Facebook Instagram
Facebook Instagram
Partner:

Jesteśmy coraz bardziej otwarci na potrzeby innych – chętnie i często sięgamy do portfeli

0

Polacy coraz chętniej pomagają innym. Potrafimy zmobilizować się zarówno na finał dużej imprezy, jak i systematycznie wspierać lokalne organizacje. Nie przekazujemy wyłącznie pieniędzy, chętnie dzielimy się również żywnością czy odzieżą. Jak nasza pomoc wygląda w liczbach i które inicjatywy cieszą się największym zaufaniem?

Shutterstock.com
Jesteśmy coraz bardziej otwarci na potrzeby innych – chętnie i często sięgamy do portfeli

O Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy wie każdy z nas. A czy słyszeli Państwo o Wielkiej Orkiestrze Codziennej Pomocy? Chyba tak, bo to właśnie w ramach tej akcji Caritasu gromadzone są największe kwoty przeznaczone na pomoc społeczną w Polsce.

Orkiestra Jurka Owsiaka, która w tym roku zagrała po raz 25., zgromadziła rekordową kwotę blisko 106 mln złotych (bicie rekordów to w WOŚP długoletnia tradycja). Pieniądze zostaną przeznaczone na "ratowanie życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom".

Caritas: setki milionów dla potrzebujących

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy miała w tym roku, jak już wspomniano, swój 25. finał. Jej szlachetny konkurent (w wyścigu o gromadzenie funduszy dla potrzebujących są tylko tacy) – Wielka Orkiestra Codziennej Pomocy Caritasu - zagrała po raz 41. "Granie" to przyniosło około 450 mln złotych. To więcej niż rok wcześniej, ale mniej od rekordowego 2010 roku, w trakcie którego zebrano – i rozdano – 550 mln złotych.

Te suche dane warto poprzeć konkretnymi działaniami (oczywiście nie wszystkimi). W latach 2011-2012 ze środków zgromadzonych przez Caritas zakupiono między innymi 2399 kompletów łóżkowych dla obłożnie chorych starszych osób oraz 463 koncentratory tlenu. Ta największa katolicka organizacja charytatywna finansuje także – dzięki szczodrobliwości społeczeństwa – działalność ponad 9 tys. placówek (od hospicjów do punktów wydawania żywności).

Szlachetna Paczka – coraz więcej różnych paczek

Ogromną aktywność w zakresie pomocy potrzebującym wykazuje także Szlachetna Paczka (szósta wśród najbardziej rozpoznawalnych organizacji dobroczynnych w Polsce). W 2016 roku prezenty przygotowane przez wolontariuszy i osoby współpracujące ze Szlachetną Paczką trafiły do blisko 19 tys. rodzin. Średnia wartość paczki dla każdej z nich przekroczyła 2,5 tys. złotych (łączna wartość pomocy przekazanej w paczkach wyniosła blisko 47,5 mln złotych).

Pomoc materialna nie jest jedyną, którą zapewnia Szlachetna Paczka. W ubiegłym roku tysiącowi rodzin udzielono wsparcia specjalistycznego, na przykład w postaci pomocy lekarskiej lub pomocy prawnej, a nawet biznesowej – wspomagającej daną osobę lub rodzinę w rozpoczęciu własnej działalności gospodarczej.

Chętnie dzielimy się żywnością

Każdy z nas zetknął się z pewnością ze świątecznymi zbiórkami żywności organizowanymi przez banki żywności we współpracy z sieciami handlowymi w Polsce. W zeszłym roku obchodziliśmy 20. rocznicę pierwszej zbiórki. W ciągu tych lat udało się zgromadzić 9 mln kilogramów jedzenia. Jest to efekt aktywności naszego społeczeństwa.

– W badaniach, które przeprowadziliśmy, trzy czwarte Polaków chce się podzielić z innymi tym, co kupią w sklepie. To gigantyczny potencjał życzliwości wobec tych, którzy bez pomocy nie mieliby takiej wigilli jak my wszyscy. A przecież mają prawo do takiego samego szczęścia – powiedział w 2016 roku Marek Borowski, prezes Federacji Polskich Banków Żywności.

Koniec roku pozytywnie zweryfikował tę wypowiedź. W ostatnim weekendzie listopada 2016 w przeprowadzonej Świątecznej Zbiórce Żywności udało się zgromadzić blisko 830 ton żywności.

Pajacyk – 9 mln posiłków

Pomoc żywnościową dla uboższych mieszkańców naszego kraju udziela też, znana szczególnie z akcji pomocowych w krajach Trzeciego Świata, Polska Akcja Humanitarna. Dzięki programowi Pajacyk od blisko 20 lat dożywiane są dzieci w szkołach. I w tym przypadku akcja ta nie byłaby możliwa bez zaangażowania całego polskiego społeczeństwa. Od roku 1998 do 2016 w ramach programu Pajacyk ludzie dobrej woli sfinansowali przygotowanie prawie 9 mln posiłków w polskich szkołach na terenie całego kraju.

0

Tęsknimy za wspólnotą? Wyniki badań są jednoznaczne

0

Instytut badawczy NEUROHM Polska oraz marka PORTA DRZWI ogłosiły wyniki badań społecznych. Wnioski skłaniają do optymizmu

Shutterstock.com
Tęsknimy za wspólnotą? Wyniki badań są jednoznaczne
CZYTAJ DALEJ

„El polacco”, „typowy Janusz”, czyli jak Polacy są postrzegani poza granicami kraju

1

Czy "typowy Janusz" stał się nieformalnym ambasadorem Polski? Dlaczego mieszkańcy Katalonii nazywani są w Hiszpanii Polakami i czy jesteśmy dobrzy w narzekaniu? Te kwestie wyjaśnia dr Agata Bisko, autorka książki „Polska dla średnio zaawansowanych”.

deklaracjaotwartosci.pl
„El polacco”, „typowy Janusz”, czyli jak Polacy są postrzegani poza granicami kraju
CZYTAJ DALEJ