Facebook Instagram
Facebook Instagram
Partner:

Inteligentne okna wkrótce podbiją świat

4

Okno, parafrazując słynne powiedzenie, jakie jest, każdy widzi. Dziś jednak ten element domu powoli nabiera nowego znaczenia - i to dosłownie. Szklanej tafli coraz bliżej do napakowanej aplikacjami i możliwościami technologicznej rewolucji – już niebawem będziemy patrzeć nie przez nie, ale wręcz: na nie. Co przykuje nasz wzrok?

Hunter Douglas
Inteligentne okna wkrótce podbiją świat

Na początek trochę historii. Technikę wytwarzania szyb i witraży udoskonalono w XIV w Normandii. Wtedy były towarem unikatowym i luksusowym, dlatego mało kto mógł sobie na nie pozwolić. Współcześnie okna nie robią na nikim wrażenia: mają chronić przed warunkami atmosferycznymi i utratą ciepła, przepuszczać światło, pomagać w cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu. Brzmi banalnie? Tak, chyba że mówimy o inteligentnych oknach. Te z roku na rok zaskakują coraz bardziej, stając się powoli centrum dowodzenia domem.

Okno na świat... i to dosłownie

Inteligentne domy naszpikowane są technologicznymi rozwiązaniami, a to dotyczy także okien. Standardem jest sterowanie, czyli otwieranie i zamykanie pilotem, oraz aplikacje na smartfona lub tablet, które umożliwiają zdalne otwarcie, zamknięcie okien (np. gdy jesteśmy w pracy, a nad miastem przechodzi ulewa lub wracamy z kilkudniowego urlopu i chcemy przewietrzyć mieszkanie przed przyjazdem) czy przyciemnienie w razie piekącego słońca. Można również tak ustawić parametry okna, że samo automatycznie się zamknie, jeśli tylko zacznie padać deszcz, oraz zamontować czujniki wentylacji i temperatury. "Mądre" okno tak będzie sterowało rozszczelnieniem, że nie dopuści, aby w pomieszczeniu zrobiło się za zimno lub za gorąco.

TO CIĘ TEŻ ZAINTERESUJE: DOM PRZYSZŁOŚCI STAJE SIĘ RZECZYWISTOŚCIĄ

Normą jest instalowanie systemu połączonego z alarmem: gdy tylko ktoś z zewnątrz będzie chciał je otworzyć, włączy się syrena, a ochrona i my dostaniemy powiadomienie, a nawet zdjęcie z kamer, na smartfona. To także dobra opcja dla zapominalskich: aplikacja poinformuje nas, jeśli wychodząc z domu, zostawimy otwarte okno. Gdy dojdzie do nieszczęśliwego wypadku, np. zalania czy pożaru, system dosłownie "uratuje" nasz dobytek, otwierając okna i rolety.

Przydatne funkcje oferuje m.in. okno Capital Smart, wyposażone w czujniki mierzące stężenie dwutlenku węgla. Jeśli zostaną przekroczone normy, automatycznie zostanie "dostarczone" świeże powietrze do zagrożonego pomieszczenia.


Naukowcy jednak patrzą daleko w przyszłość i chcą stworzyć okno, które zastąpi telefon, komputer, tablet czy książkę, a wszystko to będziemy mogli obsługiwać za pomocą dotykowego interfejsu. Wystarczy jedno dotknięcie, aby na szybko sprawdzić pogodę (jest to możliwie także dzięki wbudowanej stacji pogodowej), obejrzeć telewizję czy gotując w kuchni, wyszukać przepis w internecie. Jeśli jednak chcemy tylko popatrzeć na świat dookoła, inteligentne okno nie będzie nam tego utrudniać i wróci do swojej pierwotnej, transparentnej funkcji.

Nie tylko dom

Inteligentne okna sprawdzą się także poza domem, np. w nowoczesnym biurze. Zamiast pokazywać prezentację na rzutniku, będzie można obejrzeć ją na szybie. Zmienią się również witryny sklepowe, które zamiast ekspozycji z ubrań, będzie można zastąpić podłączonym do bazy zdjęć i filmów oknem, na którym co chwilę będą się pojawiać nowe obrazy. Taką interaktywną reklamę naprawdę można nazwać dźwignią handlu.

ZOBACZ TAKŻE: MODNE DOMY POKRYWA RDZA...

Blisko, coraz bliżej

Prawdziwie inteligentne okna już niebawem mogą trafić do sprzedaży na szeroką skalę, zwłaszcza że jeden z polskich producentów, Drutex, ogłosił niedawno, że stworzył SmartWindow, które zastępuje telewizję, internet czy nawet komputer. Można do niego podłączyć myszkę i surfować po sieci. Można oglądać filmiki na YouTube lub słuchać ulubionej muzyki. Cena jeszcze nie jest znana, ale jak wiadomo, historia kołem się toczy i tak jak w XIV-wiecznej Normandii okna były dobrem luksusowym, tak i dziś inteligentne gadżety przynajmniej na początku mogą sporo kosztować.

Technologia jutra

Inteligentny dom to nie tylko aplikacje i systemy. To także troska o ekologię i środowisko, a skoro opisywane okna wymagają zasilania, to wciąż nie są doskonałe. Na szczęście naukowcy z Princetown University stworzyli okna, które, w skrócie, pochłaniają światło i same dostarczają sobie energii do działania. Tylko czekać, aż tego typu wynalazki wejdą do masowej sprzedaży, a stanie się to szybciej, niż nam się wydaje.

0

Szał na winyle trwa. Od czego zacząć muzyczną przygodę?

1

Przez kilkadziesiąt lat płyta winylowa była głównym nośnikiem muzyki, jaki posiadano w domach. Single, pocztówki dźwiękowe, płyty długogrające. Ale w latach 90. wszystkie poszły do lamusa. A czasem nawet na śmietnik. Po czasie okazało się, że poczciwy winyl ma nie tylko zalety estetyczne, ale też znakomicie brzmi.

Materiały prasowe
Szał na winyle trwa. Od czego zacząć muzyczną przygodę?
CZYTAJ DALEJ

Niedługo praca będzie przywilejem. Jakie wizje kreują przed nami futuryści?

0

Coraz powszechniejsze wykorzystanie maszyn budzi lęk, że w niedalekiej przyszłości grozi nam masowe bezrobocie. Czy naprawdę mamy powody do obaw?

CZYTAJ DALEJ