poziom wykonania. Sprawę pogarszał brak izolacji termicznej – ocieplenie miało niewielką grubość, a często w ogóle go brakowało. Z perspektywy czasu równie ważne okazało się jednak niedostosowanie do potrzeb. Wielkie domy budowano "na zapas", miały służyć wielopokoleniowym rodzinom, tymczasem dzieci wielu budowniczych opuszczały rodzinne strony. W takiej sytuacji część pomieszczeń okazywała się niepotrzebna.

Zainteresowanie projektami małych domów odzwierciedla więc po części zmiany społeczne. Wielkie domy podzielone na małe pokoiki okazały się niepotrzebne i niepraktyczne, a ich budowa oraz eksploatacja - zbyt kosztowne. Wahania wartości franka i gospodarcze zawirowania zniechęciły też wielu potencjalnych inwestorów do zaciągania zbyt dużych kredytów, a inni musieli ograniczyć swoje wymagania ze względu na bardziej restrykcyjną politykę banków. Wszystko to sprawia, że zakup małego domu okazał się rozwiązaniem bardziej praktycznym.

…i moda

Same funkcjonalne zalety nie tłumaczą do końca zainteresowania małymi domami. Ważny okazuje się też wpływ współczesnej architektury. Najbardziej interesujące realizacje opisywane są przecież nie tylko w branżowych czasopismach, ale też w portalach internetowych. Wśród tych nowych budynków wiele jest obiektów bardzo skromnych pod względem rozmiarów. Niektóre z nich to ciekawostki, instalacje artystyczne czy budowlane eksperymenty, jak Dom Kereta w Warszawie o szerokości zaledwie 152 cm. Wiele jest jednak domów w pełni funkcjonalnych.

Z założenia mają być lepszą alternatywą dla mieszkania w bloku. Taki domek o powierzchni zaledwie 50 mkw. zaprojektowali architekci Maria Rauch i Tomasz Żemojcin. Kosztował połowę tego co stare mieszkanie architektów a bloku, budowa trwała niewiele ponad tydzień. Dziś mieszkańcy mają do dyspozycji dwa tarasy z widokiem na góry, obszerną działkę i dokładnie tyle przestrzeni życiowej, ile chcieli. Swój dom opisali, ale co ważniejsze także "rozmnożyli”. Prefabrykowane elementy można zamówić i złożyć u siebie. Dostępne są trzy warianty: od 50 do 100 mkw.

Źródło: Mariarauch.pl

Całe morze inspiracji znaleźć można za granicą. Mikroskopijne domy projektowane bywają nawet przez wielkich architektów – Renzo Piano jest autorem Diogene Micro Home o powierzchni zaledwie 7,5 mkw. Wygodniejsze to niż beczka starożytnego cynika, ale i tak wystarczająco małe, by zmieściło się w niejednym pokoju. Są domy z kontenerów, prefabrykowanych elementów, domy składane.

Źródło: Diogene Micro Home, Vitra

W sieci bez problemu można znaleźć także bardziej standardowe projekty. Niektóre pracownie wyspecjalizowały się w tego rodzaju architekturze, zdarza się, że podkreśla to już sama nazwa biura, jak w przypadku gliwickiego biura Prosty Dom. Propozycje małych, tanich obiektów można znaleźć też właściwie w każdym katalogu z gotowymi projektami. Niektóre z nich mają zaledwie 60 czy 70 mkw., a koszt doprowadzenia budowy do stanu surowego zamkniętego może zmieścić się w magicznej granicy 100 000 zł. To wciąż niebagatelna kwota, ale dla posiadacza kawałka gruntu (choćby niewielkiego) znacznie bardziej atrakcyjna od ceny mieszkania o podobnej powierzchni.

0

Jakie style wnętrz najlepiej do ciebie pasują?

0

Idealne wnętrze? Oczywiście musi być funkcjonalne i piękne, czyli zgodne z naszymi upodobaniami. W mnogości oferowanych w sklepach mebli i dekoracji można się jednak pogubić, dlatego zanim przystąpisz do urządzania domu, sprawdź, jaki styl wnętrz pasuje do ciebie najlepiej.

CZYTAJ DALEJ

Drzwi Smart. Sprytny pomysł na wnętrza

0

Wśród najlepszych produktów wyróżnionych w plebiscycie must have 2017 znalazły się drzwi Smart marki VOX, produkowane przez Porta DRZWI, "współprojektowane" przez użytkownika.

Drzwi Smart marki VOX, produkowane przez Porta DRZWI
Drzwi Smart. Sprytny pomysł na wnętrza
CZYTAJ DALEJ