Facebook Instagram
Facebook Instagram
Partner:

Feng shui - sposób na zdrowy, przyjazny i uporządkowany dom

3

Wiele osób zmiany w życiu i domu kojarzy albo z dużym wysiłkiem, albo z wydatkami. Okazuje się, że rewolucję można wprowadzić łagodnie, bez zbędnych nakładów finansowych i przy minimalnym wysiłku. Tajemnica tkwi w feng shui - starożytnej sztuce aranżacji przestrzeni.

Chińczycy od wieków znają proste sposoby na zdrowy i szczęśliwy dom. Fot. Shuteerstock
Feng shui - sposób na zdrowy, przyjazny i uporządkowany dom

Dom odzwierciedla nasze wnętrze

Nie trzeba być estetą, aby przyznać, że lepiej i łatwiej żyje się w domu uporządkowanym niż w tym pełnym kurzu oraz nikomu niepotrzebnych, zniszczonych przedmiotów. Zagracone mieszkanie to prawdopodobnie dowód na to, że wewnątrz nas panuje chaos. Jak temu zaradzić? Wystarczy kilka prostych i sprawdzonych sposobów. Starożytni Chińczycy, którzy stworzyli i udoskonalili reguły feng shui, już dawno temu wiedzieli, jak łatwo sprowadzić szczęście i harmonię do domu.

Co to jest siatka bagua?

Siatka bagua jest swego rodzaju mapą, szkicem (w kształcie oktagonu lub kwadratu), który trzeba "nałożyć" na plan mieszkania, aby zobaczyć np., w której jego części znajduje się strefa odpowiedzialna za miłość, zdrowie czy pieniądze. Dowiemy się też dzięki temu, gdzie dokładnie należy wprowadzić zmiany, aby ulepszyć poszczególne sfery życia.

Po pierwsze: posprzątaj

Zanim zaczniemy wprowadzać tzw. remedia, czyli polecane przed feng shui przedmioty (np. kamienie naturalne, kwiaty, świece lub lustra), które mają nam pomóc w uzyskaniu harmonii, należy gruntownie posprzątać dom. Porządki należy zrobić także w szafach, w których zalegają stare, znoszone lub niepasujące już ubrania, w kosmetykach i naczyniach kuchennych. Postarajmy się naprawić zepsute meble, sprzęty AGD i RTV, a jeśli nie działają, pozbądźmy się ich jak najszybciej (nie można ich wynosić do piwnicy, bo ona również jest częścią domu i także powinna być uprzątnięta!). Koniecznie umyjmy okna: według starożytnej chińskiej nauki są "oczami" domu, więc powinny być czyste, otwierać nas na świat, który dobrze widać.

Usuwając stare przedmioty z mieszkania, robimy miejsce na coś nowego, coś, co według feng shui będzie dla nas dobre i zapewni nam szczęście.

Kuchnia idealna

Zmiany zacznijmy od naprawy przeciekającego kranu, ponieważ uciekająca woda oznacza pieniądze "wypływające" z portfela. Jeśli to możliwe, pomalujmy ją na jasne barwy: idealnie sprawdzą się wszelkie odcienie bieli, delikatnych szarości, pasteli i beżów. Istotne jest również oświetlenie (nie tylko w kuchni, ale i w całym domu): nie powinno razić oczu, lecz podkreślać wnętrze i jego czystość.

Na parapecie warto posadzić zioła, które nie tylko pięknie pachną i cieszą oko, ale przede wszystkim doskonale sprawdzają się podczas przygotowywania posiłków. W feng shui unikamy kanciastych mebli, zatem w kuchni najlepiej postawić okrągły stół.

Łazienka i toaleta

Oprócz naprawy cieknącego kranu zawsze opuszczajmy deskę klozetową w ubikacji. To również "kanał", przez który tracimy dobrą energię (pomijając już względy higieniczne). Wszelkie kosmetyki i środki chemiczne zamknijmy w szafkach lub ukryjmy w eleganckich koszach wiklinowych. Podobnie suszarki, prostownice i golarki – lepiej dla nas, gdy są schowane, bo ich widok psuje dobrą energię. Istotny jest też przyjemny, relaksujący zapach. W tej roli świetnie sprawdzą się aromatyczne świece, które zapalimy podczas kąpieli, kadzidełka czy naturalne odświeżacze powietrza. Jeśli mamy łazienkę z oknem, koniecznie ustawmy przy nim żywą roślinę.

Sypialnia

Tutaj przede wszystkim odpoczywamy i regenerujemy się po ciężkim dniu. Wnętrze sypialni nie powinno nas rozpraszać czy irytować, dlatego w aranżacji sprawdzi się maksyma: "im mniej, tym lepiej". Zmiany zacznijmy od łóżka: musi być wygodne, solidne, z dobrze dobranym materacem. Nie róbmy również z przestrzeni pod łóżkiem magazynu do przechowywania – nie wpłynie to pozytywnie na sen.

Rośliny i lustra mają moc

Zielone rośliny i świeże kwiaty (absolutnie nie wolno trzymać w domu suszonych bukietów!) sprowadzą dobrą energię w każdym pomieszczeniu. Odświeżają powietrze, poprawiają jego jakość, odprężają wzrok.

Z kolei lustra odbijają światło i optycznie powiększają przestrzeń. Nadają się do każdego pokoju, nie umieszczajmy ich jednak w sypialni tuż koło łóżka – naczelna zasada jest taka, że nie powinniśmy się móc w nim przeglądać – oraz naprzeciwko drzwi wejściowych. W każdej innej sytuacji lustro jest jak najbardziej wskazanym i atrakcyjnym elementem wystroju.

0

Dom w stylu Gucci. Pierwsza wnętrzarska kolekcja giganta mody

1

Dom ubrany w meble i dekoracje – nie ma lepszego określenia dla wnętrz, których wyposażeniem zajął się największy dom modowy świata. Stylowe i wyszukane akcesoria to jednak za mało. Projektanci Gucci wyszli poza schematy, śmiało zestawiając to, co do tej pory występowało oddzielnie. Stąd nieoczywiste materiały w koktajlu faktur i wzorów. Niby wszystko to znamy, a efekt jest zaskakująco świeży!

Materiały prasowe
Dom w stylu Gucci. Pierwsza wnętrzarska kolekcja giganta mody
CZYTAJ DALEJ

Wielkie święto dialogu - Festiwal Łódź 4 Kultur

0

Niezwykły festiwal organizowany od 2002 roku nawiązuje do czterech kultur, które wywarły ogromny wpływ na rozwój Łodzi. Hasło tegorocznej edycji to "Alfabet dialogu". Kuratorami imprezy byli Teresa Latuszewska-Syrda, Przemysław Owczarek, Jakub Porcari i Marcin Tercjak. Festiwalowe wydarzenia odbywały się w różnych zakątkach miasta. Spotkania, gry miejskie, koncerty, warsztaty, spektakle oraz instalacje artystyczne to tylko część bogatej oferty programowej, która przyciągnęła tłumy mieszkańców miasta. Oto przegląd najciekawszych wydarzeń.

Materiały prasowe
Wielkie święto dialogu - Festiwal Łódź 4 Kultur
CZYTAJ DALEJ