Facebook Instagram
Facebook Instagram
Partner:

Jesteśmy coraz bardziej otwarci na potrzeby innych – chętnie i często sięgamy do portfeli

0

Polacy coraz chętniej pomagają innym. Potrafimy zmobilizować się zarówno na finał dużej imprezy, jak i systematycznie wspierać lokalne organizacje. Nie przekazujemy wyłącznie pieniędzy, chętnie dzielimy się również żywnością czy odzieżą. Jak nasza pomoc wygląda w liczbach i które inicjatywy cieszą się największym zaufaniem?

Shutterstock.com
Jesteśmy coraz bardziej otwarci na potrzeby innych – chętnie i często sięgamy do portfeli

O Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy wie każdy z nas. A czy słyszeli Państwo o Wielkiej Orkiestrze Codziennej Pomocy? Chyba tak, bo to właśnie w ramach tej akcji Caritasu gromadzone są największe kwoty przeznaczone na pomoc społeczną w Polsce.

Orkiestra Jurka Owsiaka, która w tym roku zagrała po raz 25., zgromadziła rekordową kwotę blisko 106 mln złotych (bicie rekordów to w WOŚP długoletnia tradycja). Pieniądze zostaną przeznaczone na "ratowanie życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom".

Caritas: setki milionów dla potrzebujących

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy miała w tym roku, jak już wspomniano, swój 25. finał. Jej szlachetny konkurent (w wyścigu o gromadzenie funduszy dla potrzebujących są tylko tacy) – Wielka Orkiestra Codziennej Pomocy Caritasu - zagrała po raz 41. "Granie" to przyniosło około 450 mln złotych. To więcej niż rok wcześniej, ale mniej od rekordowego 2010 roku, w trakcie którego zebrano – i rozdano – 550 mln złotych.

Te suche dane warto poprzeć konkretnymi działaniami (oczywiście nie wszystkimi). W latach 2011-2012 ze środków zgromadzonych przez Caritas zakupiono między innymi 2399 kompletów łóżkowych dla obłożnie chorych starszych osób oraz 463 koncentratory tlenu. Ta największa katolicka organizacja charytatywna finansuje także – dzięki szczodrobliwości społeczeństwa – działalność ponad 9 tys. placówek (od hospicjów do punktów wydawania żywności).

Szlachetna Paczka – coraz więcej różnych paczek

Ogromną aktywność w zakresie pomocy potrzebującym wykazuje także Szlachetna Paczka (szósta wśród najbardziej rozpoznawalnych organizacji dobroczynnych w Polsce). W 2016 roku prezenty przygotowane przez wolontariuszy i osoby współpracujące ze Szlachetną Paczką trafiły do blisko 19 tys. rodzin. Średnia wartość paczki dla każdej z nich przekroczyła 2,5 tys. złotych (łączna wartość pomocy przekazanej w paczkach wyniosła blisko 47,5 mln złotych).

Pomoc materialna nie jest jedyną, którą zapewnia Szlachetna Paczka. W ubiegłym roku tysiącowi rodzin udzielono wsparcia specjalistycznego, na przykład w postaci pomocy lekarskiej lub pomocy prawnej, a nawet biznesowej – wspomagającej daną osobę lub rodzinę w rozpoczęciu własnej działalności gospodarczej.

Chętnie dzielimy się żywnością

Każdy z nas zetknął się z pewnością ze świątecznymi zbiórkami żywności organizowanymi przez banki żywności we współpracy z sieciami handlowymi w Polsce. W zeszłym roku obchodziliśmy 20. rocznicę pierwszej zbiórki. W ciągu tych lat udało się zgromadzić 9 mln kilogramów jedzenia. Jest to efekt aktywności naszego społeczeństwa.

– W badaniach, które przeprowadziliśmy, trzy czwarte Polaków chce się podzielić z innymi tym, co kupią w sklepie. To gigantyczny potencjał życzliwości wobec tych, którzy bez pomocy nie mieliby takiej wigilli jak my wszyscy. A przecież mają prawo do takiego samego szczęścia – powiedział w 2016 roku Marek Borowski, prezes Federacji Polskich Banków Żywności.

Koniec roku pozytywnie zweryfikował tę wypowiedź. W ostatnim weekendzie listopada 2016 w przeprowadzonej Świątecznej Zbiórce Żywności udało się zgromadzić blisko 830 ton żywności.

Pajacyk – 9 mln posiłków

Pomoc żywnościową dla uboższych mieszkańców naszego kraju udziela też, znana szczególnie z akcji pomocowych w krajach Trzeciego Świata, Polska Akcja Humanitarna. Dzięki programowi Pajacyk od blisko 20 lat dożywiane są dzieci w szkołach. I w tym przypadku akcja ta nie byłaby możliwa bez zaangażowania całego polskiego społeczeństwa. Od roku 1998 do 2016 w ramach programu Pajacyk ludzie dobrej woli sfinansowali przygotowanie prawie 9 mln posiłków w polskich szkołach na terenie całego kraju.

0

Co ty wiesz o babie wielkanocnej?

0

Baba wielkanocna to tradycyjny świąteczny przysmak. Wbrew pozorom ciasto to nie należy do najłatwiejszych i przez błahe błędy można je zepsuć. Prawie każda gospodyni ma swój niezawodny sposób na udaną babkę. A co o niej wiemy?

123RF.COM
Co ty wiesz o babie wielkanocnej?
CZYTAJ DALEJ

Serialowi bohaterowie, którzy zmienili nasze spojrzenie na świat

0

Twórcy telewizyjnych produkcji uwielbiają powielać stereotypy. To najłatwiejszy sposób, by rozśmieszyć lub zdenerwować widzów. Co jakiś czas pojawiają się jednak seriale, których bohaterowie nas zaskakują, dają do myślenia, a nawet zmieniają nasz światopogląd.

Shutterstock.com
Serialowi bohaterowie, którzy zmienili nasze spojrzenie na świat
CZYTAJ DALEJ