Facebook Instagram
Facebook Instagram
Partner:

Jak dobrze przygotować się do wakacyjnego wyjazdu?

0

Niewielu z nas może pozwolić sobie na spontaniczne wakacje. Zwykle już od wczesnej wiosny polujemy na okazje, szukamy wolnych miejsc w oblężonych kurortach albo leśnej głuszy, dopasowujemy się do kalendarza szkolnego. Także ostatnie przygotowania powinniśmy rozpocząć z wyprzedzeniem, by nic nieprzewidzianego nie zakłóciło naszych planów.

Shutterstock.com
Jak dobrze przygotować się do wakacyjnego wyjazdu?

Nawet jeśli pakowanie walizek zostawimy na ostatnią chwilę, a większość z nas tak robi, pozostaje jeszcze cały szereg czynności, które musimy wykonać znacznie wcześniej. Musimy, bo zwlekanie z nimi może całkowicie zniweczyć wyjazd.

Niegroźne tropiki

Jeśli celem naszej podróży są tropiki, zalecane są szczepienia przeciwko egzotycznym chorobom. Wielu z nich nie wykonamy dwa dni przed wyjazdem, ale powinniśmy znacznie wcześniej. Na stronie internetowej www.polakzagranica.msz.gov.pl znajdziemy poradnik z bieżącymi informacjami dotyczącymi sytuacji w krajach, do których jeżdżą Polacy, zasad wizowych, są tam także wykazy koniecznych szczepień i adresy placówek, które je wykonują. Ze strony Ministerstwa Spraw Zagranicznych można także pobrać specjalną aplikację na telefon, by mieć dostęp do uaktualnianych na bieżąco informacji, kiedy będziemy już za granicą.

Znacznie wcześniej warto też np. rozpocząć suplementację witamin z grupy B, jeśli naszym celem jest miejsce, w którym będą nas atakować komary. U wielu osób to działa – komary omijają ludzi, u których poziom witamin z grupy B jest wysoki.
Wcześniej powinniśmy też odwiedzić lekarza rodzinnego, by zrealizować recepty na stałe lekarstwa i zgromadzić preparaty konieczne w podróży, szczególnie te, które aplikujemy dzieciom.

EKUZ czy ubezpieczenie turystyczne?

Przed wyjazdem koniecznie trzeba zadbać o dokumenty potwierdzające ubezpieczenie zdrowotne. Nikomu oczywiście nie życzymy niespodzianek ze zdrowiem, ale lepiej mieć ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, którą dostaje się bezpłatnie w oddziałach NFZ. Z wyrobieniem karty także nie ma co czekać, ponieważ w ostatnich tygodniach przed wakacjami kolejki mogą być długie. Karta ta jest ważna przez trzy miesiące.

Warto rozważyć także dodatkowe ubezpieczenie turystyczne. Wiele placówek za granicą ma status prywatnych i EKUZ nie jest honorowana, a koszty nawet niewielkich interwencji medycznych za granicą mogą być bardzo wysokie.

Samolotem bez kłopotów

Jeśli w planach mamy lot samolotem, wiele obowiązkowych czynności wykonujemy, po prostu kupując bilety. Wraz z nimi pokrywamy koszty opłat lotniskowych czy bagażowych. Często linie lotnicze oferują nam ubezpieczenie podróży i bagażu. Kolejnym ważnym obowiązkiem jest potwierdzenie rezerwacji w terminie, później pozostaje już tylko zdążyć na samolot.
Wiele osób dojeżdża na lotnisko własnym samochodem i zostawia go na parkingu. Warto z wyprzedzeniem zarezerwować sobie miejsce. W podkrakowskich Balicach, szczególnie w czasie remontu terminalu i jego otoczenia, o miejsca parkingowe były walki.

Zarezerwowane wcześniej miejsce postojowe ma niższą cenę obliczaną za dobę albo tydzień. Warto zawczasu pomyśleć o dokonaniu rezerwacji, by na kilka chwil przed wylotem nie stanąć przed kłopotem z samochodem albo nieprzewidzianym, wcale niemałym, wydatkiem. W Internecie można znaleźć informacje o parkingach funkcjonujących przy wszystkich najważniejszych lotniskach.

Samochód do solidnej lustracji

Jeśli zamierzamy podróżować samochodem, przygotowania warto dobrze przemyśleć i zaplanować znacznie wcześniej. Coroczny przegląd techniczny powinien wystarczyć, by nasze auto raczej nie sprawiło nam niespodzianki, kiedy jednak od ostatniej wizyty u mechanika minęło więcej niż pół roku, albo, co gorsze, słyszymy pod maską dziwne odgłosy, nie ma na co czekać. Lepiej nie zostawiać tego na ostatnią chwilę, bo przed wakacjami kolejki u mechaników bywają dłuższe. Jeśli celem naszej podróży są ciepłe kraje, przed wyjazdem warto pamiętać także o sprawdzeniu stanu klimatyzacji i odgrzybieniu jej.

