Facebook Instagram
Facebook Instagram
Partner:
kuchnia aranżacja kuchni ergonomia

Jak funkcjonalnie urządzić kuchnię?

0

Nowoczesna kuchnia staje się niemal domowym laboratorium. A wszystko dlatego, że wszystkie elementy wystroju powinny tworzyć spójną całość – ergonomiczną, estetyczną i solidną. Taka wizja kuchni narodziła się jednak dopiero w XX wieku. Sprawdź, jak funkcjonalnie urządzić kuchnię oraz dlaczego ergonomia odgrywa tak ważną rolę.

Shutterstock.com
Jak funkcjonalnie urządzić kuchnię?

Kuchnia frankfurcka – mała kuchenna rewolucja

Jeszcze w XIX wieku kuchnie, zwłaszcza w mieszkaniach klasy średniej i wyższej, były miejscami, do których się nie wchodzi. Dlaczego? Pracowała tam służba, wystrój był chaotyczny, trudno było mówić o ładzie przestrzennym. Centrum kuchni organizowały dwa miejsca: duży stół oraz piec z fajerami opalany drewnem. XX wiek przyniósł jednak spore zmiany, a najlepszym na to dowodem jest koncepcja tzw. kuchni frankfurckiej.

W 1926 roku austriacka architektka Margarete Schütte-Lihotzky przygotowała projekt kuchni dla innego architekta, Ernsta Maya. Odpowiadał on za koncepcję budownictwa socjalnego na osiedlu Nowy Frankfurt (Frankfurt nad Menem). Pomysł Austriaczki był rewolucyjny – kuchnia była przemyślana w najdrobniejszym szczególe, zrealizowana na małej powierzchni (1,9 x 3,4 m), a do tego przeznaczona do kilkudziesięciu tysięcy mieszkań (w tej samej formie). Wejście umieszczono na krótszej ścianie, naprzeciwko okna. Po prawej stronie znajdowały się szafki ze zlewem, pod oknem – przestrzeń robocza, a po prawej – kuchenka oraz drzwi przesuwne, łączące kuchnię z jadalnią i pokojem dziennym. W pomieszczeniu nie było lodówki uznanej za… zbyt ekstrawagancką. Tania kuchnia, zorganizowana według zasad ergonomii i tayloryzmu (święcącego triumfy w latach 20.), stała się pierwowzorem współczesnych projektów.

Ergonomia w kuchni dzisiaj, czyli trójkąt roboczy

Gdy myśli się o ergonomii w kuchni, kluczowe jest pojęcie tzw. trójkąta roboczego. Tworzą go trzy istotne sprzęty kuchenne: lodówka, kuchenka oraz zlewozmywak. Zgodnie z terminologią powinny być rozmieszczone w taki sposób, by dało się wyznaczyć trójkąt pomiędzy nimi. Układ ten usprawnia kuchenne prace, ponieważ sprzęty znajdują się blisko siebie. Optymalne odległości pomiędzy nimi to: 120-210 cm między lodówką a zlewozmywakiem oraz zlewozmywakiem a kuchenką (w mniejszych pomieszczeniach – ok. 90 cm) oraz 120-270 cm między lodówką a kuchenką.

Trójkąt roboczy należy uwzględnić w kuchniach na planie litery U i L, w zabudowie równoległej (dwustronnej) oraz w pomieszczeniu z wyspą. W przypadku zabudowy kuchennej na jednej ścianie nie jest to oczywiście możliwe. Wtedy jednak pilnujmy najwygodniejszej kolejności: lodówka, zlew, płyta kuchenna.

Wygodna kuchnia – optymalne wymiary

Dwustronna zabudowa sprawdzi się w pomieszczeniu o szerokości co najmniej 240 cm. W przypadku mniejszego lepiej zaplanować jednostronną albo układ na planie litery L. Równie istotne są wymiary mebli. Wygodny blat kuchenny powinien mieć długość co najmniej 50-60 cm, wskazane są jednak większe modele, zwłaszcza gdy sporo gotujemy. A co z wysokością, na jakiej znajduje się blat? Przyjmuje się, że jest to ok. 85-90 cm (wymiary dla osoby o wzroście 165 cm). Niemniej wszystko zależy od wzrostu osoby, która najczęściej pracuje przy blacie. Jeśli w kuchni znajduje się stół, od ściany czy szafek powinno go dzielić przynajmniej 80 cm.

Funkcjonalna mała kuchnia

W małej kuchni liczy się wykorzystanie każdego centymetra. Wybierajmy też jasne kolory i lśniące fronty mebli, które powiększą optycznie pomieszczenie. A co ze sprzętami? Najlepsza będzie wysoka i wąska lodówka. Do tego zlew jednokomorowy albo półtorakomorowy. Jeśli w kuchni jest zmywarka, wystarczy jedna komora. Na etapie projektu kuchni warto wykorzystać wszystkie zakamarki. Przede wszystkim chodzi o dwa rzędy szafek (dolny i górny). Oprócz tego świetnie sprawdzają się niestandardowe systemy cargo, np. narożne na duże naczynia oraz bardzo wąskie – wtedy półki planowane są prostopadle do linii zabudowy. Można w ten sposób sprytnie ukryć domową spiżarnię.

0

podróże robot majówka zabytki

Najpiękniejsze miejsca na majówkę w Polsce. Aż się roi od zabytków

0

Żeby wypocząć w majówkę, wcale nie trzeba wybierać się w dalekie, ciepłe kraje. Polska również ma wiele do zaoferowania. Niezwykłe zamki i twierdze w otoczeniu dzikiej przyrody to prawdziwa gratka dla tych, którzy lubią przygodę z nutą tajemnicy. Nasze propozycje nie zawiodą cię nawet w brzydką pogodę.

Shutterstock.com
Najpiękniejsze miejsca na majówkę w Polsce. Aż się roi od zabytków
CZYTAJ DALEJ
przedsiębiorstwa rozwój osobisty własny biznes

Nagroda dla wizjonerów

0

Z grona kilkuset osób nominowanych z całej Polski wyłoniono dziewięciu wizjonerów, którzy zasługują na miano bohaterów zmieniających naszą rzeczywistość. To finaliści szóstej edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta. W tegorocznej edycji „Biznesowych Oskarów”, kandydatów zgłaszało blisko tysiąc opiniotwórczych Instytucji i osób prywatnych z całej Polski. Nominowani zostali sprawdzeni pod względem moralności płatniczej – m.in. we wszystkich dostępnych rejestrach dłużników. Wszystkie spółki pozytywnie przeszły weryfikację firmy Euler Hermes, która jest Partnerem szóstej edycji Nagrody PRB im. Jana Wejcherta. Idea Nagrody oparta jest na poszukiwaniu ludzi, którzy swoimi postawami i działaniami odwzorowują najlepsze cechy polskich przedsiębiorców, którzy jak patron Nagrody, nie tylko potrafią osiągać sukces, ale są odważni i zdeterminowani w realizacji swoich wizji, zarówno biznesowych, jak i społecznych.

CZYTAJ DALEJ