Facebook Instagram
Facebook Instagram
Partner:

Jeśli rozrywka, to na jakim urządzeniu? Tablet czy czytnik?

1

Skończyłeś standardowy 10-godzinny dzień pracy, 1,5 godziny zajął ci powrót do domu i nareszcie masz chwilę dla siebie. Chcesz się rozluźnić i zakosztować lekkiej rozrywki, najlepiej na przenośnym urządzeniu, tak żebyś nie musiał stawać z wygodnej kanapy. Ale co wybrać? Telefon miałeś przy sobie cały dzień i nie możesz już na niego patrzeć. Najlepsze będzie małe i lekkie urządzenie wielkości mniej więcej kartki papieru. Na twojej szafce leży zarówno tablet, jak i czytnik e-booków. Co wybrać? Sprawdzamy.

Pixabay.com
Jeśli rozrywka, to na jakim urządzeniu? Tablet czy czytnik?

Od razu na wstępie słyszę głosy przeciwników e-booka: przecież w domu lepiej poczytać prawdziwą książkę, która pachnie papierem i którą można poczuć w ręku. Z drugiej strony zwolennicy tabletów krzykną, że przecież te urządzenia mają o wiele więcej możliwości, kolorowy wyświetlacz z milionami kolorów, głośniki i dotykowy ekran. Jednak nie przekreślajmy czytnika tak szybko, ma on bowiem więcej zalet, niż może się na początku wydawać.

Jednym z największych plusów czytników e-booków jest komfort czytania, jaki zapewniają w „ciężkich” warunkach, np. w komunikacji miejskiej. Jednak jak już wspomniano, w domu można sięgnąć po prawdziwą książkę. Ale czy na pewno będzie ona lepszym rozwiązaniem niż czytnik? Jest on lżejszy niż książka (1 punkt), ma doświetlenie ekranu, więc można czytać po ciemku bez lampek (2 punkty), pamięta, gdzie czytaliśmy, nawet jeśli zgubimy zakładkę (3 punkty), możemy zmienić wielkość i rodzaj czcionki (4 punkty), można na nim wygodnie czytać leżąc (nie trzeba przytrzymywać kartek – 5 punktów). Natomiast jedynym plusem książki jest to, że jest po prostu książką, dostaje zatem 1 punkt. Podsumowując: czytnik wygrał z książką 5 do 1, niezaprzeczalne zwycięstwo.

Teraz porównajmy komfort czytania z tabletem, na nim w końcu też można przecież czytać książki. Niestety od razu widać, że tablet z czytnikiem w tej kwestii równać się nie może. Jego ekran świeci własnym światłem i męczy oczy (zwłaszcza przy długim czytaniu – punkt dla czytnika), tablet rozładowuje się ponadto zdecydowanie szybciej i w rezultacie jesteśmy przez większość czasu ograniczeni kablem zasilającym (2 punkt na konto czytnika), a na dodatek tablet jest po prostu cięższy (3 punkt). Czyli w tym porównaniu znów wygrał czytnik: 3 do 0.

Jednym z największych plusów czytników e-booków jest komfort czytania, jaki zapewniają w „ciężkich” warunkach, np. w komunikacji miejskiej.

No dobrze, tablet może nie jest idealnym narzędziem do czytania, ale ma przecież inne funkcje niedostępne dla czytników, jak choćby możliwość oglądania wideo. Ale czy na pewno? Czytniki oparte na systemie Android mają możliwość instalowania tych samych aplikacji, które trafiają na tablety, w tym np. Youtube. Sprawdźmy więc, jak wygląda oglądanie filmów na czarno-białym czytniku - może da się nim zastąpić tablet. Problemy pojawiają się już na samym początku: aplikacji Youtube nie znajdziemy w sklepie Google Play na czytniku, bo po prostu go tam nie ma. Musimy więc ściągnąć plik .apk i zainstalować aplikację ręcznie. Nie jest to specjalnie trudne, ale na pewno nie tak wygodne jak na tablecie. Aplikację udało się ściągnąć i zainstalować, odpalamy więc film. Efekt jest na pewno interesujący, obraz, który ukazuje się naszym oczom, przypomina halucynacje wywołane psychodelicznymi środkami. Ale czy przypomina film i czy da się go obejrzeć jak na tablecie? Zdecydowanie nie. Punkt dla tabletu.

Wideo odpada, ale co z muzyką? Nic prostszego: tablet, na którym przeprowadzamy testy, inkBOOK Prime, ma możliwość odtwarzania muzyki (głównie na potrzeby audiobooków), wystarczy go tylko podpiąć do głośników lub słuchawek przez bluetooth i już możemy cieszyć się ulubioną muzyką. Zdecydowany remis.
A jak na czytniku wyglądają inne czynności, które bez problemu możemy robić na tablecie? Przeglądanie internetu – żaden kłopot, granie w gry – czytnik daje radę, mapy Google – tu już jest kiepsko przez brak GPS, selfie – też raczej nie zrobimy. Wygląda na to, że czytnik wbrew pozorom ma wiele funkcji tabletu, chociaż jeden punkt w końcowej klasyfikacji musimy mu odjąć za mało responsywny ekran dotykowy.
Przeprowadziliśmy testy - teraz czas ogłosić zwycięzcę. Sprawdzamy zdobyte punkty i… tablet wygrał 7 do 1 z czytnikiem. No, chyba że ktoś lubi spędzać czas, czytając - wtedy czytnik wygrywa 1:0.

0

Jak brzmi słowo roku 2016? Będziesz zdziwiony

0

Social media stopniowo zmieniają swój charakter. Facebook przestaje być jedynie platformą do komunikacji między znajomymi. Serwisy intensyfikują także walkę z fałszywymi informacjami. W lutym Google oficjalnie wprowadził Fact-Checking, narzędzie pozwalające weryfikować pojawiające się newsy.

Twin Design / shutterstock
Jak brzmi słowo roku 2016? Będziesz zdziwiony
CZYTAJ DALEJ

Niedługo praca będzie przywilejem. Jakie wizje kreują przed nami futuryści?

0

Coraz powszechniejsze wykorzystanie maszyn budzi lęk, że w niedalekiej przyszłości grozi nam masowe bezrobocie. Czy naprawdę mamy powody do obaw?

CZYTAJ DALEJ