Facebook Instagram
Facebook Instagram
Partner:

Ekocelebryci wykorzystują swoją popularność, by uczyć nas ekologii. A może to już ekoterror?

0

Na zakupy chodzicie z własną „reklamówką”, a jeszcze lepiej z bawełnianą torbą? Oszczędzacie wodę? Nie jadacie mięsa? Staracie się żyć ekologicznie? Gwiazdy w swoich pomysłach na bycie eko idą znacznie dalej - Natalie Portman kilka lat temu wypuściła na rynek kolekcję wegańskich butów, z kolei Naomi Watts nosi i zachwala organiczne swetry. A co robią polscy celebryci?

Shutterstock.com
Ekocelebryci wykorzystują swoją popularność, by uczyć nas ekologii. A może to już ekoterror?

Joanna Krupa to jedna z najpiękniejszych i najbardziej walecznych wielbicielek ekologicznego stylu życia. Dba o psy w schroniskach, sama adoptowała ich aż sześć. Bierze też udział w kampaniach organizacji PETA, nawołując do nienoszenia naturalnych futer i rezygnacji ze spożywania mięsa. By zwrócić uwagę na ważne problemy społeczne, do plakatów pozuje nago. Kilka tygodni temu spotkała się z Danem Mathewsem z PETA – razem planują kolejną kampanię.

Ponieważ modelka i gwiazda telewizji jest znana nie tylko w Polsce, ale też w USA, akcje, w których bierze udział, odbijają się szerokim echem i przyciągają uwagę mediów na dwóch kontynentach. Działania jej znajomych z show-biznesu są nieco skromniejsze, ale to nie znaczy, że nie mają znaczenia.

Na rzecz zwierzaków

Na przykład Michał Piróg co roku przed Bożym Narodzeniem protestuje przeciwko sprzedawaniu w sklepach żywych karpi, zdarzało mu się także wstawiać za trzymanymi na łańcuchach psami. Jego udział w podobnych akcjach sprawia, że o problemach zwierząt zaczyna się mówić głośno.

Ekomamy

Nieco inaczej do tematu podchodzą Beata Sadowska i Reni Jusis. Ta ostatnia słynie w show-biznesie z bycia ekomamą (tak nazywa samą siebie na własnym blogu), ale nie jest jedyna. Podczas gdy piosenkarka pierze ubrania w orzechach i dba o to, by jej kosmetyki zawsze były naturalne, dziennikarka popija bio herbatę, a zwykłe dywany zamienia na ekologiczne, które można wrzucić do pralki. I wyprać w orzechach. Zresztą razem z ekopieluszkami dla dzieci. Gwiazda, która jest mamą Tytusa i Kosmy, zamiast sztucznych "pampersów" kupowała chłopcom zdrowe, wielorazowe wkłady.
Sadowska poleca też naturalne jedzenie i namawia do ruchu na świeżym powietrzu. Sama chętnie biega – gdy jej starszy syn był mały, robiła to, pchając wózek. Tymczasem Reni przekonuje do tworzenia ziołowych ogródków w pojemnikach z recyklingu, wypowiada się na temat szczepień i promuje jogę. O tym wszystkim gwiazdy piszą na swoich profilach w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych.

Na ekologii można zbić interes

Własną WWW ma także Iza Miko, która pasję do ekologii połączyła z biznesem – prowadzi fundację, a także tworzy i sprzedaje ekologiczne świece. Ale to nie wszystko. Aktorka i tancerka przejęła się najnowszych "eko" problemem - smogiem. Na jej stronie można znaleźć "wezwanie" do grupowania się w EkoGangi. "Chcieliśmy was zachęcić do tworzenia własnych EkoGangów w lokalnych społecznościach. Najlepsi staną się motorem napędowym i przykładem dla początkujących. Będziemy was wspierać, zadając wam "ekomisje", oraz wynagradzać sławą na łamach EkoMiko.pl i mnóstwem ekogadżetów". Hasło akcji? "Smog i brud - twój główny wróg". Chwytliwe?

Poza tym Miko działa standardowo - pokazuje, jak robić naturalne maseczki na twarz albo ekoprezenty, wybiera produkty z certyfikatem "fair trade" i kupuje jedzenie od lokalnych producentów.

Ekologię z interesami łączy także Kinga Rusin, która stoi za marką Pat & Rub. Jak sama mówi, jej kosmetyki są naturalne i wegańskie. "Bardzo uważnie dobieramy roślinne składniki naszych kosmetyków, żeby szybko i długotrwale pielęgnowały skórę, żeby pomagały, a nie szkodziły, żeby były bezpieczne i skuteczne", pisze dziennikarka na facebookowym profilu swojego internetowego magazynu Eko Poradnik Urody. To tam można znaleźć filmiki, na których Rusin pokazuje, jak dba o cerę, a także zdjęcia gwiazdy mające być dowodem na skuteczność cudownych kosmetyków. O tym, jak zdrowo i pięknie żyć, Rusin napisała też książkę.

Zdrowe odżywianie

O ile Kinga Rusin największą wagę przykłada do ekokremów i balsamów, o tyle Małgorzata Kożuchowska stawia na zdrowe jedzenie. Już od dziecka ekologia w tym względzie była jej bliska – jako dziewczynka dbała o działkę rodziców, pomagała w uprawie roślin, jadała zdrowo i naturalnie. Nic więc dziwnego, że jako dorosła kobieta zaangażowała się w projekt Ministerstwa Środowiska, który zachęcał do prowadzenia ekologicznego trybu życia. W ten sposób stara się także wychowywać swoje dziecko.

Gwiazdy, które identyfikują się z tematyką eko, przy okazji publicznych wystąpień lubią o niej wspominać. Niektórzy zachęcają do segregowania odpadów, inni proszą o oszczędzanie wody albo prądu. Dla wielu sprawa jest jasna – bycie eko jest dobre nie tylko dla środowiska, ale też dla naszej kieszeni.

Chyba każdy woli zarobione pieniądze wydać na ekokosmetyki od Kingi Rusin albo ekoświecie od Izy Miko niż na wodę puszczaną bez umiaru albo karę za niesegregowanie odpadów?

0

Komedie z jajami. Te filmy nie mają dla nikogo litości

0

Niepoprawne, obrazoburcze, absurdalne i szalone. Aby nakręcić te filmy, ich twórcy musieli mieć niezły tupet. Prezentujemy listę najbardziej "odjechanych" komedii, które nie oszczędzają nikogo, bezlitośnie dźgając ostrzem satyry w najbardziej czułe miejsca.

CZYTAJ DALEJ

Najważniejsze płyty wszech czasów

0

Czym byłaby współczesna muzyka bez artystów i ich wybitnych płyt, które wyprzedziły swoje czasy i udowodniły, że jeszcze nie wszystko zostało zagrane, a popkultura wciąż potrafi zaskoczyć? Poniżej zestawienie płyt, które każdy, bez wyjątku, powinien znać.

CZYTAJ DALEJ