Facebook Instagram
Facebook Instagram
Partner:

Jak spójnie połączyć style przy urządzaniu wnętrz?

2

Łączenie różnych stylów wnętrzarskich to jeden z gorętszych trendów w ostatnich latach. Przede wszystkim zaś jest to sposób na zyskanie oryginalnej aranżacji, w której to ty decydujesz, co ze sobą zestawiać. Wymaga to jednak uwagi i ostrożności. Przygotowaliśmy najważniejsze zasady dotyczące tego, jak połączyć style w jednym mieszkaniu.

Rozsądne łączenie styli wnętrzarskich to klucz do spójnej aranżacji. Fot. Shutterstock
Jak spójnie połączyć style przy urządzaniu wnętrz?

Wybierz dwa ulubione style

W łączeniu stylów wnętrzarskich należy zachować umiar. Najlepiej zacząć od dwóch konwencji – to świetny sposób na wystrój oryginalny, a jednocześnie spójny. Z czasem można dodawać elementy z kolejnych stylów, jeśli uznasz, że w aranżacji czegoś brakuje. Postępuj ostrożnie, ponieważ zbyt wiele konwencji dekoratorskich w jednym wnętrzu wywołuje wrażenie nieładu. Poza tym aranżacja może być po prostu niefunkcjonalna.

Jak łączyć style? Paleta kolorystyczna

Gdy we wnętrzu łączy się elementy z różnych stylów, trzeba pamiętać, by miały one jakiś punkt wspólny. Najprościej to osiągnąć, decydując się na jedną paletę kolorystyczną. Na przykład styl skandynawski i prowansalski opiera się na barwach jasnych, głównie bieli, ale też beżach, kremach, odcieniach drewna czy łagodnych pastelach.

A mocniejsze, bardziej ogniste barwy? Takie znajdziesz w stylu nowoczesnym spod znaku pop-artu, a także retro z lat 50. i 60. Tym bardziej że we wspomnianych latach powstało wiele ikon designu uznawanych dziś za ważne dzieła powojennej awangardy.

Postaw na podobne materiały

Kolejny sposób na spójny wystrój to podobne materiały wykończeniowe, meblarskie i dekoracyjne. Mimo że różne style wnętrzarskie mają charakterystyczne dla siebie założenia, to jednak zawsze udaje się znaleźć punkty wspólne, gdy chodzi o materiały. Drewno, naturalne tkaniny i design spod znaku ekologii znajdziesz w stylu skandynawskim, prowansalskim, toskańskim czy chalet, znanym z górskich domów w Alpach. Z kolei sporo tworzyw sztucznych i innowacyjnych materiałów to znaki rozpoznawcze stylu modern, awangardowego retro, a także nowoczesnego wcielenia glamouru.

Ten ostatni można z sukcesem łączyć z inspiracjami orientalnymi, ponieważ w obydwu konwencjach znajdziesz lśniący metal, połyskującą ceramikę oraz moc eleganckich dodatków.

Spójne motywy dekoracyjne

Podobne albo nawet identyczne motywy dekoracyjne można znaleźć w różnych stylach wnętrzarskich. Dlatego jest to jeden z kluczy do spójnej aranżacji. Kratkę, pasy albo groszki spotkasz w stylach klasycznym, skandynawskim, vintage czy glamour. Wzór paisley, czyli "łezka", który przeżywa w tym sezonie renesans, ma orientalne korzenie, a zadomowił się w klasycznym europejskim designie.

Z kolei marokańska koniczyna – jak sama nazwa wskazuje – jest charakterystyczna dla kręgu kultury arabskiej, jednak cieszy się ogromną popularnością we wzornictwie spod znaku glamouru i stylu nowojorskiego.

Jak łączyć style – kilka przykładów

Styl skandynawski plus glamour: jedno z ciekawszych połączeń w tym sezonie. Wnętrza skandynawskie uzupełniane są o eleganckie tkaniny, a także dodatki w kolorze srebrnym, złotym i miedzianym.
Styl skandynawski i prowansalski: zbliżona paleta kolorystyczna, naturalne materiały, a także dążenie do przytulności to znaki rozpoznawcze obydwu konwencji. Nic zatem dziwnego, że stanowią one naturalnych sojuszników we wnętrzach.

Styl klasyczny i nowoczesny: połączenie często określane mianem modern classic. Wnętrze zyskuje klasyczny urok, a jednocześnie nie brakuje w nim mebli czy dodatków zaprojektowanych ze współczesną fantazją.
Styl industrialny i vintage: wnętrza w stylu industrialnym pozwalają na ciekawe łączenie konwencji. Poprzemysłowa surowość łagodzona jest przez swoistą patynę mebli i dodatków z duszą. Powstaje wystrój oryginalny, przytulny i w pełni autorski.

0

Nawet zaprzyjaźnieni sąsiedzi ci pozazdroszczą. 9 trendów modnych jesienią 2017

1

Przed chwilą zastanawialiśmy się, jak urządzić balkon, aby przyjemnie spędzić na nim lato, a już nadszedł czas pożegnania z nastrojowymi łańcuchami ogrodowych lampek, miękkimi poduchami i wiklinowymi meblami. A może… jednak nie? Trendy na jesień 2017 są łaskawe – pora przenieść ulubione siedziska do domu, a poduchy ubrać w mięsiste, aksamitne poszewki. O czym jeszcze warto pomyśleć, dekorując mieszkanie? Oto najgorętsze jesienne trendy!

Jesień sprzyja kreatywności we wnętrzach. Zobacz, które dodatki będą prawdziwym hitem. Fot. Westwing.pl
Nawet zaprzyjaźnieni sąsiedzi ci pozazdroszczą. 9 trendów modnych jesienią 2017
CZYTAJ DALEJ

Urządź mieszkanie tak, aby przetrwało lata bez większego remontu

0

Remontowanie, odnawianie, urządzanie mieszkania pochłania bajońskie sumy. Nie każdego stać na luksus wydawania znacznych kwot co kilka lat, by znów położyć podłogę, wymienić drzwi albo odnawiać ściany. I o ile ten ostatni punkt nie jest aż tak kosztowny, o tyle dwa pierwsze - owszem. Jak wykończyć mieszkanie, aby remont ominął cię przez najbliższe lata, a wnętrza cieszyły trwałością i nie wydawały się przestarzałe?

Nie stać cię na remontowanie mieszkania co dwa lata? Urządź je tak, by nie wymagało odnawiania. Fot. Shutterstock
Urządź mieszkanie tak, aby przetrwało lata bez większego remontu
CZYTAJ DALEJ