Facebook Instagram
Facebook Instagram
Partner:

Jak kupić mieszkanie, aby spełniało wymagania wszystkich domowników?

0

Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając idealną przestrzeń do życia. Co tak naprawdę ma znaczenie: metraż czy układ pomieszczeń? I przede wszystkim – jak czytać plan upatrzonego mieszkania?

Metraż czy układ pomieszczeń? Sprawdź, jak dobrze kupić mieszkanie. Fot. Shutterstock
Jak kupić mieszkanie, aby spełniało wymagania wszystkich domowników?

Czasami w kawalerce lepiej się mieszka niż w mieszkaniu z większą liczbą pokoi. Dlaczego? Ponieważ na odbiór przestrzeni wpływa nie tylko metraż, podział ścian, ale także wpadające światło, wielkość okien, ciągi komunikacyjne. Jak dobrać mieszkanie do stylu życia? To jeden z najtrudniejszych etapów wyboru wymarzonego lokum. Przede wszystkim musimy zrobić małe podsumowanie potrzeb i marzeń. Czy w najbliższych kilku latach zamierzamy powiększyć rodzinę? Czy dzisiaj mamy wystarczającą ilość miejsca na przechowywanie rzeczy? Gotowanie – jemy więcej na mieście czy w domu? Marzy nam się wyspa kuchenna, ale rzadko przygotowujemy posiłki? Realistyczne podejście do tematu to połowa sukcesu. Warto także wymienić marzenia na sprawdzone rozwiązania. Często wygoda to nie inspirujące sesje w magazynach wnętrzarskich, ale kilka podstawowych zasad architektury wnętrz.

Czytanie planu

Rozkład mieszkania warto zacząć analizować od okien. Muszą dobrze doświetlać każde pomieszczenie, powinny być duże. Architekci przekonują, że idealny rozkład pomieszczeń jest następujący: kuchnia powinna być na wschodzie; salon i gabinet od strony południowej. Pokój dziecka czy sypialnia od wschodu, tak by dzień zaczynać razem ze słońcem.

Drogocenne centymetry

Komfortowe życie w mieszkaniu to przede wszystkim miejsce na rzeczy oraz sprytne przechowywanie. To także wygodne odległości do pokonywania między salonem a kuchnią czy przedpokojem i łazienką. Korytarze w mieszkaniu powinny mieć co najmniej 120 cm szerokości. Wstawimy tam regał czy szafę, ale tylko w przypadku, gdy będzie miał 150 cm.

TO CIĘ TEŻ ZAINTERESUJE: Jak urządzić mały przedpokój?

Szafa przesuwna? Tak, ale w przedpokoju 180 cm z wnęką o głębokości 65 cm. Jeżeli mieszkanie jest niewielkie, warto się zastanowić, czy ścianki działowe korytarza są nam potrzebne. Może lepiej postawić na otwartą przestrzeń od samego wejścia?

Sprawdzony układ

Wchodząc do mieszkania, powinniśmy widzieć jego najładniejszą część, np. kuchnię, salon, ale nie szafę czy drzwi. Najwygodniej jest, gdy pokój dzienny jest przy kuchni lub tworzą wspólną całość. Bardzo często w projektach deweloperów znajdziemy dziwne kształty przestrzeni kuchennej, które tworzą albo za długie, albo za krótkie ciągi komunikacyjne. Prawdopodobnie normy są zachowane, ale niekoniecznie będzie nam wygodnie gotować czy podawać do stołu. Warto wtedy wziąć pod uwagę zmianę układu nawet kosztem korekty instalacji. Najlepsza wysokość pomieszczenia? 2,7 m – daje poczucie przestrzeni, ale nie wpływa na koszty ogrzewania.

