Facebook Instagram
Facebook Instagram
Partner:

Jak wybrać dobre drzwi antywłamaniowe?

0

Zakup drzwi zewnętrznych to inwestycja na lata i spory wydatek. Warto zadbać, by skutecznie chroniły nie tylko przed włamaniem, ale też stratami ciepła i hałasem.

Im więcej zamków w drzwiach, tym domownicy są bezpieczniejsi? Wcale niekoniecznie! Fot. PORTA, kolekcja Steel ARCTIC PASSIVE
Jak wybrać dobre drzwi antywłamaniowe?

Im solidniejsze drzwi, tym lepiej? Tak, ale pod warunkiem że są częścią przemyślanego systemu zabezpieczeń. Według policyjnych statystyk złodzieje najczęściej dostają się do budynku przez okna czy drzwi tarasowe. Słabym punktem bywa też brama garażowa. Włamywaczom na rękę są również brak alarmu, zasłaniające dom drzewa i duża odległość od sąsiadów. Drzwi antywłamaniowe powinny być zatem dopasowane do poziomu zabezpieczeń.

Bezpieczny dom

Podstawową cechą dobrych drzwi antywłamaniowych jest mocna konstrukcja. Stalowa rama bywa dodatkowo wzmacniana kratownicą, pionowymi lub poprzecznymi wspornikami. Taki szkielet jest w całości osłonięty blachą trwale zamocowaną, a więc przyspawaną albo zgrzaną punktowo. Dobrej jakości drzwi są zbudowane z wielu warstw. Jako wypełnienie stosuje się m.in. wełnę mineralną, pianki poliuretanowe, niekiedy płyty drewnopochodne. Od warstwy licowej zależy wygląd skrzydła.
Drzwi antywłamaniowe są ciężkie, osadza się je więc nie na dwóch, ale trzech lub czterech wzmocnionych zawiasach. Zwykle zaopatrywane są one w osłony, niektórzy producenci oferują też drzwi z zawiasami ukrytymi. Oba warianty utrudniają sforsowanie wejścia. Koniecznym elementem drzwi są również bolce antywyważeniowe.

Potwierdzeniem klasy drzwi jest Certyfikat Instytutu Mechaniki Precyzyjnej. Zdarza się, że nieuczciwi sprzedawcy podkreślają wysoką klasę, atestowanych zamków – nie znaczy to jednak automatycznie, że certyfikowane są drzwi jako całość. Dopiero uzyskanie pozytywnej oceny IMP oznacza, że wejście wytrzyma dwudziestominutową próbę włamania.

Na klucz

Niektóre drzwi wyposażone są w kilka niezależnych zamków. To niezbyt wygodne rozwiązanie, zamknięcie drzwi wymaga bowiem całego zestawu kluczy. Co gorsza, zbyt liczne zamki mogą osłabiać konstrukcję drzwi. Wystarczą dwa, ale solidne, wykonane przez renomowaną firmę i, co najważniejsze, odpowiednio wysokiej klasy. W drzwiach antywłamaniowych montuje się zamki klasy C. Ich sforsowanie powinno zająć włamywaczowi co najmniej 6 minut - dwa razy dłużej niż przy zastosowaniu wkładki klasy B. Dobrym zabezpieczeniem są zamki wielopunktowe, połączone z systemem rygli. Blokują one skrzydło w co najmniej trzech punktach, oddalonych od siebie o przynajmniej 60 centymetrów.

Coraz częściej w domach zakłada się zamki otwierane nie tradycyjnym kluczem, ale kartą magnetyczną. Jeszce kilka lat temu było to rozwiązanie stosowane głównie w biurowcach, ale spadek cen sprzyja jego popularyzacji.

Na co dzień

Kupując drzwi, warto myśleć nie tylko o czarnym scenariuszu, ale też o codziennej eksploatacji. Szczelne i ciepłe drzwi zmniejszają koszt ogrzewania, zwłaszcza jeśli dom nie ma wiatrołapu. Wprawdzie zgodnie z przepisami współczynnik przenikania ciepła U dla drzwi antywłamaniowych może mieć poziom 2,6 W/(m2K), ale warto zdecydować się na model o lepszych parametrach termoizolacyjnych, przynajmniej U=1,4 W/(m2K). Właściciele domów w gęsto zabudowanych dzielnicach czy w pobliżu ruchliwych dróg powinni też zwrócić uwagę na izolacyjność akustyczną. Opisana jest ona współczynnikiem RA. Im jest on wyższy, tym lepszą barierą przed hałasem są drzwi. Standard to 30 dB.

Przeczytaj koniecznie: Jak wybrać ościeżnice do drzwi zewnętrznych?

W ciemnych przedsionkach bardzo dobrze sprawdzają się drzwi z przeszkleniami. Ale każda tafla szkła zmniejsza odporność na włamanie, trzeba więc zdecydować, czy priorytetem jest bezpieczeństwo, czy wygoda. Najsolidniejsze są drzwi lite. Jeśli wejście trzeba doświetlić, warto wybrać model ze szkłem antywłamaniowym klasy P4 lub droższym P5.
Wejście musi być odpowiednio szerokie, by można było swobodnie wnieść zakupy czy wprowadzić wózek. Minimalne rozmiary to 90 cm szerokości i 200 wysokości.

Drzwi o niestandardowych rozmiarach muszą być zamawiane na wymiar, są więc droższe od typowych produktów.

Wygląd się liczy

Drzwi z licem ze stalowej blachy mogą pasować do nowoczesnych, minimalistycznych domów, ale rażą w tradycyjnych budynkach. Antywłamaniowe drzwi można jednak dobrać do każdego wykończenia. Producenci oferują skrzydła wykończone naturalnym fornirem, drewnem, lakierowane, malowane.

Wykonanie

Nawet najmocniejsze drzwi nie będą skutecznym zabezpieczeniem, jeśli nie zostaną zamontowane zgodnie z instrukcją producenta. Ważny jest więc sposób osadzenia ościeżnic. Nieprawidłowe wykonanie może skutkować utratą gwarancji, a nawet problemem z uzyskaniem odszkodowania.

0

Sypialnia w bloku. Najlepsze pomysły na aranżację

2

Nieduży metraż mieszkania wymusza uruchomienie wyobraźni w trakcie urządzania wnętrza. Jeżeli nie chcesz skazać małej sypialni na smutny los pogrążonej w mroku klitki, sprawdź, co zrobić, by była wygodna i atrakcyjna

Pixabay.com
Sypialnia w bloku. Najlepsze pomysły na aranżację
CZYTAJ DALEJ

Co zamiast obrazu? Powieś na ścianie oryginalny plakat

2

Wszystko zaczęło się w 1899 roku – to wówczas powstał pierwszy polski plakat artystyczny, a stworzył go sam Stanisław Wyspiański. Szybko okazało się, że afisze są doskonałym medium, często pełnym aluzji i niedopowiedzeń. Sztuka tworzenia tych dzieł użytkowych rozwijała się pomimo historycznych i politycznych przeciwności. W latach 20. plakaty projektowano na uczelniach wyższych, po II wojnie światowej pojawiło się słynne zjawisko Polskiej Szkoły Plakatu.

60 zł czy 600 zł? Plakaty od polskich twórców wcale nie są drogie! Fot. Wall-being
Co zamiast obrazu? Powieś na ścianie oryginalny plakat
CZYTAJ DALEJ