Facebook Instagram
Facebook Instagram
Partner:
aranżacja wnętrz kolor

Kolory, które cię uspokoją i poprawią ci nastrój. Warto mieć je w domu

1

Stres, napięcie i negatywne emocje często towarzyszą współczesnemu Polakowi. Gdzie szukać ukojenia? Najlepiej w domu! Pomoże w tym odpowiedni dobór kolorów, które potrafią skutecznie poprawić samopoczucie.

Shutterstock.com
Kolory, które cię uspokoją i poprawią ci nastrój. Warto mieć je w domu

Siłę oddziaływania barw na psychikę i zdrowie człowieka odkryto już w starożytności – ówcześni mieszkańcy Egiptu, Chin czy Indii potrafili dobierać je tak, by uspokajały i wyciszały, lub odwrotnie, by pobudzały i zachęcały do działania. W XIX wieku amerykański lekarz Edwin D. Babbitt opublikował pracę "Zasady światła i koloru", dowodząc, że kolory działają stymulująco na pracę autonomicznego układu nerwowego, odpowiedzialnego za metabolizm i wydzielanie hormonów.


Dziś chromoterapia, czyli leczenie barwami, jest jedną z najpopularniejszych metod medycyny alternatywnej. Nie ulega bowiem wątpliwości, że kolory mają silny wpływ na nasze zdrowie, a zwłaszcza samopoczucie. Warto o tym pamiętać przy aranżacji mieszkania – miejsca, w którym spędzamy bardzo dużo czasu, gdzie szukamy zazwyczaj spokoju oraz wyciszenia po męczącym, nerwowym i stresującym dniu.

Dobierając kolory - zarówno ścian, jak i mebli, dywanów, zasłon czy innych dodatków - należy brać pod uwagę ich energię. Na przykład klasyczna biel skutecznie łagodzi negatywne emocje, uspokaja i zapewnia solidną dawkę optymizmu. Jednocześnie jednak nie może być jej zbyt dużo, ponieważ w nadmiarze potrafi działać przytłaczająco, zwłaszcza na osoby samotne i mające problem z tym, by wykrzesać z siebie siłę do działania.

To cię też zainteresuje: Białe mieszkanie. Dzięki temu urządzisz je perfekcyjnie!

Uczucie osamotnienia łagodzą za to jasne barwy pastelowe, chociażby delikatny róż, szczególnie zalecany w sytuacjach, gdy jesteśmy zestresowani i negatywnie pobudzeni. Innym godnym uwagi kolorem jest żółty, który nie tylko rozświetla i rozwesela każde wnętrze, ale też zapewnia domownikom i gościom poczucie spokoju oraz bezpieczeństwa, pozwalając szybciej uporać się ze zmęczeniem. Przy okazji różne odcienie żółci sprzyjają koncentracji i kreatywności, dlatego warto wykorzystywać je w pomieszczeniach, w których uczymy się czy pracujemy. Jednak nawet z tym słonecznym kolorem nie należy przesadzać, ponieważ w nadmiarze zamiast uspokajać - zacznie irytować.

Wyciszeniu negatywnych emocji sprzyja zieleń, zwłaszcza jasna i stonowana, wprowadzająca do domu pozytywną energię oraz nastrój błogości. Badania wykazały, że pobudza organizm do wytwarzania serotoniny, nieprzypadkowo nazywanej "hormonem szczęścia" – jej niedobór powoduje problemy ze snem, spadek nastroju, a nawet depresję. Zielony kolor tworzy klimat relaksu i odprężenia, co na pewno docenią osoby wracające do domu po ciężkim dniu pracy.

Źródło: Shutterstock.com

Odstresowująco działa również niebieski, szczególnie polecany do sypialni, ponieważ nie tylko koi nerwy, ale też spowalnia akcję serca i obniża ciśnienie krwi. Jednocześnie warto pamiętać, że i w tym wypadku nie jest wskazany nadmiar, gdyż przesyt kolorem niebieskim, zwłaszcza ciemnym, zbliżonym do granatu, może wywoływać przygnębienie. Ciekawe efekty daje za to wykorzystanie jego pochodnej, czyli barwy fioletowej, która łagodzi stres, uławia zapanowanie nad emocjami, a nawet pomaga wzmocnić poczucie własnej wartości.

Źródło: Shutterstock.com

Fiolet świetnie sprawdza się też jako dodatek do innych kolorów, choć z takimi mieszankami trzeba uważać. Na przykład w połączeniu z szarym może wywoływać apatię i uczucie osamotnienia, a także sprzyjać stanom depresyjnym.

Zachowajmy też ostrożność w stosowaniu nadmiernie jaskrawych barw, szczególnie czerwonej oraz pomarańczowej, które działają stymulująco i potrafią powodować wzrost niepokoju, zamiast wyciszać i uspokajać. Jednak delikatne odcienie pomarańczowego uchodzą za remedium na stany depresyjne, gdyż przywracają radość, dodają otuchy i poprawiają nastrój.

0

psychologia rozwój osobisty motywacja

Jak wprowadzać w życiu zmiany i eliminować swoje słabości?

0

Jak zmienić swoje życie? To pytanie pojawia się wśród coraz większej liczby ludzi. Powodów jest mnóstwo. Często chcemy pozbyć się swoich wad lub wygrać ze słabościami. Pragniemy zacząć realizować marzenia i wieść pełniejsze życie. Czasem usiłujemy też dorównać innym albo po prostu chcemy od życia czegoś więcej. Czy istnieje idealna metoda na to, aby stać się takimi, jakimi chcemy być?

Shutterstock.com
Jak wprowadzać w życiu zmiany i eliminować swoje słabości?
CZYTAJ DALEJ
psychologia tolerancja otwartość

Nie możemy przez całe życie stać za zamkniętymi drzwiami. Czas je otworzyć

0

W ramach kampanii "Otwórz się na”, której patronuje firma PORTA, 27 kwietnia w warszawskiej kawiarni Nowy Świat Muzyki odbyło się spotkanie zorganizowane przez redakcję OH!ME, dotyczące otwartości Polaków. Pod hasłem "Czy jesteśmy otwarci na siebie, na innych, na świat. O miłości i zaufaniu" prowadziła je psycholog Małgorzata Ohme.

Anna Harasimowicz
Nie możemy przez całe życie stać za zamkniętymi drzwiami. Czas je otworzyć
CZYTAJ DALEJ