Facebook Instagram
Facebook Instagram
Partner:

Majówka dla singli. Przyjemna, pożyteczna, a może twórcza?

0

To, że jesteś singlem, nie musi oznaczać, że twój wolny czas będzie nudny. Majowy weekend to dobra okazja, by zrobić coś innego niż zwykle. Oto kilka pomysłów, które nie wymagają ani długich przygotowań, ani grubego portfela.

Shutterstock.com
Majówka dla singli. Przyjemna, pożyteczna, a może twórcza?

Zapobiegliwi już kilka miesięcy temu zadbali o trzy dni urlopu i mogą cieszyć się teraz dziewięciodniowymi majowymi wakacjami. Nie wszyscy jednak mają możliwość tak długiego wypoczynku. Nawet najmniejsza przerwa to okazja do zupełnie innego zagospodarowania czasu. Można przeprowadzić błyskawiczną dietę, urządzić domowe spa z salonem piękności, zorganizować trzy jednodniowe wycieczki, zmienić wystrój mieszkania albo po prostu poleniuchować.
Szczęśliwcy, którzy mogą cieszyć się wolnością do końca pierwszego majowego tygodnia, mają w tym roku ogromne pole do popisu – od kilkudniowego wyjazdu gdzieś dalej, przez odwiedziny u dawno niewidzianych krewnych, po nadrobienie kinowych, książkowych i domowych zaległości. Wszystko zależy od nastroju, potrzeb i możliwości.

Akcja - reakcja

Psychologowie mówią, że odpoczywać powinniśmy odwrotnie, niż pracujemy. Jeśli ktoś pracuje przy biurku, najlepiej odpocznie w ruchu. Jeśli czyjaś praca to ciągła gonitwa, doceni bardziej statyczny wypoczynek. Wszystkim jednak dobrze zrobi spokojny ruch na świeżym powietrzu, w innych niż zwykle okolicznościach przyrody.

Długi weekend to dobry czas na rozpoczęcie treningu biegania. Jeśli marzysz o wyczynach, zorientuj się, czy w okolicy nie znajdziesz ścianki wspinaczkowej albo zwyczajnie pochodź w tym czasie na basen. Każda forma ruchu, nawet zwykły, leniwy spacer po parku, będzie dobrą odskocznią od codzienności i okazją, by odświeżyć myśli, plany, a nawet zweryfikować marzenia. Majowy weekend to okazja, by zrobić wreszcie to, na co zawsze miało się ochotę, ale nigdy nie było czasu. Czy będzie to szybki kurs nordic walking, który trwa zaledwie dwie godziny, czy nauka jazdy na hulajnodze albo rolkach, na pewno sprawi ci dużo radości. Nie będzie przy tym wymagać specjalnych nakładów finansowych. Wiosna sprzyja takim działaniom, może być także okazją do prowadzenia aktywnego życia w kolejnych porach roku. Zmianę stylu życia możemy przecież tym razem rozpocząć od majówki, a nie od nowego roku.

Jeśli twoim głównym planem na majówkę jest uspokojenie i wyciszenie, poszukaj aktywności, które ci w tym pomogą. W pobliżu miejsca, w którym mieszkasz, na pewno znajdziesz kawałek zielonej przestrzeni, rzeczkę, jakiś ciekawy zabytek. Jeśli będziesz unikać miejsc znanych i opisanych w przewodnikach dla turystów, znajdziesz dla siebie odrobinę ciszy i przestrzeni. Praktyka uczy, że najbardziej udane wyprawy to te, które narodziły się spontanicznie, bez specjalnego planowania i długich przygotowań. Może warto tym razem nie powtarzać przerobionych już scenariuszy, ale samemu wytyczyć swoją wyprawę? Wystarczy tylko wyznaczyć cel, trasa z pewnością poukłada się sama. Po drodze na pewno zauważysz obiekty i zakątki, które warte będą obejrzenia.

W domu najlepiej

Jeśli masz ochotę spędzić majówkę w domu, znajdziesz wiele powodów, by z niego nie wychodzić. Warto jednak, dla odświeżenia głowy i przełamania rutyny, spędzić ten czas inaczej niż zwykle. Zapomnij o pracy i sprawach domowych. Będzie jeszcze niejeden gospodarczy weekend, by nadrobić zaległości, poza tym niedawno były święta i dom nie wymaga specjalnej troski. Tym razem poświęć ten czas tylko sobie. Weekend w domowym spa pozwoli ci się zrelaksować i zregenerować. Może być także dobrą zabawą. Wystarczy kupić kilka aromatycznych świec, nieco pachnideł do wody i ciała, zadbać o ulubioną muzykę. No i oczywiście wyłączyć telefon.

