Facebook Instagram
Facebook Instagram
Partner:

Jak optycznie powiększyć małe mieszkanie?

1

Nie jest tajemnicą, że większość z nas dysponuje mieszkaniami o niewielkim metrażu. Chociaż jest wiele sposobów na organizację przechowywania czy nocowanie niespodziewanych gości w kawalerkach, czasem każdy może poczuć się przytłoczony codziennością w mikroprzestrzeni. Dlatego trzeba zadbać nie tylko o pojemną szafę wyposażoną w sprytne akcesoria, rozkładane meble i liczne schowki, lecz także o pozostawienie nieco miejsca na oddech. Radzimy, co zrobić, by małe mieszkanie wydawało się przestronniejsze.

W małym mieszkaniu nie jesteś skazany na ciastnotę i niewygody!
Jak optycznie powiększyć małe mieszkanie?

I stała się jasność!

Styliści jak mantrę powtarzają, że jasne podłogi i ściany w małych mieszkaniach to oczywisty wybór. Jeśli chcemy wyglądać szczupło, ubieramy się w ciemne rzeczy - i odwrotnie. Jasne tonacje sprawiają bowiem, że wszystkiego wydaje się… więcej. Tak też dzieje się w przypadku mieszkań, a pastelowe, chłodne kolory, w tym biel, potęgują to odczucie.

W otoczeniu takich barw oddycha się głębiej niż w towarzystwie czerni czy brązów.

Wyższy sufit

Wystarczy chwycić za pędzel lub wałek i namalować na suficie - wzdłuż styku ze ścianami - pasek w tym samym kolorze co one. Przykładowo sufit może pozostać biały, a ściany jasnoszare lub błękitne. Dodatkowa krawędź przyciągnie wzrok, tworząc iluzję wyższego sklepienia. Patent prosty i sprawdzony!

Zobacz koniecznie: 10 najczęstszych błędów popełnianych przy urządzaniu małego mieszkania

Sprytne przesłony

W małym mieszkaniu zamiast pełnych skrzydeł drzwiowych służących do oddzielenia łazienki czy sfery snu lepiej zamontować przeszklone. Dzięki temu zapewnimy wszędzie dopływ światła dziennego. Takie modele są też wizualnie lżejsze. W nowoczesnych wnętrzach sprawdzają się skrzydła w kolorze bieli lub delikatnej szarości. Warto, by osadzone w nich przeszklenia charakteryzował geometryczny układ – w pionie lub poziomie, dodatkowo wnoszący do małego mieszkania wrażenie uporządkowania (np. Porta FIT lub FOCUS).

Źródło: Porta Drzwi, kolekcja FOCUS

Mleczne wstawki zapewniają prywatność, ale też optyczne wrażenie przestronności.

Less is more

Nagromadzenie rzeczy nigdy nie jest dobre w odbiorze. Wprowadza to bowiem wizualny zamęt, sprawia, że wzrok staje się rozbiegany, a my - rozkojarzeni. Eksponowanie pamiątek z każdego miejsca, w którym się kiedykolwiek było, jest wyczynem, ale niestety nie na miarę kawalerki. Bibeloty na małej przestrzeni bardziej drążnią, niż cieszą.

Zamiast kupować je tonami, lepiej zainwestować w dobry sprzęt fotograficzny i cieszyć oczy wakacyjnymi krajobrazami, oglądając zdjęcia na ekranie. To również dobry sposób na wniesienie do małego mieszkania nowej perspektywy i relaks, gdy poczujemy się przytłoczeni codziennością.

Wielkość ma znaczenie

W małym mieszkaniu wbrew popularnym opiniom lepiej sprawdzają się większe niż drobne meble. Warto też zadbać o to, by blaty komód, szafek, stolików czy wyspy kuchennej znalazły się na tej samej wysokości. Stworzy to wrażenie większej przestrzeni o wyrazistym podziale.

Dobrym pomysłem są też meble na nóżkach, odsłaniające jak najwięcej podłogi oraz takie, których… nie widać, np. stoliki ze szklanymi blatami, krzesła z przezroczystego tworzywa czy szafki o lustrzanych frontach.

Otwórzmy się...

…na zmiany. Pomyślmy o swoim mieszkaniu inaczej niż do tej pory. Gdyby tak przenieść aneks kuchenny bliżej okna albo włączyć przedpokój do salonu? Nie musimy zachowywać układu narzuconego przez dewelopera.

Zrezygnujmy z wybranych ścianek działowych lub zastąpmy je ażurowymi regałami, które stworzą dodatkową przestrzeń do przechowywania. Możemy też obniżyć przepierzenia, wykorzystując niskie ścianki, np. jako podstawę blatu. W ten sposób uzyskamy otwartą przestrzeń i wpuścimy do wnętrza naturalne światło. Takie decyzje będą procentować latami!

0

Ekologiczny dom? Tylko z bali!

0

Pomysłów na dom ekologiczny jest wiele, ale niektóre z nich cieszą się szczególnie dużą popularnością. Dom z bali jest realną alternatywą dla budownictwa murowanego.

CZYTAJ DALEJ

Pokój dziecka jak plac zabaw. Urządź go z wyobraźnią!

0

Zbliżające się wakacje to idealny czas na reorganizację w pokoju dziecka. Projektowanie przestrzeni, która inspiruje maluchy do zabawy, ale też nauki, to okazja do poszukiwania najbardziej zaskakującego wyposażenia i szaleństw w kwestii kolorów. Warto wcześniej porozmawiać na ten temat z głównymi zainteresowanymi. Dziecięce wizje wymarzonego pokoju mogą stanowić prawdziwą skarbnicę inspiracji.

CZYTAJ DALEJ