Facebook Instagram
Facebook Instagram
Partner:

Drzwi dźwiękoszczelne - na straży cichego domu

0

Mieszkanie czy dom trudno uznać za komfortowe miejsce do życia, jeśli mieszkańcy narażeni są na hałas. W takiej sytuacji często niezbędne są dźwiękoszczelne drzwi.

Porta KMI, drzwi Eco Polar Passive
Drzwi dźwiękoszczelne - na straży cichego domu

Brak hałaśliwych sąsiadów za ścianą wcale nie gwarantuje ciszy. Ruchliwa droga, linia kolejowa, szczekające psy, kosiarki strzygące trawę w sobotni poranek – źródeł hałasu jest wiele i trudno się przed nimi uchronić. Można zamieszkać w leśniczówce gdzieś w puszczy, ale dużo prostszym rozwiązaniem jest akustyczne odizolowanie od otoczenia. Lita ściana skutecznie odgradza od hałasu, słabym ogniwem są za to okna i drzwi.

Strefa wejściowa

We współczesnej architekturze mieszkaniowej dość często projektuje się domy zwrócone "plecami" do ulicy. Fasada takiego budynku ma małe okna, natomiast obszerne przeszklenia usytuowane są od strony ogrodu. W takim układzie salon jest maksymalnie odsunięty od chodnika, a zieleń i dystans chronią mieszkańców. W ten sposób projektanci uzyskują dobre doświetlenie wnętrza, a równocześnie zmniejszają natężenie hałasu. Żeby poprawić warunki akustyczne, trzeba jednak zadbać także o odpowiedni dobór stolarki okiennej i jej prawidłowy montaż oraz wybrać odpowiednie drzwi wejściowe.

Ważne różnice

Drzwi drzwiom nierówne. Na izolacyjność akustyczną poszczególnych modeli wpływają między innymi konstrukcja skrzydła drzwiowego i ościeżnicy, rodzaj wypełnienia skrzydła, uszczelki, obecność przeszkleń i typ szkła. Skuteczną barierą chroniącą przed hałasem jest wielowarstwowe wypełnienie. Wysokiej jakości produkty mogą być zbudowane z kilku warstw płyt oraz blachy. Budowa niektórych modeli jest bardziej skomplikowana, producenci stosują m.in. warstwy korka, pianki poliuretanowej, wełny mineralnej, stali – dobre drzwi budowane są przecież nie tylko z myślą o akustyce, ale też o ochronie przed włamaniem oraz pożarem.

To cię też zainteresuje: Cenisz ciszę w domu? To idealne rozwiązanie dla ciebie

W karcie produktu powinna się znaleźć informacja o poziomie izolacyjności wyrażona w decybelach. W ten sposób wyznaczona jest granica hałasu, który pozostanie niesłyszalny wewnątrz. Nie wszyscy producenci podają ten parametr, oznaczany jako Rw. Brak informacji lepiej potraktować jako przestrogę.

W bloku i apartamentowcu

W każdym budynku wielorodzinnym trzeba się liczyć z hałasem na klatce schodowej. Drzwi do mieszkania powinny więc chronić przed niepożądanymi dźwiękami. Minimalna wartość Rw dla tzw. drzwi akustycznych to 28 decybeli, czyli mniej więcej poziom zwykłej cichej rozmowy. Osoby, które nie mieszkają w cichych i spokojnych kamienicach, powinny jednak rozważyć kupno drzwi o lepszych parametrach, na poziomie 32 dB.

W niektórych lokalizacjach trzeba sięgnąć po bardziej zaawansowane, a więc droższe rozwiązania. Oferowane przez niektórych producentów drzwi akustyczne mają Rw na poziomie 40 dB, a nawet wyższym. Żeby były skuteczną barierą dla dźwięków, wyposaża się je między innymi w tzw. listwy uszczelniające, zamontowane w dolnej części skrzydła. Podczas zamykania drzwi uszczelki opadają, zamykając szczelinę między skrzydłem a posadzką. Natomiast przy otwieraniu drzwi wsuwają się do korpusu listwy.

Im wyższa wartość współczynnika Rw, tym lepiej. Co ważne, poziom natężenia dźwięku opisywany jest logarytmicznie, a nie liniowo, a więc wzrost izolacyjności o 3 decybele przekłada się na dwukrotne zmniejszenie odczuwalnego hałasu.

Drzwi wewnętrzne

Wiele osób uważa, że w typowym mieszkaniu z cienkimi ściankami działowymi izolacyjność akustyczna drzwi nie jest szczególnie istotna. To mylny stereotyp. Dobrze wykonana przegroda z płyt gipsowo-kartonowych jest całkiem skuteczną barierą dla głosu, a odpowiednio dobrane drzwi okazują się przydatne. Doceniają je zwłaszcza osoby pracujące w domu – można zamontować je np. w gabinecie, oddzielając go akustycznie od pozostałych pomieszczeń. Do tego celu nie wystarczą jednak najtańsze drzwi z kartonowym, ażurowym wypełnieniem. Ich współczynnik Rw może być na poziomie zaledwie 15 dB.

Montaż

Nawet najlepsze drzwi się nie sprawdzą, jeśli nie zostaną zamontowane we właściwy sposób. Czasem problem wynika z niewłaściwie założonych uszczelek czy źle zamocowanego progu. Ważne jest równe osadzenie i wyregulowanie drzwi, a także całkowite wypełnienie ościeżnicy pianką, inaczej przez szczeliny do wnętrza docierać będzie hałas. Poprawki bywają kłopotliwe, więc lepiej od razu powierzyć pracę doświadczonym wykonawcom. Dotyczy to szczególnie montażu lepszych modeli - w tym przypadku błędy montażu są szczególnie widoczne. Mogą obniżyć izolacyjność akustyczną nawet o 10 decybeli w stosunku do zakładanego poziomu.

Parametry akustyczne drzwi można dodatkowo poprawić, naklejając matę izolującą albo pokrywając skrzydło tapicerką.

0

Dyskretny urok koronek w dekoracji wnętrz

0

Ażurowe dekoracje wyplatane z nici – to właśnie koronki. Choć wywodzą się z rzemiosła ludowego, podbiły także miejskie salony. Każdy kraj ma swoje lokalne specjalności w tym zakresie. Co więcej, motyw koronek zawędrował też do innych dziedzin designu: od dodatków, przez meble, aż po materiały wykończeniowe.

Romantyczne, urocze, delikatne i kunsztowne. Takie wrażenia do wnętrza wnoszą koronki. Fot. Shutterstock
Dyskretny urok koronek w dekoracji wnętrz
CZYTAJ DALEJ

Dom ekologiczny po polsku

2

Domem ekologicznym bywają nazywane bardzo różne budynki – od drewnianych chat po naszpikowane elektroniką luksusowe wille. Co je łączy i co właściwie oznacza to modne hasło?

Ekologiczne domy racjonalnie dysponujące energią jeszcze kilka lat temu były tylko fanaberią dla zamożnych inwestorów. Dziś to już standard w budownictwie jednorodzinnym. Fot. Shutterstock
Dom ekologiczny po polsku
CZYTAJ DALEJ