Rano rozpieść się ulubionym śniadaniem i dobrą kawą, wieczorem obejrzyj dobry film, posiedź w fotelu z książką, może przypomnisz sobie, że kiedyś ogromną przyjemność sprawiało ci rysowanie? Rzadko mamy okazję wracać do ulubionych czynności sprzed lat. Przypomnij sobie, co sprawiało ci radość w dzieciństwie, w czasach licealnych. Nawet jeśli nie śpiewasz głośno już od lat, to niby dlaczego nie spróbować tego właśnie teraz? Jesteś przecież u siebie, nikt nie może ci niczego zabronić. Taką samą przyjemnością może być powrót do starej lektury czy filmu, który oglądaliśmy już dziesiątki razy. Na pewno nie będzie to stratą czasu, bo starsi i bardziej doświadczeni z pewnością zwrócimy uwagę na inne kwestie.

Dobrym planem na majówkę-domówkę będzie… domówka właśnie. Nie wszyscy wyjeżdżają, nie wszystkim wypaliły podróżnicze plany. Z pewnością znajdą się tacy, którzy chętnie spędzą z nami kilka godzin, np. przy wspólnym gotowaniu czy kieliszku dobrego wina. Ważne, by nie narzucać sobie i innym obowiązku, że wszystko musi się być dopięte na ostatni guzik.

Twórczo i bez stresu

Przed tymi, którzy mają deficyt wrażeń estetycznych i artystycznych, otworem stoją muzea i wystawy. Wiele placówek organizuje w tym czasie warsztaty, ciekawe prelekcje i darmowe oprowadzanie z przewodnikiem. Spokojnie można nadrobić kinowe zaległości, być może uda się wybrać do teatru. Dawka kultury w pigułce to świetny odstresowywacz, pozwala też odetchnąć od codzienności i zmienić horyzonty.

Można także zainwestować w siebie. W wielu miejscach w długi weekend organizowane są szybkie kursy doskonalenia języka, umiejętności miękkich, malowania akwarelami czy szycia. W majowy weekend dni otwarte organizują kluby fitness i szkoły tańca. Oczywiście kilkugodzinny kurs nie zrobi z nas mistrzów, ale będziemy mieli dobre podstawy, by kontynuować naukę dalej. Wielu osobom przyjemność sprawi odmiana wystroju mieszkania, może przemalowanie szafek na inny kolor, może nowa aranżacja balkonu. Takiego planu nie zrealizujemy już całkiem spontanicznie, trzeba zaplanować i zakupy, i finanse.

Zawsze można zrobić coś bardziej szalonego – poszukać bungee w okolicy i skoczyć, pojechać z południa Polski nad morze na kilka godzin, wykupić wycieczkę last minute w dowolnym kierunku świata. Nie ma obawy, wszystko jest dozwolone. Róbmy to, co sprawi nam przyjemność. Możliwości naprawdę jest wiele.

0

Pod jednym dachem z ikonami designu

2

Czym są ikony designu? To przedmioty, które z perspektywy czasu możemy uznać za szczególnie reprezentatywne dla danego stylu, okresu, miejsca, dorobku konkretnego twórcy, przełomowe pod względem technologicznym, społecznym, estetycznym. Czy warto po nie sięgać, urządzając wnętrza?

ZANOTTA
Pod jednym dachem z ikonami designu
CZYTAJ DALEJ

Feng shui - sposób na zdrowy, przyjazny i uporządkowany dom

3

Wiele osób zmiany w życiu i domu kojarzy albo z dużym wysiłkiem, albo z wydatkami. Okazuje się, że rewolucję można wprowadzić łagodnie, bez zbędnych nakładów finansowych i przy minimalnym wysiłku. Tajemnica tkwi w feng shui - starożytnej sztuce aranżacji przestrzeni.

Chińczycy od wieków znają proste sposoby na zdrowy i szczęśliwy dom. Fot. Shuteerstock
Feng shui - sposób na zdrowy, przyjazny i uporządkowany dom
CZYTAJ DALEJ