Facebook Instagram
Facebook Instagram
Partner:

Kolorowe drzwi – bogata paleta możliwości

0

Drzwiom zewnętrznym i wewnętrznym nie zawsze poświęcamy należytą uwagę. Mają być przede wszystkim solidne i wygodne na co dzień, ale co z estetyką? Współcześni projektanci wnętrz starają się, żeby drzwi ciekawie wpisywały się w wystrój i stanowiły jego spójny element. Dlatego otwórzmy się na kolory i pomysłowy design. Jak to zrobić z sukcesem?

Porta Drzwi
Kolorowe drzwi – bogata paleta możliwości

Drewniane, białe, czerwone, niebieskie, a może z dodatkowymi przeszkleniami? Mamy do wyboru tak wiele drzwi wewnętrznych, że warto skorzystać z tego bogactwa możliwości. Choć odcienie drewna sprawdzą się niemal w każdym wnętrzu, nie zaszkodzi otworzyć się również na inne barwy.

Kolor drewna zawsze na czasie

Drzwi drewniane lub z okleiną drewnopodobną cieszą się niesłabnącą popularnością. I właściwie nie ma się czemu dziwić – odcieni drewna jest tak wiele, że łatwo dobrać ten pasujący do wnętrza. Zwykle wybieramy drzwi ciemniejsze niż ściany, w których są montowane. Do białych ścian pasują drzwi w kolorze jasnego drewna, do beżowych, morelowych czy zielonych – ciemne. Aby drzwi zyskały na lekkości i nie przytłoczyły wnętrza, zdecydujmy się na model z przeszkleniami. Do wyboru jedna większa szyba (z mlecznego szkła) lub wąskie prześwity w ciekawej kompozycji. Druga opcja ma świetne walory dekoracyjne. Jeśli chcemy, by drzwi dobrze komponowały się ze ścianą, skuśmy się na model bezprzylgowy.

Źródło: Porta Drzwi

Białe drzwi, czyli powiew nowoczesności

W jasnych, nowoczesnych wnętrzach często pojawiają się drzwi białe. Mogą być idealnie gładkie, z prześwitami bądź subtelnymi wzorami. W tej ostatniej grupie znajdziemy drzwi ze żłobieniami w formie płytkich linii układających się w proste, geometryczne kompozycje. To z jednej strony urozmaicenie w designie, a z drugiej nawiązanie do nowoczesnej stylistyki w aranżacji wnętrz.

Jeśli zarówno ściany, jak i drzwi są białe, zyskujemy wystrój tzw. total look, czyli jednolity kolorystycznie. Takie rozwiązanie zadowoli zwłaszcza minimalistów i fanów oszczędnego dekoru. Ale białe drzwi mogą również być kontrastowo dopasowane do ściany. W tym sezonie panuje moda na ciemną szarość, granat oraz głęboką zieleń. Na tle ściany w takim kolorze białe drzwi będą wyraźnie widoczne, a kontrast barwny ożywi i zdynamizuje wnętrze.

Czerwień, granat, a może zieleń?

Choć kolory drewna i biel stanowią najczęstszy wybór, jeśli chodzi o drzwi, warto zwrócić uwagę także na inne barwy:

Czerwone drzwi: mocne, wyraziste, stanowiące ważny element w wystroju. Doskonale zaprezentują się na tle białych bądź szarych ścian. To jednak opcja dla odważnych, tym bardziej że z czerwienią warto postępować rozważnie (może przytłoczyć wnętrze). Dlatego dobrze, jeśli drzwi czerwone będą jedynym tak wyrazistym akcentem w pomieszczeniu.

Granatowe drzwi: albo w innym odcieniu koloru niebieskiego. Z bielą ściany stworzą orzeźwiający duet, a z drewnem na parkiecie – ponadczasowo eleganckie zestawienie. Granat dobrze wypadnie także na tle ściany ceglanej bądź obłożonej płytkami cegłopodobnymi. Nie bójmy się też tego koloru w zestawieniu z boazerią – zarówno klasyczną, jak i angielską.

Zielone drzwi: ciemna, tzw. butelkowa zieleń znana jest z drzwi zewnętrznych w wiekowych kamienicach (częściej np. w Wielkiej Brytanii niż w Polsce). W tym roku zieleń powraca do łask, dlatego warto zainteresować się tym kolorem. Dobry duet stworzy z jasnymi, ciepłymi barwami ziemi albo odcieniem ceglanym. Mamy do wyboru m.in. zieleń butelkową, limonkową, groszkową czy elegancki szmaragd.

Warto pamiętać, że drzwi w każdej chwili możemy przemalować na inny kolor. Dotyczy to zwłaszcza modeli, które mocno się opatrzyły. Alternatywę dla farby stanowią proste w aplikacji naklejki, folie dekoracyjne lub okleiny.

Kolor drzwi a stolarka okienna i parkiet

Drzwi i ściana to tylko jeden z aranżacyjnych aspektów. Zwykle drzwi wewnętrzne i zewnętrzne dobiera sięw taki sposób, by pasowały do stolarki okiennej. Można zdecydować się na identyczny kolor i materiał albo pobawić się odcieniami. Dopasowanie do okien nie jest oczywiście obowiązkowe, choć bardzo wskazane. W ten sposób na poziomie detali aranżacyjnych zyskamy spójność i motyw przewodni.

Druga istotna sprawa to zestawienie koloru drzwi i posadzki. Tutaj mamy kilka możliwości. Pierwsza: drzwi w podobnym lub identycznym kolorze jak parkiet. Zapewnia to taki efekt, jakby parkiet niejako wspinał się do góry. Wtedy jednak dobierzmy kontrastową barwę ściany – w przeciwnym razie będzie bardzo monotonnie. Druga opcja to gra odcieniami – inny na posadzce niż na drzwiach. Mogą to być jedynie różne nasycenia tej samej barwy bądź mocny kontrast kolorystyczny.

Źródło: Porta Drzwi

0

Nawet zaprzyjaźnieni sąsiedzi ci pozazdroszczą. 9 trendów modnych jesienią 2017

2

Przed chwilą zastanawialiśmy się, jak urządzić balkon, aby przyjemnie spędzić na nim lato, a już nadszedł czas pożegnania z nastrojowymi łańcuchami ogrodowych lampek, miękkimi poduchami i wiklinowymi meblami. A może… jednak nie? Trendy na jesień 2017 są łaskawe – pora przenieść ulubione siedziska do domu, a poduchy ubrać w mięsiste, aksamitne poszewki. O czym jeszcze warto pomyśleć, dekorując mieszkanie? Oto najgorętsze jesienne trendy!

Jesień sprzyja kreatywności we wnętrzach. Zobacz, które dodatki będą prawdziwym hitem. Fot. Westwing.pl
Nawet zaprzyjaźnieni sąsiedzi ci pozazdroszczą. 9 trendów modnych jesienią 2017
CZYTAJ DALEJ

Kominek w domu. Odrobina tradycji w nowoczesnym wydaniu

1

Kominek niezmiennie kojarzy się nam z tradycją i komfortem. Nic dziwnego więc, że moda na kominki oraz "kozy" powraca. Możliwość cieszenia się w salonie ciepłem domowego ogniska wydaje się szczególnie atrakcyjna, gdy na zewnątrz panuje jesienna i zimowa aura.

Z kominkiem, kozą grzewczą lub biokominkiem zima będzie ci niestraszna! Fot. Shutterstock
Kominek w domu. Odrobina tradycji w nowoczesnym wydaniu
CZYTAJ DALEJ