Facebook Instagram
Facebook Instagram
Partner:

Jaki jest idealny kolor drzwi wewnętrznych?

0

Kolor drzwi dopasuj przede wszystkim do stylu, jaki chcesz nadać mieszkaniu. Wybór powinien być także podyktowany indywidualnymi potrzebami domowników.

PORTA
Jaki jest idealny kolor drzwi wewnętrznych?

Wybór kolorów drzwi wewnętrznych jest dzisiaj nieograniczony. Do dyspozycji mamy całą paletę kolorystyczną RAL czy NCS. Okładziny drewniane lub naśladujące drewno pozwalają na wybór drzwi nie tylko określony gatunkiem, ale też rodzajem wykończenia, który nadaje fakturze pokrycia strukturę mniej lub bardziej wyczuwalną dotykiem. Takie bogactwo możliwości to oczywiście zaleta, jednak wybierając drzwi wewnętrzne, warto kierować się zasadami, które pomogą zbudować harmonijną estetycznie aranżację. Projektanci wnętrz radzą dobierać drzwi nie tylko do kolorów i faktury podłogi, okien i mebli. Trzeba je dopasować przede wszystkim do wymiarów wnętrz i ich aranżacji.

Drzwi na rzecz przestrzeni
Jeśli szukasz dalekich perspektyw, światła, a także wtedy, gdy wymiary pomieszczeń w domu są niewielkie, sięgnij po rozwiązania, które umożliwią ich optyczne powiększenie. Niebagatelna w tym rola drzwi – ich duże płaszczyzny oddziałują bowiem w istotny sposób na wnętrze. W takim przypadku dobrym wyborem będą drzwi w kolorystyce neutralnej. Ta gama barw porządkuje przestrzeń, buduje wrażenie czystości. Tworzą one również dobre tło dla mebli, ścian, podłogi oraz innych elementów wykończenia i wyposażenia wnętrz. Efekt będzie optymalny, jeśli zdecydujesz się na odcień bieli. Białe drzwi są idealnym partnerem dla rozmaitych barw ścian, podłóg i mebli. To kolor doskonale podkreślający urodę innych detali wnętrzarskich. Nie decyduj się jednak na biel czystą – złamana nutą wanilii, piasku, błękitu, różu czy ciepłych szarości będzie bardziej intrygująca.

Warto też pamiętać, że kolory tłowe nie są przypisane jedynie drzwiom o jednolitym, gładkim wykończeniu powierzchni. Również modelom drewnianym lub z okleiną drewnopodobną można nadać bardzo jasną, świetlistą barwę. Podobny efekt da zastosowanie stolarki w odcieniach typowych dla jasnych gatunków drewna: buku, klonu lub jesionu. Rozbielone, delikatnie zaznaczą swoją obecność we wnętrzu, nie narzucając mu aranżacji. Oczywiście wybór jasnych drzwi to nie jedyny klucz na rzecz powiększania wnętrz. Taką rolę mogą też odegrać ciemne drzwi, jednak wówczas warto „zagrać” ich wymiarami – w zależności od potrzeb przestrzeni poszerzyć je nawet o drugie skrzydło lub optycznie wydłużyć, stosując panele na ścianę nad drzwiami.

Na rzecz stylu

Dobierając kolor drzwi do wnętrza, zwróć też uwagę na ich rysunek, nadany przez konkretny gatunek drewna czy naśladującą go okładzinę.

Decydując się na kolor drzwi, pamiętaj, że wpływ na odbiór barwy ma także sposób ich wykończenia. Gdy są gładkie i błyszczące, kolor będzie sprawiał wrażenie jaśniejszego oraz zimniejszego, bardziej szorstka powierzchnia sprawi z kolei, że odbierzesz drzwi jako ciemniejsze, ale kolor wyda się cieplejszy. Te pierwsze drzwi sprawdzą się w przestrzeni minimalistycznej, w stylu Fusion lub glamour. Drugie są bardziej uniwersalne – będą dobrym uzupełnieniem szeroko pojętych wnętrz nowoczesnych, ale też rustykalnych czy klasycznych lub eklektycznych.

Dobierając kolor drzwi do wnętrza, zwróć też uwagę na ich rysunek, nadany przez konkretny gatunek drewna czy naśladującą go okładzinę. Jasne, lekko złociste lub słomkowo-szare drewno sprzyja wnętrzom bliskim stylowi skandynawskiemu. Średnio ciemne gatunki, takie jak czereśnia, badi czy dąb, oraz ciemne (tek, mahoń lub wenge) są bliższe aranżacjom klasycznym, eklektycznym czy kolonialnym. Jednak także od tej zasady są odstępstwa – proste, ciemne drzwi (na przykład wenge) będą doskonałym elementem nowoczesnej aranżacji. Wpływ na stylizację wnętrz ma również sposób frezowania płaszczyzny skrzydła – linie proste są bardziej uniwersalne, wszelkiego rodzaju łuki sprzyjają zaś aranżacjom zmierzającym w stronę klasyki lub eklektyzmu.

Siła indywidualizmu
Drzwi przeznaczone do pokojów dziecięcych powinny rządzić się swoimi prawami. Pozwól dzieciom dać wyraz ich ekspresji i daj im pole do kształtowania ich osobowości. Warto pozwolić im wybrać drzwi zgodne z ich upodobaniami. Mogą być szare, żółte lub niebieskie, z ulubionym cytatem lub rysunkiem samochodu. By nie zaburzały wspólnej przestrzeni komunikacyjnej, można zdecydować się na zróżnicowanie barwy od strony pokoju dziecięcego i korytarza. Na rynku znajdziesz też praktyczne drzwi umożliwiające mocowanie na nich organizerów i wieszaków – idealne dla nastolatków.

Jak w prosty sposób ożywić wnętrze? Dowiesz się TUTAJ – na PORTA Blog

0

Drzwi dźwiękoszczelne - na straży cichego domu

0

Mieszkanie czy dom trudno uznać za komfortowe miejsce do życia, jeśli mieszkańcy narażeni są na hałas. W takiej sytuacji często niezbędne są dźwiękoszczelne drzwi.

Porta KMI, drzwi Eco Polar Passive
Drzwi dźwiękoszczelne - na straży cichego domu
CZYTAJ DALEJ

Drzwi jako dzieła sztuki

0

Drzwi – dla niektórych zwyczajny kawałek drewna lub płyty z klamką, dla innych wrota kryjące tajemnicę i wzbudzające ciekawość. Większość z nich nie zwraca na siebie uwagi. Każdego dnia mijamy ich dziesiątki w drodze do pracy czy sklepu. Nie wszystkie jednak chcą być anonimowe. Zobacz drzwi, które dzięki niezwykłym pomysłom stały się prawdziwymi dziełami sztuki zdradzającymi pochodzenie nie z tego świata.

CZYTAJ DALEJ