Facebook Instagram
Facebook Instagram
Partner:

Drzwi łazienkowe - jak wybrać idealne?

0

Mimo tendencji do otwierania przestrzeni mało kto rezygnuje z drzwi do łazienki. Oczywiście wybór ich stylu jest ważny, niemniej jednak w przypadku drzwi łazienkowych pojawiają się też dodatkowe wymagania, które wpływają na funkcjonalność całego pomieszczenia.

Drzwi wewnętrzne Porta NOVA 2.1 Okleina Portasynchro 3D
Drzwi łazienkowe - jak wybrać idealne?

Pełny funkcjonalizm

Wybierając drzwi łazienkowe, kierujemy się przede wszystkim ich urodą. Chcemy, by były dobrze zharmonizowane ze stolarką w innych pomieszczeniach oraz z aranżacją wnętrza. Do łazienki zwykle wybiera się modele pełne, które zapewniają największą intymność i najlepiej wyciszają wnętrze. Klasyczne łazienki lubią proste drzwi w bieli lub w odcieniach drewna. W nowoczesnych można zaszaleć, stawiając na kolor. Mocny akcent zawsze stanowią drzwi w tym samym, wyrazistym odcieniu co akcesoria – dywaniki, rolety, uchwyty czy dozowniki. Pełne drzwi mogą również zyskać dodatkowe funkcje. Bywają modele wyposażone w haczyki, służące do zawieszania ręczników czy szlafroków albo lusterko z organizerem na drobiazgi, dzięki czemu zamieniają się w namiastkę garderobianej toaletki.

Inny wymiar rzeczywistości

Mając na uwadze przede wszystkim względy estetyczne, można wybrać drzwi łazienkowe ze szkła, np. matowego, z efektem przymglenia, czy barwionego w masie. Szyba może być osadzona w solidnej drewnianej ramie, skrzydło może też stanowić tafla szyby hartowanej osadzonej na zawiasach. Takie drzwi doświetlają przestrzeń, wprowadzają dodatkowy efekt gry świateł i głębi, co sprawdza się zwłaszcza w małej łazience bez okna. W takim pomieszczeniu warto też rozważyć pokrycie całych drzwi lustrem, dzięki czemu zyskuje się optyczne powiększenie wnętrza. Lustrzaną taflę można zastosować po obu stronach skrzydła, zwłaszcza jeśli łazienka sąsiaduje z przedpokojem. Wersją kompromisową są drzwi łazienkowe z częściowym przeszkleniem, z przeszkleniami o różnych kształtach i wymiarach. Może to być zarówno klasyczne okienko, jak i tradycyjne szprosy, a nawet nieregularne figury.

Ukryte podziały

Są tacy, którzy ze względu na ograniczoną przestrzeń w łazience montują drzwi przesuwne – jedno- lub dwuskrzydłowe. Taki patent może sprawdzić się w kawalerce czy w łazience połączonej z sypialnią. Priorytetem jest wtedy komfort użytkowników. Wybór drzwi przesuwnych nie zawsze jest jednak podyktowany oszczędnością miejsca – raczej praktycznością i wygodą. Osadzone na szynie skrzydło, zwłaszcza chowane w ścianie, w jednej chwili może bowiem scalić lub podzielić przestrzeń. Niekiedy drzwi przesuwne umożliwiają wręcz umieszczenie łazienki w sypialni, gdy nie ma szansy na wygospodarowanie w tym celu przyległego pomieszczenia.

Podcięte skrzydła

Drzwi do łazienki muszą otwierać się na zewnątrz i mieć minimum 0,8 m szerokości oraz 2 m wysokości w świetle przejścia. Takie rozwiązanie uznaje się za najbezpieczniejsze, chociaż narzuca ono oczywiście pewne ograniczenia aranżacyjne. Drzwi w tej sytuacji licuje się ze ścianą przedpokoju czy innego pomieszczenia, z którym sąsiaduje łazienka. Skrzydło nie może kolidować z innymi drzwiami i sprzętami w pomieszczeniu, na które się otwiera. Co więcej, musi ono zapewniać w łazience dodatkową wentylację. Jest to bezwzględnie wymagane szczególnie we wnętrzach ze starszego typu z urządzeniami grzewczymi, np. piecykami gazowymi. Stąd często spotykane w drzwiach łazienkowych podcięcia w dolnej części skrzydeł, kratki i tulejki wentylacyjne. Efektywna wymiana powietrza sprzyja ponadto bieżącemu odprowadzaniu z łazienki nadmiaru wilgoci. Co istotne, choć w łazience powinno się mieć zapewnione poczucie dyskrecji, skrzydła drzwiowe nie powinny być zabezpieczane masywnymi zasuwkami – wystarczy zwykłe pokrętło lub blokada w klamce.

Na co zwrócić uwagę, wybierając drzwi do łazienki?

  • Przed zakupem i montażem drzwi trzeba dokładnie wymierzyć otwór w murze. W przypadku ościeżnic należy uwzględnić grubość płytek ceramicznych (lub innego materiału) wraz z warstwą kleju, by wynik był dokładny. Najlepiej więc przeprowadzić pomiary po wykończeniu ścian łazienki.
  • Koniecznie zwróć uwagę na podłogę. Jeśli jeszcze jej nie ma, powinno się doliczyć grubość właściwej posadzki. Zwykle ta w łazience jest wykończona innym materiałem niż w pozostałej części domu i dlatego szczególnie tam ważne jest, by linia skrzydła drzwiowego wypadła dokładnie w miejscu łączenia materiałów.
  • Ościeżnice do drzwi ukrytych najłatwiej zamontować już na etapie budowy domu lub remontu mieszkania. Skrzydła wstawia się na samym końcu po wykonaniu wszystkich prac, wtedy też możliwe jest ich ostateczne wyregulowanie
0

Twoje dziecko nie jest już maluchem? Kilka sposobów na to, jak odmienić pokój licealisty

0

Niedawno szły do przedszkola, teraz zaczynają naukę w liceum. Mają po kilkanaście lat i już nie lubią pomieszczeń, w których kiedyś chętnie bawiły się samochodami i czesały lalki. Pora przyjrzeć się pokojowi dziecka, a także posłuchać, co na jego temat mają do powiedzenia syn lub córka – to ich przestrzeń, oni powinni w niej czuć się dobrze.

Shutterstock.com
Twoje dziecko nie jest już maluchem?  Kilka sposobów na to, jak odmienić pokój licealisty
CZYTAJ DALEJ

Drzwi do sypialni. Pełne czy przeszklone?

0

Drzwi w sypialni muszą spełniać szczególne wymagania. Montuje się je dla zapewnienia zdrowego snu, dobrego samopoczucia i koniecznej w tym pomieszczeniu intymności. Można wybierać wśród modeli pełnych lub w różnym stopniu przeszklonych.

PORTA
Drzwi do sypialni. Pełne czy przeszklone?
CZYTAJ DALEJ