Facebook Instagram
Facebook Instagram
Partner:

Mądry Polak przed szkodą

0

Jak tanio i skutecznie zabezpieczyć dom przed włamaniem? Na ten temat dyskutowali eksperci programu "Dom Bezpieczny". Kolejnym etapem będzie eksperyment – zabezpieczenie willi na Białołęce w Warszawie.

PORTA
Mądry Polak przed szkodą

Entuzjastom współczesnej architektury hasło "Dom Bezpieczny" kojarzy się jednoznacznie. Willa na Białołęce nie ma jednak wiele wspólnego z efektownym domem zaprojektowanym przez Roberta Koniecznego. Żadnych ruchomych ścian, śluz, betonowych murów. Siedziba organizacji Dom Bezpieczny to typowa willa – dworek, jakich wiele wybudowano na przełomie XX i XXI wieku. Został zabezpieczony przed włamaniem, ma system alarmowy i liczne czujki, jest pod opieką agencji ochrony, ale efektywność rozwiązań pozostawia wiele do życzenia.

Konferencja

O zabezpieczeniach, ryzyku i błędach wykonawców dyskutowano podczas konferencji "Mądry Polak przed szkodą", która odbyła się 6 czerwca w Warszawie. Jednym z partnerów wydarzenia była firma Porta - producent stolarki otworowej, m.in. drzwi antywłamaniowych. Spotkanie prowadził Karol Klos, koordynator programu, a w gronie zaproszonych gości znaleźli się Stefan Siudalski - autor analizy ryzyka budynków, Michał Marcinowski, specjalista ds. projektowania w Aluprof, Robert Mastalski, menadżer produktu z firmy Wiśniowski, oraz aktorka Emilia Krakowska, ambasadorka programu.

To cię też zainteresuje: Efektowne i bezpieczne wejście do domu

Eksperci wskazali całą listę potencjalnych słabych punktów. Łatwo je znaleźć w wielu polskich domach. To przestarzałe, łatwe do sforsowania zamki; okna, które można otworzyć w kilka chwil prostymi narzędziami; brak rolet ułatwiający złodziejom sprawdzenie, czy dom jest pusty; stara dwuskrzydłowa brama garażowa; fatalnie rozmieszczone czujki. Niektóre z nich zostały ukryte za szafami i są "ślepe". Inne ustawiono tak, że reagują np. na przelatujące za oknem ptaki. Równie wadliwe jest usytuowanie czujników ciepła przy kratkach wentylacyjnych. Przy nagłej zmianie pogody różnica temperatur powietrza jest wystarczająco duża, by została odczytana przez detektor.

Efektem są częste fałszywe alarmy. To nie tylko kłopot dla właścicieli, ale też dodatkowy koszt, agencja ochrony pobiera w takiej sytuacji opłaty. Z drugiej strony, dla włamywaczy taki system nie jest przeszkodą – zawodowcom wystarczy kilka minut, by dostać się do środka. A podczas włamania liczy się każda chwila. W przypadku warszawskiej willi ochroniarze mają zgodnie z umową przybyć w ciągu kwadransa. W tej sytuacji np. klasa okien może okazać się decydująca. Przykładowo okna z klasą RC2 mają wytrzymać 3 minuty prób z użyciem prostych narzędzi, zaś te klasy RC4 powinny znieść 10 minut, podczas których włamywacz posługiwać się będzie np. wiertarką akumulatorową, dłutami i młotkiem.

Nie warto przepłacać

Każdy element systemu zabezpieczeń to dodatkowy koszt. Organizatorzy konferencji przekonują jednak, że poprawę bezpieczeństwa można uzyskać bez wielkich wydatków. W nadchodzących miesiącach dom ma zostać na nowo zabezpieczony. Dla ograniczenia budżetu większość prac ma być wykonana przez samych użytkowników. Celem jest przekonanie właścicieli domów, że mogą wziąć sprawy w swoje ręce. Kolejne etapy prac będą prezentowane w serwisach społecznościowych i na stronie akcji "Dom Bezpieczny". Zakończenie akcji planowane jest na drugą połowę sierpnia 2017, wówczas też będzie można ocenić efekty oraz porównać stan "przed" modernizacją i "po" niej.

Bezpieczeństwo dla każdego

Istotną sprawą jest dopasowanie poziomu zabezpieczeń do ryzyka. Żeby osiągnąć optymalny rezultat, można by wyciąć drzewa i krzewy na działce (potencjalne kryjówki dla włamywaczy), wstawić małe okna z kratami i potężne drzwi, zlikwidować ciemne zakamarki. Tyle że taki dom twierdza będzie zapewne mało przyjemnym miejscem do życia. Ryzyko włamania nie zawsze jest duże, wiele zmienia np. obecność zaprzyjaźnionych sąsiadów. Czy dany dom jest potencjalnie zagrożony, można sprawdzić, wypełniając test dostępny pod adresem: www.dombezpieczny.com/quiz. Wśród czynników wpływających na ryzyko są m.in. relacje sąsiedzkie, poziom życia domowników w porównaniu z otoczeniem, a także klasa bezpieczeństwa okien i drzwi.

Zobacz więcej: Jak wybrać bezpieczne drzwi zewnętrzne?

0

7 polskich wynalazków, o których nie wiedziałeś, że są polskie

2

“Cudze chwalicie, swego nie znacie?”. W przypadku tych wynalazków tak właśnie może być.

CZYTAJ DALEJ

Pracownia recyklingu szkła - ekologiczny biznes

0

- Moja pracownia to miejsce, w którym niepotrzebne szklane przedmioty otrzymują nowe życie - mówi Justyna Bieńkowska-Werbicka, założycielka "Pracowni artystycznej Tynka". Jej pomysł na biznes to pracownia recyklingu szkła, w której powstają m.in. naczynia ze zużytych, stopionych butelek. Po produkty Polki zgłaszają się klienci nawet z Australii. W ofercie są m.in. patery, misy, talerze, świeczniki, mydelniczki czy wizytowniki. Średnia cena produktów 20-100 zł.

Shutterstock.com
Pracownia recyklingu szkła - ekologiczny biznes
CZYTAJ DALEJ