Sypialnia i pokój dziecka

Lepiej nasłoneczniony pokój powinien być przeznaczony dla najmłodszych domowników. To dla nich kluczowa jest ilość światła wpadającego do pomieszczenia. Z kolei sypialnia dorosłych powinna sprzyjać wyciszeniu. Dla kogo większy pokój? Także dla dziecka. To jego przestrzeń przede wszystkim musi spełniać kilka funkcji – miejsca do nauki, zabawy, odpoczynku i przechowywania rzeczy. Dorośli swoje książki, bibeloty mogą trzymać w salonie lub w garderobianych szafach.

Zanim zdecydujemy się kupić

Warto na oglądanie mieszkania zabrać ze sobą eksperta, np. architekta, projektanta wnętrz albo zaufanego specjalistę od remontów. Kogoś, komu opowiemy o swoich potrzebach, kto fachowym okiem oceni ich szansę na realizację. Zanim zdecydujemy się na podpisanie umowy, musimy zobaczyć mieszkanie o każdej porze dnia. Jeżeli budynek jest już zamieszkany, dopytajmy sprzedających o sąsiadów i hałas. Wybierzmy się do spółdzielni, by poznać okolicę, sposób zarządzania osiedlem, koszty i planowane remonty. Zapytajmy także o plany zagospodarowania najbliższego otoczenia – szczególnie, jeżeli naokoło są pustostany lub zieleń.

0

Chorwacja – idealna nie tylko na wakacje

0

Z danych biur podróży i ubezpieczycieli wynika, że coraz więcej Polaków wyjeżdża na wczasy poza szczytem sezonu wakacyjnego. We wrześniu ubiegłego roku na urlop za granicą zdecydowało się o 17 proc. turystów więcej niż w poprzednich latach. Wśród rodaków największą popularnością cieszy się Chorwacja. Wyjazd tam deklaruje 14 proc. urlopowiczów. Wczesną jesienią mogą chociażby podglądać zbiory winogron, posmakować świeżych trufli, pospacerować po górskich szlakach lub odwiedzić najważniejsze sanktuarium maryjne.

Shutterstock.com
Chorwacja – idealna nie tylko na wakacje
CZYTAJ DALEJ

Znasz te produkcje? Błyskawicznie poprawią ci humor

0

W zalewie telewizyjnych produkcji nie mamy szansy oglądać wszystkiego. Musimy ograniczać się do kilku seriali, zazwyczaj tych cieszących się największą popularnością. Głównie są to wysokobudżetowe serie w stylu „Gry o tron” lub trwające po kilkadziesiąt minut kryminały, dramaty i obyczajowe historie. Komediowe produkcje rzadko zajmują czołowe miejsca w zestawieniach. A co dopiero te, w których dodatkowo nie brakuje absurdalnych sytuacji, dosadnych żartów czy balansowania na granicy dobrego smaku. Niepoważne seriale mają jednak wiele do zaoferowania. Dlaczego warto je oglądać? Jeżeli do tej pory stroniłeś od śledzenia takich produkcji, żałuj, bo to najszybszy sposób na poprawę humoru, zrelaksowanie się i odreagowanie codziennych zmartwień. Nie zajmą ci też wiele czasu, bo ich odcinki są zazwyczaj krótkie i trwają mniej niż 30 minut. Niepoważne seriale nie dbają o poprawność polityczną. W nich żartuje się ze wszystkiego, a przedstawione wydarzenia często odnoszą się do tego, co naprawdę dzieje się na świecie. Oglądaj je więc, jeśli chcesz być na czasie. Prezentowany na ekranie świat poddany jest ostrej satyrze. Bezkarnie obnażana jest głupota i absurdy współczesnej kultury, społeczeństw oraz polityki. Często to projekcje naszych spostrzeżeń i opinii, których normalnie nikt głośno by nie wypowiedział. Twórcy takich produkcji nie mają jednak przed niczym oporów. Oto lista niepoważnych seriali, na które warto się otworzyć. Sprawdź, dlaczego trudno się od nich oderwać.

CZYTAJ DALEJ