Ważne przeglądy i ubezpieczenie działające poza granicami kraju to podstawa. Niejeden kierowca dopiero w sytuacji awaryjnej zorientował się, że jego pakiet nie obejmuje Assistance. Na rynku znajdziemy wiele ofert dodatkowego ubezpieczenia podróżnego. Lepiej zadbać o to zawczasu, by nie spotkała nas niemiła niespodzianka.
Przygotowując auto do podróży, trzeba też sprawdzić, czy gaśnica ma aktualną datę ważności, koło zapasowe jest w dobrym stanie, a wszystkie leki w apteczce mają nieprzekroczony termin przydatności do użycia. Koniecznie trzeba też dopilnować, czy w bagażniku są kamizelki odblaskowe i trójkąt, dobrze byłoby zapakować także latarkę.

Z domu na dłużej

Wszyscy znamy okropne opowieści o tym, jak pod wakacyjną nieobecność gospodarzy ich dom zalewa sąsiad z góry albo oni zalewają sąsiada na dole. Takie przypadki zawsze mogą się zdarzyć, dlatego, na ile możemy, powinniśmy zminimalizować ryzyko. Najlepiej wyłączyć dostęp wody i gazu, a także, jeśli możemy sobie na to pozwolić, również prądu.
Niespodziankom ze strony sąsiadów raczej to nie zapobiegnie, ale przynajmniej zrobimy wszystko, by nasze mieszkanie nie sprawiło komuś kłopotu. Nie mamy oczywiście wpływu nieoczekiwane usterki, woda może ciec z rury gdzieś w ścianie, ale prawdopodobieństwo ich wystąpienia nie jest już duże.

Przed planowanym wyjazdem dobrze jest, mimo wszystko, przejrzeć dostępne instalacje, sprawdzić szczelność spłuczek i kurków od wody. Nawet niewinnie kapiący kran pozostawiony na tydzień czy dwa potrafi w istotny sposób podnieść nam rachunek. Poza tym wiadomo, że nieszczelność potrafi zwiększyć się w gwałtownym tempie.

Dobry sąsiad to podstawa

Wakacje mamy nie tylko my, także złodzieje wykorzystują ten czas, bo puste mieszkania to kuszący cel. Wiele domów jest wcześniej obserwowanych, złodzieje doskonale widzą, kiedy ktoś pakuje bagaże. Oczywiście nie trzeba ułatwiać im zadań i należy znacznie wcześniej sprawdzić, czy zamknięcia wszystkich drzwi, nie tylko zewnętrznych, ale także balkonowych czy tarasowych, są sprawne, a klamki okien dobrze spełniają swoją rolę.


Do wielu włamań dochodzi, niestety, przez naszą niefrasobliwość. W ferworze przygotowań zwyczajnie zapominamy np. zamknąć okno albo drzwi. W takiej sytuacji, ale i w każdej innej, przydaje się zaprzyjaźniony sąsiad.

Zdrowa zasada w blokach, w których mieszkają starsi ludzie, jest taka, by u kogoś zaufanego po sąsiedzku zostawiać zapasowy komplet kluczy. Sąsiad uwrażliwiony na naszą nieobecność zwróci uwagę na to, czy nikt nie interesuje się naszym mieszkaniem, zbierze ulotki spod drzwi czy wyjmie przesyłki ze skrzynki na listy. Dla złodziei to cenne wskazówki przy poszukiwaniu kolejnych ofiar.

Zaufany sąsiad podleje kwiatki, można poprosić go, by wieczorami od czasu do czasu zaświecił światło w naszym mieszkaniu. Może także szybko zareagować w przypadku nieprzewidzianych wydarzeń. Wiele nowych osiedli, na których spora część mieszkań jest wynajmowana, latem sprawia wrażenie opustoszałych. Na pewno jednak po sąsiedzku znajdzie się ktoś, kto pozostaje na miejscu przynajmniej przez część lata.

W sklepach elektrycznych za ok. 20 zł można kupić specjalny przełącznik czasowy. Podłączony do lampy włączy ją i wyłączy o wskazanej na programatorze godzinie. Pozostaje tylko miećnadzieję, że jasne okna wieczorem będą równie jasnym sygnałem dla złodziei, by omijać nasze mieszkanie.

0

5 najlepszych programów o wnętrzach. Znacie je?

2

Niektórzy uwielbiają programy o gotowaniu, inni nie mogą żyć bez rad udzielanych przez telewizje śniadaniowe. Są i tacy, którzy non stop śledzą wiadomości podawane w telewizjach informacyjnych. Jeśli żadne z powyższych was nie dotyczy, może jesteście fanami programów o urządzaniu wnętrz? Jest kilka pozycji, które trzeba znać!

TymStopklatka z programu "Fixer Upper"
5 najlepszych programów o wnętrzach. Znacie je?
CZYTAJ DALEJ

8 polskich budynków, których zazdrości nam cały świat

4

Bywało różnie, ale jest coraz lepiej. Może musieliśmy wyszaleć się stylistycznie i kolorystycznie w latach 90 XX., by dojrzeć estetycznie w nowym milenium. Dziś łatwiej niż 15-20 lat temu znaleźć w Polsce budynki, które nie tylko cieszą mieszkańców, ale też budzą podziw za granicą.

Architektoniczne realizacje takie jak Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach wzbudzają zachwyt na świecie. Fot. Bartek Barczyk
8 polskich budynków, których zazdrości nam cały świat
CZYTAJ DALEJ