Facebook Instagram
Facebook Instagram
Partner:

Grill dookoła świata

0

Pieczenie jedzenia na ogniu to jeden z najstarszych sposobów obróbki pożywienia. Mimo rozwoju techniki i powstawania nowych narzędzi do przygotowywania posiłków, pierwotne obyczaje nie tylko nie znikają, ale wręcz przeciwnie - zyskują nowych zwolenników.

Shutterstock.com
Grill dookoła świata

Choć nadal do pieczenia zdarza nam się używać ogniska, zazwyczaj jego rolę pełni dziś grill. Opalane drewnem, węglem czy brykietami, a czasem nawet gazem, proste urządzenie znane jest właściwie na całym świecie. I choć w zależności od miejsca, kładziemy na ruszcie inne produkty spożywcze, w każdym zakątku globu grillowanie to okazja nie tylko do posiłku, ale także towarzyskiego spotkania.

Źródło: WP.PL

Kiełbaska z musztardą, czyli grill po polsku

W Polsce grilluje się od niedawna. Moda na mięso z rusztu pojawiła się u nas dopiero na przełomie lat 80. i 90. XX wieku. Mimo krótkiej historii grill zadomowił się już nad Wisłą na dobre. Według badań IPSOS, połowa Polaków deklaruje, że w sezonie uczestniczy w grillowaniu średnio dwa razy w miesiącu. Choć z roku na rok polski grill ewoluuje i trafiają na niego coraz bardziej wymyślne dania, królową rusztu wciąż pozostaje u nas kiełbasa. Wybiera ją aż 87 proc. Polaków. Najczęściej jadamy ją oczywiście z musztardą lub ketchupem.

Choć grill nad Wisłą pojawił się stosunkowo niedawno, już wpisaliśmy się w historię światowego BBQ. To właśnie u nas, podczas Targów Building Solutions w Nadarzynie w 2016 roku, zbudowano największy grill na świecie. Ruszt o wymiarach 7 na 5 metrów został zawieszony na dźwigu. Palenisko powstało z 6 ruchomych modułów, żeby w każdym momencie móc kontrolować temperaturę w dowolnym miejscu. Na grillu, który trafił do Księgi Guinessa, przygotowano oczywiście kiełbasę, a także kaszankę i piersi z kurczaka.

Jak widać, grillowanie ma bardzo różne oblicza. Wystarczy kilkugodzinna podróż, a dobrze znany grill może zmienić się w coś tajemniczego, egzotycznego i z pewnością inspirującego!

0

Wielkanocne zwyczaje w Polsce, Europie i w świecie

0

Polacy, niezależnie od swojego stosunku do religii, są bardzo tradycyjnym społeczeństwem. Widać to zwłaszcza w czasie świąt. Zdecydowana większość z nas nie wyobraża sobie przecież Wielkanocy bez odwiedzenia kościoła w Wielki Piątek, święcenia pokarmów w Wielką Sobotę i niedzielnej mszy rezurekcyjnej.

CZYTAJ DALEJ

Polski design na skalę skandynawską

1

Jest kilku polskich projektantów, którym udało się zawojować międzynarodowy rynek. Większość z nich pracowała dla marek premium, a ich produkty były przeznaczone dla nielicznego grona odbiorców. Jednak kilka lat temu nastąpił przełom. Marka IKEA zaprosiła do współpracy polskich designerów, których projekty do domu zostały wyprodukowane na skalę masową. Dzisiaj firma regularnie współpracuje z Mają Ganszyniec, której pomysłowe wyposażenie do domu mogą kupić użytkownicy na całym świecie.

IKEA
Polski design na skalę skandynawską
CZYTAJ DALEJ