Facebook Instagram
Facebook Instagram
Partner:

Kominek w domu. Odrobina tradycji w nowoczesnym wydaniu

1

Kominek niezmiennie kojarzy się nam z tradycją i komfortem. Nic dziwnego więc, że moda na kominki oraz "kozy" powraca. Możliwość cieszenia się w salonie ciepłem domowego ogniska wydaje się szczególnie atrakcyjna, gdy na zewnątrz panuje jesienna i zimowa aura.

Z kominkiem, kozą grzewczą lub biokominkiem zima będzie ci niestraszna! Fot. Shutterstock
Kominek w domu. Odrobina tradycji w nowoczesnym wydaniu

Decyzja o zainstalowaniu kominka jest jedną z pierwszych, które musimy podjąć podczas projektowania domu. Jego umiejscowienie, typ oraz wygląd będą miały duże znaczenie dla aranżacji przyszłego salonu. Ważne jest również to, jaką funkcję będzie spełniało takie urządzenie. Czy ma regularnie dostarczać ciepło, czy może po prostu stanowić ozdobę wnętrza? Dopiero gdy udzielimy sobie odpowiedzi na powyższe pytania, możemy rozejrzeć się za dostępnymi rodzajami kominków. A jest ich całkiem sporo!

Tradycyjny otwarty kominek

Bez wątpienia to właśnie on przychodzi nam do głowy jako pierwszy, gdy myślimy o kominku w domu. Widok skwierczącego ognia, zapach drewna oraz ceglana obudowa – wszystko to nieodparcie przywołuje wspomnienia z dzieciństwa.

Otwarty kominek jest jednak rozwiązaniem bardzo kosztownym, a do tego niezbyt praktycznym. Nie tylko zajmuje w salonie dużo miejsca, lecz także wymaga ciągłego uzupełniania zapasu drewna, którego zakup nie we wszystkich rejonach Polski jest ekonomiczny. W dodatku aż 80 proc. ciepła "ucieka" przez komin, tak więc wykorzystywanie go do regularnego ogrzewania pokoju gościnnego mija się z celem. Otwarty kominek jest zatem opcją dla osób dysponujących zasobnym portfelem.

Kominek zamknięty z wkładem

Obecnie stanowi najpopularniejsze, a w dodatku bardzo praktyczne rozwiązanie. Tak jak tradycyjny kominek, wariant zamknięty podłączony jest do komina. Różni się od niego jednak drzwiczkami oraz wkładem. Dzięki nim może pełnić nie tylko funkcję ozdoby, lecz także skutecznie ogrzać mieszkanie.

Wkład może być wykonany z żeliwa albo tańszej, mniej trwałej stali. Istnieją również wersje bardziej wyszukane, zawierające na przykład tak zwany "płaszcz wodny". Znajdująca się pomiędzy ścianami takiego wkładu woda wspomaga proces ogrzewania wnętrza domu.

Jeśli chodzi o wygląd, możliwości wyboru wśród kominków z wkładem są praktycznie nieograniczone. Na rynku dostępne są nie tylko warianty w każdym kolorze – możemy wybierać również pomiędzy kominkami trwale przymocowanymi do podłoża, a "kozami", wyposażonymi w nóżki. Na pewno znajdziemy wersję pasującą do wystroju naszego salonu.

Biokominek

Wszechobecna moda na produkty "eko" zawitała również do świata kominków. Tak zwane biokominki różnią się od pozostałych tym, że korzystają z ekologicznego paliwa, by podtrzymać swój płomień. Powstała w wyniku jego spalania para wodna ogrzewa pomieszczenie. Może również napełnić je przyjemnym aromatem, ponieważ niektóre wersje pozwalają na użycie odpowiednich olejków zapachowych.

Biokominek to rozwiązanie do nowoczesnych mieszkań, których posiadacze cenią sobie wyszukany design. Tlący się płomień może stanowić wspaniałe uzupełnienie dekoracji wnętrza. Ponadto ogień z biopaliwa nie wydziela popiołu ani sadzy.

Kominek kaflowy

Kolejny wariant dla miłośników tradycji. Ceramiczne kafle mogą obecnie pełnić dwie role. Po pierwsze dobrze sprawdzają się w formie zwykłej dekoracji kominka z wkładem. Ręcznie wypalane, ceramiczne piece umieszczone w salonie wyglądają naprawdę efektownie.

Po drugie ogromną zaletą ceramicznych kafli jest zdolność do utrzymywania ciepła długo po wygaśnięciu ognia w piecu. Ta właśnie właściwość zadecydowała o ich popularności dawniej i może służyć nam również dzisiaj.

Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Niezależnie od tego, na jaki kominek zdecydujemy się w naszym domu, musimy pamiętać o potrzebie zachowania środków bezpieczeństwa. Przewód kominowy powinien być regularnie czyszczony, gdyż osadzająca się w nim sadza może doprowadzić do jego zapalenia i uszkodzenia. O tym, jakie konsekwencje może przynieść nieszczelny przewód kominowy, chyba nikomu nie trzeba wspominać. W domach osób korzystających z kominków czujniki dymu i czadu są obowiązkowe.
Także użytkownicy dużo bezpieczniejszych biokominków nie powinny zupełnie tracić czujności. W wyniku spalania biopaliwa wydziela się co prawda śladowa ilość dwutlenku węgla, warto jednak od czasu do czasu przewietrzyć pomieszczenie, w którym stoi ekologiczny kominek.

0

Serialowe wnętrza, które kochamy. Hity wprost z popularnych seriali

0

Niektórzy, oglądając seriale, skupiają się jedynie na wartkiej akcji, inni przyglądają się też ubraniom bohaterów, czerpiąc z ich stylu inspirację. To oni uwielbiają "Seks w wielkim mieście" albo "Plotkarę", a ostatnio "Szefową", gdzie roi się od wspaniałych sukienek, butów i dodatków. Są też fani serialowych wnętrz. Ci oddaliby wiele, aby spędzić weekend w pięknie urządzonym mieszkaniu Królewny Śnieżki, czyli Mary Margaret Blanchard z serialu "Dawno, dawno temu", albo zwiedzić jeden ze wspaniałych domów, w którym mieszkają bohaterowie "Wielkich kłamstewek" (najdroższy jest wart prawie 15 mln dol.). Jakie inne wnętrza zasługują na uwagę? Zobaczcie zestawienie 8 najciekawszych! Nie wszystkie są piękne…

CZYTAJ DALEJ

Wnętrza wygodne jak ulubione ciuchy. Wraca moda na jeans

0

W domu powinniśmy czuć się tak jak w ukochanych ubraniach. Swobodnie i na czasie. O ile jednak ciuchy wymienia się dość często, o tyle meble i inne elementy wystroju wnętrz towarzyszą nam latami. Nie powinny więc tak łatwo ulegać kaprysom mody.

CZYTAJ DALEJ