Facebook Instagram
Facebook Instagram
Partner:

Jak wprowadzać w życiu zmiany i eliminować swoje słabości?

1

Jak zmienić swoje życie? To pytanie pojawia się wśród coraz większej liczby ludzi. Powodów jest mnóstwo. Często chcemy pozbyć się swoich wad lub wygrać ze słabościami. Pragniemy zacząć realizować marzenia i wieść pełniejsze życie. Czasem usiłujemy też dorównać innym albo po prostu chcemy od życia czegoś więcej. Czy istnieje idealna metoda na to, aby stać się takimi, jakimi chcemy być?

Shutterstock.com
Jak wprowadzać w życiu zmiany i eliminować swoje słabości?

Najprościej powiedzieć, że chcieć to móc. Trudniej jednak określić to, czego chcemy i przede wszystkim, dlaczego tego chcemy. Uświadomienie sobie potrzeb stojących za chęcią zmian to pierwszy krok do tego, aby były one skuteczne, a przebrnięcie przez nie łatwiejsze. Kolejny krok to cel. Jeśli nie będziemy wiedzieć, co chcemy osiągnąć, to jak znajdziemy motywację do działania?

Tak zmniejszasz szanse na sukces

– Częstym błędem popełnianym przy wdrażaniu zmian w życiu osobistym jest pominięcie solidnej analizy potrzeb oraz wartości. Bez tego trudno wprowadzić trwałe zmiany, a osiągnięcie celów, które nie są zgodne z naszymi potrzebami i wartościami, nie przyniesie satysfakcji, lecz stanie się jedynie inną wersją wyścigu szczurów – mówi psycholog Katarzyna Chrzanowska. –Szanse na sukces maleją, jeśli robiąc pierwszy krok, nie będziemy wiedzieli, z jakiego miejsca startujemy. Kluczową rolę odgrywa też zdolność określenia celu, potem właściwe wybranie sposobów jego realizacji i na końcu zdolność wcielenia tych planów w życie – wyjaśnia.

Tu znajdziesz pomoc

Grunt to systematyczność i konsekwencja. Chcąc dokonać zmian, zacznijmy je wcielać w życie małymi krokami, wtedy będziemy nabierać ochoty na więcej.

W zaplanowaniu działań związanych z przezwyciężaniem naszych słabości może też pomóc model stworzony przez Roberta Diltsa. Ułatwi on przeanalizowanie naszej sytuacji na wielu poziomach i określenie tego, na co warto zwrócić uwagę w procesie zmian. Na przykład aby skuteczniej zacząć odchudzanie, warto pozbyć się z otoczenia i lodówki produktów, których chcemy unikać, a zadbać o łatwy dostęp do zdrowych przekąsek. Rzucenie palenia może okazać się łatwiejsze, jeśli określimy, co skłania nas do sięgnięcia po papierosa – może jesteśmy nieświadomi innych zachowań, dzięki którym możemy radzić sobie ze stresem? We wprowadzaniu zmian ważne jest też określenie naszych umiejętności – dobrą metodą jest zrobienie listy swoich mocnych stron i wybranie z nich tych, które pomogą nam w realizacji zamiarów.

Wystarczy jedna minuta

Grunt to systematyczność i konsekwencja. Chcąc dokonać zmian, zacznijmy je wcielać w życie małymi krokami, wtedy będziemy nabierać ochoty na więcej. Przy dużej rewolucji w naszym życiu, możemy łatwo paść ofiarą zniechęcenia i słomianego zapału. – Obiecaj sobie, że będziesz robić daną czynność przez jedną minutę – bez względu na to, czy ci się chce, czy nie – radzi Katarzyna Chrzanowska.

Pozytywne myślenie to za mało

Sukces zależy w głównej mierze od nas i naszych chęci. Sama wiara w powodzenie jednak nie wystarczy. –Pozytywne myślenie stosowane zamiast innych interwencji odwraca uwagę od znaczenia realnego i systematycznego działania – mówi Katarzyna Chrzanowska. – Warto ułożyć sobie plan, w którym uwzględnimy to, co o sobie wiemy, i jakie trudności możemy spotkać na naszej drodze. Ważne, aby działać z głową, bo robiąc zbyt wiele naraz, łatwo wpaść w pułapkę zniechęcenia. Realizm i dobre przygotowanie sprawią, że z łatwością poradzimy sobie z trudnościami, które przecież na pewno się pojawią.

Nie powinniśmy też wypierać negatywnych emocji, które pojawią się na naszej drodze. Są zupełnie naturalne w procesie zmiany. Warto je zauważać, a nawet stosować jako źródło motywacji. Trzeba też pomyśleć, gdzie będziemy szukać pomocy, gdy będzie nam ona potrzebna. I na koniec – warto się chwalić i nagradzać, gdy osiągamy kolejne drobne podcele! – zaleca Chrzanowska.

Katarzyna Chrzanowska, magister psychologii, coacemh w podejściu wielopoziomowym (MLC), w trakcie procesu akredytacji ACC, jej teksty można przeczytać na Facebooku: On the way.

0

Fotorelacja z Festiwalu Łódź 4 Kultur

0

Festiwal Łódź 4 Kultur to niepowtarzalna okazja dla mieszkańców miasta, by poznać jego bogatą, wielokulturową historię i zacząć ją współtworzyć. Początki imprezy sięgają zainicjowanego w 2002 roku przez Witolda Knychalskiego Festiwalu Dialogu Czterech Kultur. W tym roku impreza odbyła się w dniach 8-17 września pod hasłem "Alfabet dialogu".

CZYTAJ DALEJ

9 polskich marek modowych, które warto poznać

0

Jakością tkanin, oryginalnością projektów i dbałością o detale przewyższają popularne sieciówki. A dzięki rozsądnym cenom stanowią poważną konkurencję dla wielkich domów mody. Polskie marki, autorskie, bazujące na osobowości ich twórców, z precyzyjnie rozpisanym biznes planem, śmiało zapełniają średnią półkę. Sprawdź, które warto znać, w co zainwestować i jak je nosić.

CZYTAJ DALEJ